Apple купува компанија што ќе изработува очила леќи за AR очила


AR очилата за носење на Apple - Apple Glasses, ќе излезат на пазарот во 2020 или 2021 година. Минг Чи-Куо никогаш не греши кога ги прогнозира технолошките текови. Тој сега тврди дека AR очилата ќе бидат лансирани за 2 години. Apple ќе даде голем чекор напред со аквизицијата на компанијата Akonia Holographics. 6 годишната компанија изработува дисплеи за очила со проширена реалност. На веб страницата на компанијата пишува дека нудат смарт-очила со „уникатна комбинација од перформанси, транспарентност и ниска цена, што ќе направи револуција во индустријата со смарт стаклата“. Извршниот директор на Apple, Тим Кук , силно верува во иднината на AR технологијата, но пред една година рече дека моменталната технологија не е доволно зрела за поддршка на AR очила.
| | веќе видена | слични
2 копии

Apple пред неколку дена ги претстави новите модели на iPhone, пофалувајќи се со подобра камера, поголем екран и подобар звук, но се чини дека заборавиле на една работа. Имено, со тоа што iPhone XS има многу поголем екран од постарите модели, тој е малку потежок за држење во рака што им смета на некои критичари. “Јас добив синдром на пренапрегнатост од користење на iPhone 6 и тоа го решив откако почнав да користам iPhone SE. Тоа не им се случува често на жените, но факт е дека тие купуваат iPhone повеќе отколку мажите. Ме запрепастува тоа што Apple не го зема предвид женското тело во процесот на дизајнирање”, раскажала новинарката и феминистка Каролин Криадо Перез, додавајќи дека жените би требало да бидат бесни бидејќи плаќаат ист износ како и мажите за производ кој не им одговара подеднакво добро. За големината на iPhone се огласила и Софи Вокер, претседателка на Женската партија за рамноправност помеѓу половите, која смета дека мажите на високи позиции во Apple не ги земаат предвид жените при изработката и ...
| | веќе видена | слични

Најверојатно очекувано, ако уред чини околу 750+ долари на пазарот ќе се појават и фалсификати кои ќе се обидат да ги измамат купувачите. Ова секако е случај со новите уреди на Apple, а копии на Android телефони веќе се достапни во продажба. Подетална проверка секако ќе ви покаже дека не е iPhone, а секако показател е и тоа што iPhone XS Max сè уште не е во продажба.
| | веќе видена | слични

Apple се најде на мета на жестоки феминистички критики за неговите нови iPhone телефони со обвинувања дека направил телефони кои се преголеми за да ги собере во рацете на една просечна жена. Технолошкиот гигант неодамна го најави лансирањето на својот најголем и најскап телефон досега, iPhone XS Max, кој има екран од 6,5 инчи. Тоа значи дека новиот телефон ќе биде еден инч поголем од моделот iPhone 8 Plus, кој се појави минатата година. Феминисти ја напаѓаат компанијата дека нивниот последен производ, како и неколку од претходниците ги игнорираат потребите на консументите од понежниот пол, чии раце просечно се еден инч пократки од машките. Компанијата ја критикуваат и затоа што најави дека ќе го прекине производството на помалиот телефон iPhone SE, кој има екран од 4 инчи и воедно е најевтин модел на компанијата, пренесува The Independent. Феминистката Каролина Криадо Перез , која ја предводеше кампаата за поставување на статуа од британската интелектуалка, политички лидер, активист и писател Милисент Фосет ...
| | веќе видена | слични

LG Display потпиша договор пред неколку месеци со Apple со цел да ја снабдува компанијата со OLED дисплеи. Досега само Samsung ги испорачуваше OLED екраните за Apple. Целата оваа ситуација ќе помогне за OLED екраните на Apple да бидат поевтини и со тоа мобилните уреди да добијат пониска цена. Инаку, колку за информација, флексибилните OLED екрани на LG од шеста генерација, поминале низ тестовите за квалитет на Apple. Поради големите потреби на Apple, LG најави пред неколку месеци преструктуирање на фабриката со отварање на нови линии со цел зголемување на капацитетот. Се очекува од LG да го производството на OLED панелите, со што најверојатно ќе потпише договор и со Huawei , Xiaomi и Oppo.
| | веќе видена | слични

Четвртата серија на Apple Watch е долгоочекуваниот нов паметен часовник кој ги нуди првите големи промени во дизајнот од премиерата на оригиналниот модел, кој излезе во 2015. година. Уредот има дисплеј со минимална рамка, помоќен хардвер и е за околу 30 отсто поголем па размери. Сепак, Apple Watch 3 е потенок и полесен од својот претходник. Иновативниот паметен часовник поддржува поголема резолуција и има дополнителни пиксели кои го подобруваат квалитетот на сликата. Стандардниот приклучок за микрофон се наоѓа помеѓу физичкото копче на рамката и дигиталната круна (Digital Crown), што гарантира кристален звук. Новиот модел е опремен со 64-битен, двојадрен процесор кој е двојно побрз од претходната генерација. Уредот користи подобар акцелерометар и жироскоп, како и итна функција SOS. Паметниот часовник исто така нуди и дополнителни можности за следење на вашите секојдневни вежби. Компанијата обезбеди поддршка за Bluetooth 5.0, што се случува за прв пат во Apple Watch. Потрошувачите можат да очекуваат до 18 ...
| | веќе видена | слични

Apple наводно го избрал LG како втор снабдувач за OLED екрани наменети за нејзините смартфони. Гласините дека Apple го користи LG како алтернативен снабдувач за OLED екрани се појавија уште во јуни, а се доверливи извори тврдат дека екраните ги поминале тестовите на квалитет на Apple. Досега Samsung беше единствен снабдувач на Apple за OLED екрани, односно отккао iPhone X беше претставен во 2017. година. Samsung се согласи да испорача околу 100 милиони OLED екрани во првобитниот договор и ужива монопол кој му овозможува да ги контролира цените. Ако LG влезе во таа шема како втор снабдувач, Apple би можел да стане помалку зависен од Samsung. OLED екраните на LG веројатно ќе се користат за iPhone XS i XS Max, единствените модели на iPhone кои го користат овој вид на екран. Тие нема да бидат дел од поефтиниот iPhone XR, кој користи LCD екран. LG користи OLED екрани за својот смартфон V30, но ги испорачува и за Pixel 2 XL на Google. Овие екрани во минатото имаа неколку проблеми, но тоа очигледно е исправено ...
| | веќе видена | слични

Скршените телефони дефинитивно не се забавна работа. Додека првиот пат може да поминете лесно, веќе вториот пат ваквата поправка може скапо да ве чини.. буквално.. Сите кои се заинтересирани во новиот iPhone Xs Max веројатно се прашуваат колку би ги чинело доколку имаат потреба од поправка, со оглед на високата цена на уредот која е над 1000 долари. За жал, Apple Repair сервисот ги сподели ваквите информации и го ажурираше ценовникот за поправка на уреди кои не се под гаранција, а цените достигнаа нов рекорд. Претходно, замената на екран беше најскапа кај iPhone X, по цена од 279 долари и 549 долари за сите други потребни поправки, кои вклучуваат скршено стакло на задната страна и слично. Сега, имаме нов крал во Apple Repair сервисот - iPhone Xs Max. Како и што беше очекувано, бидејќи е најскапиот iPhone на Apple во моментов, со цена од 1099 долари, која може да достигне до 1499 долари доколку не внимавате на изборот на меморија, неговата поправка истотака ќе ве чини најскапо. Како што може да видите од ...
| | веќе видена | слични

Apple официјално ги претстави своите нови паметни телефони iPhone Xs, Xs Max и Xr. Компанијата се погрижи да понуди голем број хардверски подобрувања. Еве некои од најважните работи што треба да ги знаете за долгоочекуваната нова генерација на iPhone:. iPhone Xs и Xs Max се исто така првите паметни телефони на Apple, кои имаат вградена меморија од 512GB. Новата серија, исто така, има многу нови функции поврзани со софтверот, батеријата и камерите. iPhone Xs iPhone Xs има 5,8-инчен Super Retina дисплеј со резолуција од 2436x1125 пиксели со густина од 458ppi. Соодносот на контраст е 1.000.000: 1. Оптималниот квалитет на видеото е гарантиран со Dolby Vision и HDR10 технологијата. Паметниот телефон поддржува нов Face ID систем, кој е попрецизен, побрз и посигурен. Високите перформанси се загарантирани од првиот 7-нанометарски A12 Bionic процесор на Apple. Се работи за шест-јадрена Fusion архитектура која работи со модифициран четири-јадрен графички чип. Компанијата ветува 50 отсто поголема брзина. Apple A12 ...
| | веќе видена | слични

Одлични вести! Сите заинтересирани наскоро ќе може да ги најдат новите смартфони на Apple по одлични цени во Ledikom.mk!. Како што веќе знаете, Apple претстави три нови iPhone уреди, меѓу кои беше следбеникот на iPhone X, Xs, и неговата поголема верзија, Xs Max. iPhone Xs Max доаѓа со голем, 6.5 инчен дисплеј - всушност, најголемиот панел досега виден на iPhone. Интересно е што покрај големиот екран, целосните димензии на Xs Max се речиси исти како оние на iPhone 8 Plus или iPhone 7 Plus. Станува збор за 6.5 инчен OLED панел со истиот, висок 19.5:9 сооднос како кај iPhone X. Резолуцијата е подобрена од 1125 x 2436 на 2688 x 1242 пиксели. Од друга страна, iPhone Xs, истотака познат како директниот следбеник на iPhone X, доаѓа со 5.8 инчен OLED панел и исти димензии, но подновен со нова боја и подобрени внатрешни перформанси. Во внатрешноста на двата уреди, се наоѓа новиот Apple A12 Bionic - првиот 7nm чип во светот и според Apple, "најпаметниот и најмоќниот чип досега виден во смартфон". Придружен е од 4GB ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со ...
сите 487 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Продолжуваме да вложуваме во човечкиот капитал во зголемување на платите и пензиите и обезбедување на повеќе пари кај граѓаните. Во Предлог Буџетот предвидени ...
сите 139 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од ...
сите 276 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Apple купува компанија што ќе изработува очила леќи за AR очила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: