Инвестиција на американската компанија „Kemet Electronics Corporation„

Инвестиција на американската компанија „Kemet Electronics Corporation„ Скопје - Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со високи претставници на американската компанија „Kemet Electronics Corporation“. Средбата ќе се одржи во Владата на Република Македонија. Воедно Груевски ќе присуствува и на потпишувањето на два договора за отпочнување на реализацијата на инвестицијата на американската компанија. Потоа е предвидено, претседателот на Владата на Република Македонија да присуствува на поставувањето на камен темелник за изградба на нова фабрика на американската компанија „Kemet Electronics Corporation“ во ТИРЗ Скопје 1 – Бунарџик.
| | веќе видена | слични

Американскиот „Кемет Електроникс“ вчера стави камен темелник за нова фабрика во Бунарџик. Инвестицијата за почеток изнесува 12 милиони евра, а ќе се вработат 200 луѓе. Како „Кемет“ дојде во Македонија и какви се плановите за развој на бизнисот во ексклузивно интервју за Алфа открива извршниот директор Пер Олоф Лоф, со него разговара Костадин Делимитов.
| | веќе видена | слични

Нова инвестиција во слободната економска зона Бунарџик. Фабрика за производство на кондензатори ќе гради Кемет електроникс, една од најпознатите американски компании. Владата и првите луѓе на компанијата го потпишаа договор за влез. - Зошто сме во Македонија? Еден мајски ден седев дома и гледав Си Ен Ен и таму забележав една реклама “Инвестирајте во Македонија“. Јас знаев каде е Македонија, но никогаш немав дојдено, се јавив на мојот помошник го прашав знаеш ли нешто за Македонија, тој ми рече немам поим. Јас му реков откриј нешто за државата затоа што мислам дека таму ќе инвестираме. И така после една година подготовки дојдовме овде, изјави Пер Лооф, извршен директор на корпорацијата Кемет електоникс. - За една година од сега колку што инвеститорот планира да гради, на ова место треба да се произведуваат кондензатори за разни електронски производи во разни индустрии како и за повеќе индустрии. Инвестицијата со својата финална фаза треба да изнесува околу 25 милиони евра, она што е важно за нас ...
| | веќе видена | слични

Четврта фабрика почна да се гради во технолошко-индустриската зона Бунарџик кај Скопје Свој производствен капацитет прави американската фирма „Кемет електроникс“, која во своите погони во десет држави произведува над 30 милијарди парчиња електронски уреди годишно, што потоа се користат во автомобилската, компјутерската, воената и во други индустрии. Вкупната инвестиција во Македонија изнесува 25 милиони долари и се очекува таа да отвори 500 работни места, но ќе се почне со 12 милиони долари и со 200 луѓе. На церемонијата по повод почетокот на градбата присуствуваа извршниот директор на „Кемет електроникс“, Пер Луф, премиерот Никола Груевски, американскиот амбасадор Филип Рикер и други функционери. Директорот Луф рече дека се заинтересирале за инвестирање во Македонија откако виделе реклама на Си-ен-ен.
| | веќе видена | слични

Нова фабрика во Бунарџик Џонсон Мети, Џонсон контролс и Техно Хозе идната година ќе добијат уште еден сосед во Бунарџик. Темелите на четвртата фабрика во Бунарџик вчера ги постави американската компанија Кемет електроникс, која произведува кондензатори. Станува збор за вкупна инвестиција од 25 милиони евра, од кои првично ќе бидат инвестирани само 12 милиони евра. Фабриката ќе почне со производство идната година, а најави 200 нови вработувања кои ќе се случуваат етапно, додека не се заокружи бројка од 500 вработени. Пер Лооф, извршниот директор на корпорацијата Кемет електроникс, вели дека ова е прва фабрика што ја градат во Европа, а за Македонија дознале од спотовите за инвестициските можности на земјата кои се емитуваат на Си-ен-ен. “Нашата компанија има фабрики во 10 држави. Веруваме дека со оваа фабрика ќе бидеме поконкурентни на пазарот, со оглед на тоа што ќе ги придобиеме европските клиенти. Одлична е локацијата, бидејќи сме блиску до аеродромот, можеме и лично да ги донесеме клиентите овде доколку ...
| | веќе видена | слични

Американци градат фабрика за кондензатори во Бунарџик Започна изградбата на фабриката Кемет Електроникс Македонија во индустриската зона Бунарџик, што е американска инвестиција вредна 25 милиони долари. Во фабриката, која ќе креира 500 нови вработувања, ќе се произведуваат кондензатори наменети за светскиот пазар. Производствениот објект се гради на локацијата ТИРЗ – Скопје 1, на површина од 10.000 м2. Кемет планира да го започне своето производство за една година. “Фактот што Кемет се одлучи да инвестира во Македонија е доказ дека поволностите кои ние ги нудиме се конкурентни и во глобални рамки. Нивната одлука за инвестирање е резултат на неколкумесечни разговори, преговори и презентации кои јас и Агенцијата за странски инвестиции директно ги водевме со претставници на компанијата“, потенцираше вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. И, најави дека се одвиваат преговори со уште неколку потенцијални странски инвеститори, при што нагласи - „Кемет ќе ни послужи како одлична референца“. Кемет, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската компанија „Кемет електроник“ ќе гради фабрика за кондензатори во индустриската зона „Бунарџик“. Почетната инвестиција е 12 милиони долари, а подоцна, со развојот на производството, може да достигне и до 20 милиони долари. Вчера беше удрен камен-темелник за изградба на фабриката и беа потпишани два договора со американскиот инвеститор. Договорот од страна на „Кемет електроник“ го потпиша директорот на компанијата, Пер-Олоф Лоф, а од наша страна директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо, и в.д директорката на Директоратот за технолошко-индустриски развојни зони, Наташа Хаџи Лега. Едниот договор се однесува за закуп на државно земјиште, а другиот за државна помош на инвестицијата. Фабриката ќе се гради на површина од 4,5 хектари, а ќе бидат вработени 500 луѓе. Компанијата „Кемет“ со седиште во северна Каролина е една од најпознатите американски компании за производство на делови за електроника, а нејзините производи ги користи и НАСА. „Кемет“ е четвртиот инвеститор во ...
| | веќе видена | слични

Стартува четвртата инвестиција во зоната „Бунарџик“, после „Џонсон контролс“, „Џонсон Мети“, и „Текнохозе“, која се' уште не почнала со производство. Американската компанија „Кемет електроникс“ вчера свечено го одбележа почетокот на својата инвестиција, со фрлање лопата на фабриката што ќе се гради, а која ќе почне со производство во наредната година. Претставници на оваа компанија во Владата потпишаа два договора, за закуп на земјиште од 4,4 хектари за период од 50 години, согласно со Законот за слободни економски зони, и за државна помош. Ќе се произведува целокупна технологија за кондензатори и друга опрема за зелената индустрија. Вредноста на инвестиција е 25 милиони евра, а ќе се вработат 500 лица. На почеток ќе бидат вложени 12 милиони евра и ќе се ангажираат 200 вработени. „Ова е нашата прва фабрика во Европа и наша 11 инвестиција досега. Идејата за инвестирање токму овде ми дојде гледајќи го спотот на Си-Ен-Ен за Македонија. Им се јавив на моите помошници и ги започнавме контактите со македонските ...
| | веќе видена | слични

НОВ КАМЕН ТЕМЕЛНИК ВО БУНАРЏИК Во првата фаза, според извршниот директор Пер Лооф, планирана е инвестиција од 12 милиони евра и 200 вработени, а ако тргне работата вложувањата ќе достигнат 25 милиони евра и 500 вработувања Извршниот директор на американската фабрика „Кемет електроникс“, Пер Лооф, заедно со премиерот Никола Груевски и економските министри во владата вчера поставија камен-темелник на нова фабрика во индустриската зона „Бунарџик“. Планирано е во фабрика со име „Кемет елетроникс Македонија“, објект со површина од 10.000 квадратни метри, кој ќе се простира на 4,4 хектари земјиште, да се произведуваат кондензатори за повеќе индустрии како автомобилската, авионската, телекомуникациската, воената и други. Во првата фаза, според извршниот директор Лооф, планирана е инвестиција од 12 милиони евра и 200 вработени. - Ова е голем ден, сонцето сјае и ние влегуваме во возбудлива авантура за нашата компанија. Во моментов имаме операции во голем број земји од светот, а сопствени фабрики во 10, а наскоро во ...
| | веќе видена | слични

Почетната инвестиција е 12 милиони евра и ќе се вработат 200 луѓе. Ова е прва фабрика на Кемет електроникс во Европа и се надевам дека нема да се покајат за ваквата одлука, изјави премиерот Никола Груевски на ставањето на камен-темелник на новата фабрика Нова инвестиција во индустриската зона Бунарџик. Започна изградбата на фабриката Кемет Електроникс Македонија, американска инвестиција вредна 25 милиони долари. Во фабриката, која ќе креира петстотини нови вработувања, ќе се произведуват кондензатори наменети за светскиот пазар. -Почетната инвестиција е 12 милиони евра и ќе се вработат 200 луѓе. Ова е прва фабрика на Кемет електроникс во Европа и се надевам дека нема да се покајат за ваквата одлука - изјави премиерот Никола Груевски на ставањето на камен-темелникот на новата фабрика во слободната економска зона ТИРЗ Скопје 1 (Бунарџик) на површина од 10.000 квадратни метри. Кемет планира да го започне своето производствто за една година. Според вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, реформите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инвестиција на американската компанија „Kemet Electronics Corporation„

Од:
До кого (е-маил):
Порака: