СДСМ: Груевски и Поповски знаат само да креваат ѕидови и огради

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови.Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, вели СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни работи Попоски за унгарски неделник дека Македонија би можела и да крене ограда на границата во обидот да се справи со бегалците. Партијата посочува и дека поради неодговорните политики на Груевски, сега штрајкуваат и машиновозачите. „Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата. Штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта на Груевски“, се вели во соопштението. Најголемата опозициска партија бара да се воведат вистински мерки за безбеден и достоинствен транзит на мигрантите низ Македонија. „Надлежните институции мора да превземат соодветни мерки за организирање и ...
| | веќе видена | слични

x За генералната оценка дека и арапските земји треба да се вклучат во справувањето со бегалската криза и да преземат дел од мигрантите, првиот човек на организацијата за заштита на човековите права, Кенет Рот, потенцираше: „Денес сите се фокусирани на Европа. Во 2015-та преку Медитеранот и Балканот, се појавија околу 350.000 бегалци и баратели на азил. Она што е очигледно, арапските држави немаат преземено ниту еден бегалец, иако се богати, делат иста култура, зборуваат ист јазик“, истакна Рот. „Саудиска Арабија на пример, во своја одбрана вели дека презеле Сиријци им дале работа, што донекаде е точно“, вели тој, „но со статусот - привремен работник, немате долгорочен статус за престој, немате статус на бегалец или државјанство и можете лесно да бидете протерани“. Рот беше дециден дека Саудиска Арабија и нејзините соседи од Персискиот Залив се чини дека се неверојатно недарежливи кога е во прашање да се реши проблемот со бегалците од Сирија, додавајќи дека ниту една од земјите во Заливот ја нема ...
| | веќе видена | слични

Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа – било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам, не го сметаме ова за добро решение, пишува Радио Слободна Европа . Ова, како што информира Министерството за надворешни работи, била конкретна изјава на министерот Никола Попоски дадена за унгарскиот неделник Фигело која предизвика низа реакции поради најавата за можна ограда и на македонско-грчката граница. Дополнително, изјавата беше пренесена истиот ден кога по период во кој изгледаше дека државата добро се справува со мигрантскиот бран, повторно македонската полиција употреби пендреци против насобраните луѓе. Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчкоски смета дека последните случувањата се пред сè наменети за, како што вели, внатрешна ...
| | веќе видена | слични

Власта очигледно нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата, реагираше вчера опозициската СДСМ. Според партијата, „Никола Груевски и неговите следбеници, како Никола Попоски, знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови“. Кризата со мигрантите, според СДСМ, не се решава со огради, туку со системски решенија. Според партијата, штрајкот на машиновозачите, поради неисплатени плати, што дополнително ја комплицира ситуацијата е резултат на неодговорните политики на власта. „Надлежните институции мора да преземат соодветни мерки за организирање и спроведување сигурен коридор за транзитирање на мигрантите низ државава. Сликите од хаотичната состојба на македонските граници коишто го обиколија светот нанесуваат штета на и така нарушениот углед на Република Македонија“, се вели во соопштението на СДСМ. И Либералната партија ја осуди изјавата на министерот за надворешни работи Никола Попоски дека Македонија ја разгледува можноста за ...
| | веќе видена | слични

По објавувањето делови од интервју на министерот за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот весник „Фигело“, при што европските медиуми, пренесувајќи го Ројтерс, јавија дека Попоски рекол оти Македонија ќе крева ограда на границата за да спречи бран мигранти од југ, МНР вчера излезе со превод на изјавата. На прашањето дали Македонија размислува да ги заштити границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, Попоски вели: - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но ако сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение. Во информацијата што ја пренесе Ројтерс недостига делот во кој Попоски вели дека нагласува оти тоа не е добро решение. Што бара Европа Во врска со тоа што бара Европа од нас, Попоски вчера ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изјавата на македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски во која тој за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница предизвика реакција во Брисел, кој воопшто не беше гласен кога други земји, меѓу кои и членки на европското семејство подигаа ѕидови, било тоа за да ги спречат бегалците во последно време или поодамнешните етнички, и други физички и имагинарни ѕидови кои и по падот на Берлинскиот ѕид се тука за да го делат европското јадро Европската комисија смета дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет, реагираше ЕК по интервјуто на македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски за унгарскиот бизнис-неделник "Фигуело", каде Попоски изјави дека ЕУ треба да обезбеди посилна помош за да може Македонија да се справи со напливот на имигранти и за прв пат ја спомна можноста за физичко оградување на македонската граница. - Помошта што ЕУ и ја дава на Македонија, за што ние имаме конкретни бројки е ...
| | веќе видена | слични

Извадена од контекст и недоречено пренесена, изјавата на министерот Попоски за наводно подигнување ограда на границата со Грција за спречување на бранот мигранти, предизвика целосно погрешна слика за Македонија и нејзините напори за хумано справување со бегалците. Во интервјуото за унгарски Фигјело, Попоски запрашан, дали размислувавте за тоа да ги заштитите границите со ограда, слично како што го стори тоа и унгарската влада, вели дека таквиот чекор го смета за лошо решение. - Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното преминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но доколку озбилно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда, или комбинација од двете. Но нагласувам: не го сметаме ова за добро решение, изјавил Попоски. Според министерот Попоски вадењето од контекст било очекувано. ,,Јасно е дека постоеше тенденција да биде извадена од контекст целата изјава. ...
| | веќе видена | слични

Европската Комисија не је подржува идејата на македонската влада за евентуална изградба на ограда на Јужната граница на Македонија како начин за справување со бегалската криза. Откако за унгарскиот неделник Фигело министерот Поповски ја обелодени идејата портпаролот на ЕК Маргаритис Схинас порача дека прашањето не е во тоа колку ЕУ дава помош на Македонија туку дека градењето на ограда не е соодветен одговор за надминување на кризата. Од опозициската СДСМ пак исто така денеска реагираа на оваа одлука. Во својата реакција тие наведуваат дека Кризата не се решава со огради туку со системски решенија.Очигледно власта нема капаитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата. Претходно на истата тема реагираше и ЛП од каде велат дека тоа што македонскиот министер за надворешни работи дава изјава за унгарски медиум не значи дека треба да го прифати Орбановиот стил на решавање на прашањето на бегалската криза. Дека систуацијата со бегалците од време на ...
| | веќе видена | слични

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ЈА ОБЈАСНИ ИЗЈАВАТА НА ПОПОСКИ ЗА УНГАРСКИОТ ВЕСНИК „ФИГЕЛО" Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти Министерството за надворешни работи објасни дека министерот Никола Попоски изјавил оти е можно поставување ограда на границата со Грција, но нагласил дека тоа не е добро решение. Министерството испрати дополнување на изјавата на Попоски оти во унгарскиот весник „Фигело" пишувало само дека Македонија размислува за поставување ограда за да го сопре големиот прилив на мигранти. „Очигледно и кај нас ќе треба некаква физичка заштита за да го намалиме нелегалното поминување на границата. Тешко е тоа да се постигне за кратко време, а не е решение за долг период. Но, доколку сериозно го земеме тоа што го бара од нас Европа, тогаш ќе има потреба и од тоа. Било војници, било ограда или комбинација од двете. Но, нагласувам дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, ги предупреди тие што нема да се грижат за бегалците да заборават на ЕУ перспективата Европската комисија денеска упати порака до шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, дека градењето огради не е идеален одговор на ситуацијата со имигрантите и бегалците од Африка и арапскиот свет. „Разбираме дека ситуацијата е тешка, но не мислиме дека градењето огради е идеален одговор на таквата ситуација“, изјави портпаролот на Европската комисија, Маргаритас Схинас. Ваквата реакција дојде по најавата на Попоски во унгарски неделник, што ја пренесе цел свет, дека во Македонија се разгледува можноста за изградба на ограда или за распоредување војска на границата, по унгарски пример, за да се запре напливот на бегалци во државата. Од МНР денеска испратија прецизен превод на дадената изјава за унгарскиот неделник, без да објаснат дали демантираат дека се подготвува такво нешто или не, бидејќи таа во јазични нијанси се разликува од објавената, но пораката што произлегува од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 250 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Груевски и Поповски знаат само да креваат ѕидови и огради

Од:
До кого (е-маил):
Порака: