Јувентус ја доби битката на теренот, а Реал битката за полуфинале


Вчера се одиграа и вторите реванш натпревари од четвртфиналето во Лигата на Шампионите. Јувентус имаше 3:0 по само 60. минути игра каде имаше челосна доминација над Реал. После третиот погодок Јувентус се повлече на својата половина и иницијативата ја превзеде Реал и до гол ситгнаа преку пенал во 92. минута кога Бенатија го фаулираше Лукас Васкез во петерецот, а Роналдо беше прецизен од белата точка. Пеналот предизвика доста бурни реакции кај фудбалерите на Јувентус и на крајот резултираше со црвен картон за Буфон, на повторената снимка се гледа дека судијата со право досуди најстрога казна.    
| | веќе видена | слични

Микеле Контенто кој брани во најниските италијански лиги поточно во Унионе Финкантиери Монфалконе, ако ви значи нешто, доби црвен картон по само 6 минути игра откако собори на земја еден противнички играч. Голманот Контенто даде изјава после средбата, ама наместо да биде лут и незадоволен што го набркаа толку рано, тој тераше мајтап пред камерите и го имитираше Џиџи Буфон. Ги одбра зборовите со кој Џиџи удри по Мајкл Оливер, а му го скина и гласот. Буфон изјави дека Оливер наместо срце имал канта за ѓубре, а мајтапчијава вели дека наместо срце судијата имал пакет пиво :). „Што сакате да ви кажам? Според мене, еден судија во втора категорија не може да дојде во Монфалконе и да си дозволи да нема чувство да исклучи дечко од 40 години кој го остава срцето, за еден пенал кој беше чист“. „Ако досудиш таков пенал и ми даваш црвен картон во трета минута значи дека наместо срце, имаш пакет пиво“.
| | веќе видена | слични

Џанлуиџи Буфон во два наврати истакна дека во брзо време не планира да му се извини на судијата Мајкл Оливер за бруталната порака која му ја испрати по крајот на натпреварот меѓу Реал Мадрид и Јувентус во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а иако многумина застанаа на страна на легендарниот голман на Јувентус за жестоките зборови кои ги упати, имаше и голем број такви кои го нападнаа и искритикуваа за односот. Искусниот чувар на мрежата порача дека англискиот арбитар е бесчуствителен и дека наместо срце, има корпа за отпадоци во своите гради, сето тоа како реакција на контроверзниот пенал во 93-та минута од натпрварот со кој Реал Мадрид се пласираше во полуфиналето во најелитното фудбалско клупско натпреварување. И осум дена по одигрувањето на мечот, изјавата на Џиџи и натаму предизвикува доста коментари во јавноста, а сега последен кој се јави е легендарниот Марко Матераци кој навистина добро го познава Буфон. – Еден професионале секогаш се нашол во таква ситуација во каква што беше Џиџи. Кога ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот потпретседател на Милан, Адријано Галијани го нарече судијата Мајкл Оливер идиот поради пеналот кој го досуди за Реал Мадрид против Јувентус. -Јуве заслужи да го победи Реал. Пеналот е дискутабилен, а црвениот картон за Буфон е смешен. Судијата покажа дека не ја разбира фудбалската психологија. Да заклучиме, судијата е идиот, рече Галијани за италијанските медиуми. Посочи дека во полуфиналето на Лигата на шампионите ќе навива за Рома против Ливерпул. -Ќе го гледам натпреварот и ќе навивам за Рома. Можете да замислите колку го сакам Ливерпул по финалето на ЛШ во Истанбул. Не спиев три месеци. Тоа никогаш не му случило на еден тим, рече Галијани.
| | веќе видена | слични

Адриано Галијани смета дека Мајкл Оливер не ја разбира фолозофијата на фудбалот и вели дека тој е идиот што досуди пенал за Реал Мадрид во 93. минута. Лига на Шампиони Иако помина веќе една недела од натпреварот, реакциите за досудениот пенал за Реал Мадрид и црвениот картон на Буфон не стивнуваат. Последните критики за Мајкл Оливер доаѓаат од Адриано Галијани. „Јувентус заслужи да го победи Реал Мадрид. Пеналот беше дискутабилен, плус исклучувањето на Буфон беше смешно, тоа покажува дека судијата не ја разбира фудбалската филозофија. Да заклучиме, судијата е идиот“, изјави поранешниот извршен директор на Милан.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судијата Мајкл Оливер се најде во центарот на вниманието после досудениот според пенал за Реал Мадрид во последните минути од мечот со Јувентус. Во 93-та минута судијата Оливер оцени дека Бенатиа направил прекшок над Васкез и досуди на белата топка. Таквата одлука го поделу фудбалскиот свет, а свое мислење даде и поранешниот директор на Милан, легендарниот Адриано Галиани. „Јувентус заслужи да го елиминира Реал. Пеналот беше дискутабилен, а исклучувањето на Буфон апсурдно. Тоа покажа дека судијата не ја разбира фудбалската филозофија. Заклучок е дека судијата е идиот“, без влакна на јазикот изјави Галиани. Галиани, кој сега е пратеник во италијанскиот парламент истакна дека ќе навива за Рома во Лигата на шампиони и потврди дека на 2-ри мај ќе биде на „Олимпико“ да го гледа мечот против Ливерпул. „Ќе навивам за Рома секако. Ќе бидам на Олимпико да го гледам мечот. Ливерпул ми буди лоши спомени. Не спиев три месеци после поразот во Истанбул“, изјави Галиани. Ex- #ACMilan supremo Adriano Galliani blasts Michael ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот главен оперативец на Милан, Адријано Галијани без влакна на јазикот удри по англлискиот арбитар Мајкл Оливер кој ја делеше средбата не четвртфиналниот реванш меѓу Реал Мадрид и Јувентус во Лигата на шампионите. Оливер во последните секунди од средбата досуди сомнителен пенал за домашниот тим кој го реализираше Кристијано Роналдо со што ги одведе „кралевите“ меѓу четирите најдобри во елитното натпреварување. -Јувентус заслужи да победи против Реал. Пеналот беше дискутабилен, плус беше смешно што беше исклучен Буфон. Тоа покажа дека судијата не ја разбира фудбалската психологија. Заклучок: судијата бепе идот, -порача Галијани за „Кориере Дела Сера“.
| | веќе видена | слични

Еден од лидерите на италијанскиот хегемон Јувентус – Џорџо Киелини, ги мотивира соиграчите на интересен начин. За тоа раскажа голманот на Сампдорија, Емилијано Вивијано. Во неделата „бјанконерите“ ги победија со 3:0 „морнарите“ во Торино, а по последниот гол на натпреварот искусниот дефанзивец рекол на теренот: „Не запирајте, титулата почнува тука“. Во завршните минути Киелини извикал: „Средбата против Реал во Мадрид е полесна, додека со Кротоне ние треба да ја направиме разликата“. „Тоа е карактер на победник“, додаде Вивијано. Вечерва Јувентус гостува на Кротоне, кој се бори за опстанок и ќе бркаат задолжителна победа, за да ја задржи предноста од 6 поени на врвот пред Наполи пред големото дерби меѓу двата тима во недела. Пред точно една недела италијанскиот првак одигра историски натпревар на „Сантијаго Бернабеу“ и до 93-тата минута водеше со 3:0, со што избришана негативата од првата средба во Торино. Тогаш сепак Реал доби контроверзен пенал, по кој Кристијано Роналдо ги испрати „белите“ во 1/2-финалето ...
| | веќе видена | слични

Страстите кај навивачите и фудбалерите на Јувентус се уште се немаат смирено после елиминацијата од Лигата на шампионите. Јувентус на првиот натпревар загуби со 3:0 во Торино, но на реваншот во Мадрид се до судиското продолжение „Бјанконерите“ имаа водство од 3:0 кое што обезбедуваше продолженија. Сепак, во самиот финиш на мечот, Бенатија стартуваше врз Васкез во казнениот простор на Јувентус, судијата Мајкл Оливер покажа на белата точка, а Роналдо погоди за 3:1 и елиминација на Јувентус од Лигата на шампионите. После досудениот пенал и елиминацијата на Јувентус, судијата Мајкл Оливер минува низ вистински пекол, па морал и да се обрати до полицијата од каде што поради смртните закани и заканите упатени до неговата сопруга, му ветиле дека ќе му пружат заштита. „Запознаени сме со заканите кои што се појавија на социјалните мрежи. Таквото однесување е целосно неприфатливо и тие кои што ги испраќаат таквите пораки мора да сфатат дека тоа е сериозна работа. Полицијата е во состојба на подготвеност и на судијата ...
| | веќе видена | слични

Џанлуиџи Буфон во текот на вчерашниот ден откри како успеал да се рехабилитира од тешката и незаборавна ноќ во Мадрид во која неговиот Јувентус прими гол од пенал во последната минута, а наспроти ова, денеска пристигна уште една интересна изјава од Торино, а истата ја даде тренерот Масимилијано Алегри. Предводникот на италијанскиот шампион беше оној кој најдобро ги поднесе случувањата во шпанската престолнина без разлика на тоа што владееше голема нервоза меѓу играчите на Јувентус, а денеска изненади со својата изјава со која всушност ни обелодени дека хаосот од „Санатијаго Бернабеу“ на еден начин влијаел позитивно и врз Џиџи Буфон кој беше исклучен поради жестоки протести. – Ноќта од Мадрид му дојде добро на Буфон, му даде дополнителен адреналин кој му беше потребен. Големите шампиони живеат од малите моменти, од големите ноќи, но и од моментите на голема тензија како што беше оној од минатата недела, – истакна Алегри на денешниот прес, кој во продолжение ја посочи пресметката меѓу Реал и Баерн како дуел на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 390 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 183 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Од нив половина милион се во Велика Британија и 2,5 милиони во САД. Повеќе од 21 милион деца годишно не примаат таква вакцина, додава УНИЦЕФ. Во првите три ...
сите 128 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јувентус ја доби битката на теренот, а Реал битката за полуфинале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: