Инвеститорите стравуваат од ширење на должничката криза

5 копии

Стравувањата дека европската должничка криза ќе ги зафати Италија и Шпанија негативно делува врз финансискиот пазар пред итниот состанок на лидерите на Европската унија што ќе се одржи кон крајот на неделата. Ширењето на грчката должничка криза на другите земји на ЕУ би го поткопало и онака слабиот европски економски раст. Цените на акциите на европските берзи од утрово паѓаат, трет ден по ред, а ослабна и еврото, за 0,7 отсто, на 1,4027 долари. Истовремено приносот на италијанските и шпанските обврзници расте бидејќи резултатите од стрес тестот во европскиот банкарски сектор не успеаја да го отстранат стравот кај инвеститорите. Имено, инвеститорите се сомневаат во резултатите на стрес тестот што не го положија само осум од тестираните 90 банки, додека 16 одвај поминаа. Стрес тестот треба да покаже дали и како банките би поминале во случај на нова рецесија. Во пад се и цените на нафтата која денеска се договара по 97 долари за барел. Падот е последица на помалата побарувачка поради слабеењето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Замислете пациент кој се жали на силна болка во градниот кош. Во истиот момент пристигнува лекарот го прегледува пациентот и му вели дека е потполно здрав. Тоа е истиот ефект од резултатите на спроведениот стрес тест на европските банки, а тие покажуваат дека се е во ред со нивната работа освен влијанието на должничката криза, пишува “Економист“, пренесува Нетпрес. Тестовите кои ги спроведе Европската банкарска асоцијација (ЕБА), покажа дека осум од вкупно 90 банки над кои беше спроведено тестирањето, не успеаја да го поминат прагот на капитална стапка од пет отсто во услови на симулирана стрес состојба. Пет од банките кои не го поминаа тестот се Шпански, две се од презадолжената Грција и една Австриска банка. Една група од 16 банки се наоѓаат во критичната зона чии капитални стапки се движат од пет до шест отсто со што по нив постои реална закана за неуспех доколку кризата земе поголем замав. Иако некои заземаат негативен став, сепак спроведување на стрес тест врз банките не е губење на време. ...
| | веќе видена | слични

Незадоволство поради банкарските стрес-тестови Проверката на здравствената состојба на европските банки, од страна на Европскта банкарска асоцијација (ЕБА), покажа дека на околу 15 банкарски институции ќе им биде потребен поголем капитал доколку сакаат да ја преживеат пролонгираната рецесија. Последователно на резултатите од стрест-тестовите за банките, порасна и критицизмот дека на Европа бавно и оди заздравувањето на економијата и индустријата. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предупреди дека Европа премногу долго го возобновува својот банкарски систем, а заканата дека грчката должничка криза може да се прелее во поголемите економии како Шпанија и Италија ги избрка инвеститорите и ја спушти вредноста на акциите на банките на најниско ниво во последните две години. Преку стрес-тестовите 91 банка од Европа за првпат ги открија своите прогнози за профит, а тоа ќе ги принуди најслабите банки финансиски да се реструктурираат, коментираат аналитичарите. Некои од банките се потрудија да го зголемат капиталот ...
| | веќе видена | слични

Грчките банки Ате и Јуробанк не ги издржаа тестовите за издржливост спроведени во 90 европски банки од страна на Европскиот регулаторен орган за банкарство (European Banking Authority - EBA), соопшти грчката централна банка. Стрес-тестот го издржаа четири грчки банки. Тоа се Грчката национална банка, Алфа банка, Пиреус и Хеленик постбанк.Од осумте банки кои паднаа на стрес-тестот пет се шпански, а една е австриска. Гувернерот на Банката на Шпанија, Мигел Фернандес Ордоњес, изјави дека вакви резултати биле очекувани и дека овие пет банки, сепак, нема да мора да го зголемуваат капиталот, бидејќи банкарскиот сектор и така минува низ реорганизација.
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на ...
сите 92 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 105 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инвеститорите стравуваат од ширење на должничката криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: