Џихадисти ги нападнаа иранскиот парламент и мавзолејот на Хомеини и убија 12 лица


Вооружени лица вчера отворија оган во иранскиот парламент и во мавзолејот на ајатолахот Хомеини во престолнината Техеран, при што животот го загубија 12 лица, а 39 лица, меѓу кои најмалку 25 цивили, се ранети. Известувањата сепак беа различни, па, според едни, загинале 12, според други - 7, а според трети 5 лица, меѓу кои и еден чувар. Неколку лица беа повредени во мавзолејот посветен на основачот на модерната исламска република. Еден напаѓач се разнесе, а имаше и уште двајца или тројца вооружени напаѓачи, пренесе Би-би-си. Одговорност за двата напада презеде терористичката Исламска држава, пренесе „Раша тудеј“, а иранските власти соопштија дека бил спречен и трет напад. - Изутринава две терористички групи ги нападнаа парламентот и светилиштето на имамот Хомеини. Членовите на трета група се уапсени пред да може да извршат напад - истакнаа од иранското Министерство за разузнавање. Ова е прв напад на ИД во Иран. Тамошните медиуми вчера пренесоа дека сите четворица терористи се ликвидирани, иако претходно ...
| | веќе видена | слични

Иранскиот врховен лидер Али Хамнеи порача дека САД се виновни за нестабилноста на Блискиот исток и изјави дека борбата на Вашингтон против ИСИС е лага. Соединетите Американски Држави и нивните агенти се „извор на нестабилност на Блискиот исток. Кој ја создаде Исламската држава? Америка! Тврдењето на Американците дека се борат против Исламската држава е лага“, порачал Хамнеи на состанокот на државниот врв на Иран. Инаку, Иран и Соединетите Американски Држави ги прекинаа дипломатските односи веднаш после Исламската револуција во Иран во 1979-та година. Хамнеи е познат по неговиот остар став против Соединетите Американски Држави. Тој од почетокот на светиот месец за муслиманите - Рамазан, ја заостри реториката против САД, а исто така познато е дека американскиот претседател Доналд Трамп исто така во неколку наврати остро ги нападна Иранците. Иранскиот врховен лидер ги обвини Американците, како и нивните најголеми регионални сојузници - Саудијците, дека ги финансираат сунитските милитанти, вклучително и ...
| | веќе видена | слични

Израелците ги предупредиле Американците да бидат внимателни со информациите кои што Трамп им ги предал на Русите, со што бил зголемен ризикот истите да пристигнат во рацете на Иранците. Изворот на тајните податоци кои што претседателот на САД, Доналд Трамп им ги предал на руските власти биле информации кои што ги добила израелската тајна служба со хакирање на компјутерите на лидерите на Исламската држава, пренесува „Њујорк Тајмс“. Истиот извор пренесува дека САД во сајбер операциите имале мал успех против Исламската држава, а еден од ретките успеси на тоа поле бил остварен благодарение на Израел, чии што сајбер оперативци пред неколку месеци успеале да пробијат група која што произведувала бомби за ИСИС со база во Сирија. „Њујорк Тајмс“ пренесува дека информациите биле толку добри и прецизни, така што им овозможиле на САД да дознаат дека таа група прави експлозиви кои што можат да ја нарушат безбедноста на аеродромите, затоа што истите можеле да минат преку скенерите како батерии за лаптоп. Токму поради оваа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменик на началникот на штабот на иранската војска, Мустафа Изади, изјави дека Иран поседува докази дека САД директно пружаат поддршка на терористите од Исламска држава. „Како што претходно изјави врховниот лидер на Исламската револуција, ајатолахот Хомнеи, ние поседуваме документи и информации кои покажуваат директна поддршка на американскиот империјализам на ова ужасно движење (ИД) во регионот, што ги разори муслиманските земји и доведе до масакри и немири“, соопшти Изади, а пренесува иранската агенција ФАРС.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иран поседува докази дека САД директно ги поддржуваат терористите од „Исламската држава“. Заменик началникот на генералштабот на Иранските вооружени сили , Изиди Мустафа ја соопшти оваа информација. „Како што претходно изјави врховниот лидер на Исламската револуција ајатолахот Хомнеј, имаме документи и информации кои докажуваат директна поддршка на американскиот империјализам на ова ужасно движење (ИСИС) во регионот, кое ги уништи муслиманските земји и донесе масакри и конфликти"- вели Изади, а пренесе иранската агенција Фарс. Претседателот на Собранието на Иран, Али Лариџани, претходно ги осуди двата терористички напади кои се случија во Техеран, и изјави дека Америка стои позади сите терористички напади, како и дека САД се „најголемата терористичка група“. И од Турција претходно имаше обвинувања дека САД поддржуваат терористи, но а мериканскиот Стејт департмент ги отфрли како „смешни“ обвиненијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека коалициските сили предводени од САД ги поддржуваат ...
| | веќе видена | слични

„Како што и претходно изјави лидерот на исламската револуција, ајатолахот Хомнеи, ние поседуваме документи и информации кои покажуваат директна поддршка на американскиот империјализам кон ова ужасно движење (ИСИС) во регионот, што ги разори муслиманските земји и донесе масакри и судири“ – соопшти Изади, а пренесе иранската агенција ФАРС. Пред тоа, претседателот на парламентот на Иран, Али Лариџани, во осудата на минатонеделните терористички напади во Техеран, изјави дека Америка стои зад сите терористички напади, како и тоа дека САД се “најголемата терористичка група“. Commander: #Iran Has Proof of US Direct Support for #ISIL Terrorist Group https://t.co/RSm80u9NR6 pic.twitter.com/oiHHQqOFzj — Fars News Agency (@EnglishFars) June 11, 2017
| | веќе видена | слични

Оперативците на иранското разузнавање го пронашле и го убиле организаторот на терористичките напади кои го потресоа Техеран минатата недела, пишува New York Times. Исламската држава ја презеде одговорноста за нападите врз иранскиот парламент и мавзолејот на ајатолахот Хомеини. При нападите загинаа 17 лица. Иранскиот министер за разузнавање Махмуд Алави изјави за државната телевизија дека разузнавачите го убиле “мозокот и командантот на одредот”кој ги извршил нападите. Осомничениот, чие име не беше откриено, избегал од земјата по нападите, рече Махмуд Алави, а потоа бил фатен и убиен “со помош на разузнавачките служби од сојузничките земји”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот рече дека по нападите осомничениот го напуштил Иран, и заминал во соседна држава, но бил „испратен во пеколот" од агенти на иранското разузнавање и на „пријателски разузнавачки служби" Иранскиот министер за разузнавање Махмуд Алави изјави дека е ликвидиран организаторот на терористичките напади во кои во средата загинаа 17 луѓе, јави ИРНА. Одговорноста за нападите во парламентот и мавзолејот на Хомеини ја презеде ИД. Министерот рече дека по нападите осомничениот го напуштил Иран, и заминал во соседна држава, но бил „испратен во пеколот" од агенти на иранското разузнавање и на „пријателски разузнавачки служби". Алави не даде повеќе детали, ниту покажа докази. Во нападите загинаа 17 луѓе, 50 беа ранети и загинаа петмината напаѓачи.
| | веќе видена | слични

Иранскиот министер за разузнавачки прашања Махмуд Алави изјави дека организаторот на нападите изведени во средата во главниот град Техеран бил убиен во саботата од припадници на иранското разузнавање. „Организаторот и главниот командант на терористичките напади врз парламентот и врз Мавзолејот на ајатолахот Хомеини, денеска го убија безбедносните сили“, изјави Алави. Алави истакна дека организаторот побегнал од Иран, но биле следени неговите траги во специјалните операции по нападот, и оти бил убиен во соработка со „пријателски странски разузнавачки служби“. Ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, којашто шиитите коишто се доминантни во Иран ги смета за отпадници од верата, ја презема одговорноста за овој симултан напад во иранската престолнина. Две вооружени групи во кои имаше и бомбаши самоубијци во средата утрото ја нападнаа зградата на парламентот во центарот на Техеран и Мавзолејот на ајатолахот Хомеини на југот од иранската престолнина. Притоа беа убиени 17 луѓе а ранети уште 52 лица. ...
| | веќе видена | слични

Иранските власти уапсија 41 лице кои се осомничени во врска со овонеделниот напад во престолнината на Иран, Техеран, соопшти Министерството за внатрешни работи на таа земја. Исламската држава презеде одговорност за нападите во иранскиот парламент и во мавзолејот на основачот на Исламската Република Иран, Ајатолахот Хомеини, кои се случија во средата, кога животот го загубија 17 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џихадисти ги нападнаа иранскиот парламент и мавзолејот на Хомеини и убија 12 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: