Илиевски: И на дожд и на ветер сме на улиците за да не дозволиме некој од надвор да ни ја растури државата, да ни подметне платформа


6 копии

Ви честитам на истрајноста, на бескрајната енергија и на упорноста која вродува со плод. Денес 20-ти април, на истекот на третата недела од заседавањето на законодавниот дом повторно не беше избран претседател на Собранието кој не отфрлил Тиранската платформа. Уште една мала, но многу значајна победа, истакна Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Ќе дојдеме и до големата, конечната победа. Народот не си оди дома, црвено-жолтото море е тука да го чува законодавниот дом, да ја брани нашата изборна волја, да го брани Уставот, суверенитетот и унитарноста, нејзиниот мултиетнички карактер. 53 дена сме на улиците за да не дозволиме некој од надвор да ни ја растури државата, да ни подметне платформа која ќе заврши со федерализација со поделба на оваа држава која ја сакаме од срце. И вчера на дожд и денес на овој ветер кој ги развева нашите знамиња, посочи Илиевски. Тој им порача на пратениците да го слушнат народот, граѓаните кои ги ставиле во Собранието и кои, како што рече, ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Интервју со младата ѕвезда Јово Бурне кој им ги освои срцата на многумина со неговите исклучиво патриотски и емотивни говори пред граѓаните на Република Македонија на иницијативата за Заедничка Македонија, кои се проценети како многу успешни и инспиративни. Во продолжение прочитајте што има да ви каже Јово. Кој е Јово Бурне? Бурне: Јас сум по професија дипломиран лекар, а инаку многумина ме знаат како колумнист. Моментално посетувам курс за новинарство, и се бавам со истражувачко новинарство кое за некое време здравје боже ќе премине од аматерско во професионално. Впрочем тоа е и мојата љубов, новинарството. Инаку многумина ме знаат и со мојата активна кампања во Американските избори кои завршија, а моментално сум и соработник со новинарот Слободан Томиќ во проектот Гласот на Народот кој моментално оди на Радио Слободна Македонија. Тоа е проект кој е од непроценлива вредност за Македонскиот народ и навистина ми беше чест да бидам соработник во еден таков мега проект како што е Гласот на Народот. Вашите ...
| | веќе видена | слични

Ко шо рече Дурловски у петокот… „Доаѓаме од љубов, чиста љубов кон нашата татковина. А на почетокот на денешниов 57 ден беше…зборот….(еј, ко во библијата ми зазвуче муабетов, ама овде мислев на денов хаххаха), за Македонија….искажан во химна, пред Влада и тоа пред да тргнеме на нашиот марш. :)Е, ама пред химната, една италијанска ТВ екипа, (барем на италијански збореа), и пристапија на една тенка ем висока госпоѓа, која на одличен english им срочи дека овде сме 54 дена за да го зачуваме унитарниот карактер на Македонија, дека протестираме против платформи увезени од странство, и дека ќе го неутрализираме обидот на меѓународната заедница да не тргне од светската мапа на земји и народи. Ја чув, вака (буквално) им кажа и којзнае шо ќе им дораскажаше, да не потрчаа тие кон Дурловски кај шо ја пееше химната а веднаш потоа и народов стрчна накај транспарентот и знамето големо (денес ветераните се покажаа, тие го носеа), па тие веројатно си мислеа некоја гужва се дешава хахахахаха а не знаат дека луѓево брзаат за ...
| | веќе видена | слични

Нашиот марш, маршот на ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА е дефинитивно најголемиот и со најчиста мисла организиран марш во и за Македонија. Ко шо рече Дурловски у петокот… „Доаѓаме од љубов, чиста љубов кон нашата татковина. А на почетокот на денешниов 57 ден беше…зборот….(еј, ко во библијата ми зазвуче муабетов, ама овде мислев на денов хаххаха), за Македонија….искажан во химна, пред Влада и тоа пред да тргнеме на нашиот марш. :)Е, ама пред химната, една италијанска ТВ екипа, (барем на италијански збореа), и пристапија на една тенка ем висока госпоѓа, која на одличен english им срочи дека овде сме 54 дена за да го зачуваме унитарниот карактер на Македонија, дека протестираме против платформи увезени од странство, и дека ќе го неутрализираме обидот на меѓународната заедница да не тргне од светската мапа на земји и народи. Ја чув, вака (буквално) им кажа и којзнае шо ќе им дораскажаше, да не потрчаа тие кон Дурловски кај шо ја пееше химната а веднаш потоа и народов стрчна накај транспарентот и знамето големо (денес ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска од пред Владата на Република Македонија го започнa 57-миот протестен марш, на кој повторно побара одржување на предвремени парламентарни избори за излез од кризата. Од Владата учесниците на протестот се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, а го завршија пред Собранието на РМ. Богдан Илиевски од Граѓанската иницијатива на граѓаните им ја честита истрајноста и ги повика да продолжат по, како што ја рече, патеката која ја чекореа изминатите 56 дена. – На почетокот на осмата недела, ви честитам за истрајноста, за успешноста и ве поканувам да продолжиме по нашата заедничка патека и оваа недела и наредната и колку и да треба. Од петокот сме малку поконкретни, поосвежени, погласни и тоа ќе го кажеме и пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ и на Павел Шатев, истакна Илиевски. Од пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните побараа поддршка од партијата за одржување на нови избори. – Бараме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе ја отфрлат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Денеска на народниот собир пред Собранието на Република Македонија пред граѓаните се обрати уметникот Стефан Стојковски, тој кажа дека тој не е политичар, туку народен уметник, Македонец кој си ја сака роданата Македонија-Почитувани граѓани за заедничка Македонија чест е тука да се застане и да се кажат неколку зборови. Ние уметниците имаме што да кажеме со нашите дела. Јас не сум политичар, јас сум народен уметник, Македонец кој си ја сака родната Македонија. Јас како и секој уметник се трудам да создадам уметнички дела по кои ќе ме паметат следните генерации. Ние уметниците еден ден ќе заминеме, но нашите дела ќе сведочат, кои сме биле и што сме сработиле во животот, нашите дела ќе останат вечно зад нас. Нашите предци во аманет ни оставија да ја чуваме Македонија, да го чуваме македонскиот јазик, да ја пренесеме фолклорната традиција, изјави Стојковски.Тој ги повика повика сите граѓани на Република Македонија да покажат почит, љубов и смирение, да го слушнат благовестивиот глас на нивните срца, да има мир ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Богдан Илиевски од Граѓанската иницијатива на граѓаните им ја честита истрајноста и ги повика да продолжат по, како што ја рече, патеката која ја чекореа изминатите 56 дена. – На почетокот на осмата недела, ви честитам за истрајноста, за успешноста и ве поканувам да продолжиме по нашата заедничка патека и оваа недела и наредната и колку и да треба. Од петокот сме малку поконкретни, поосвежени, погласни и тоа ќе го кажеме и пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ и на Павел Шатев, истакна Илиевски. Од пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните побараа поддршка од партијата за одржување на нови избори. – Бараме поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе ја отфрлат тиранската платформа. Досега покажавме дека сме посилни од тиранската платформа, нема влада качена на тиранската платформа, нема претседател на Собранието, кој не се откажал и не ја отфрлил таа платформа, нема ниту да има, бидејќи сме посилни од неа, рече Илиевски. Од иницијативата бараат седница на Собранието на која ќе има една ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија и вечерва одржа протестен марш во Скопје- 57-ми по ред. Граѓаните пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ побараа предвремени парламентарни избори за излез од кризата.Богдан Илиевски од Граѓанската иницијатива на граѓаните им ја честита истрајноста и ги повика да продолжат по, како што ја рече, патеката која ја чекореа изминатите 56 дена.Од петокот сме малку поконкретни, поосвежени, погласни и тоа ќе го кажеме и пред штабот на ВМРОДПМНЕ и на СДСМ, рече Илиевски.„Бараме поддршка од ВМРОДПМНЕ за предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе ја отфрлат тиранската платформа. Досега покажавме дека сме посилни од тиранската платформа, нема влада качена на тиранската платформа, нема претседател на Собранието, кој не се откажал и не ја отфрлил таа платформа, нема ниту да има, бидејќи сме посилни од неа“, рече Илиевски.Од иницијативата бараат седница на Собранието на која ќе има една точка, а тоа е распишување на нови предвремени парламентарни избори.Пред присутните се ...
| | веќе видена | слични

-Почитувани граѓани за заедничка Македонија чест е тука да се застане и да се кажат неколку зборови. Ние уметниците имаме што да кажеме со нашите дела. Јас не сум политичар, јас сум народен уметник, Македонец кој си ја сака родната Македонија. Јас како и секој уметник се трудам да создадам уметнички дела по кои ќе ме паметат следните генерации. Ние уметниците еден ден ќе заминеме, но нашите дела ќе сведочат, кои сме биле и што сме сработиле во животот, нашите дела ќе останат вечно зад нас. Нашите предци во аманет ни оставија да ја чуваме Македонија, да го чуваме македонскиот јазик, да ја пренесеме фолклорната традиција, изјави Стојковски. Тој ги повика повика сите граѓани на Република Македонија да покажат почит, љубов и смирение, да го слушнат благовестивиот глас на нивните срца, да има мир во нивните души, да се молат за радост и благосостојба на секој кој што чува, брани и сака Република Македонија. -Секој чесен граѓанин кој ја сака Република Македонија, кој сака заеднички живот на сите граѓани,кој има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 227 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и понатаму е во центарот на вниманието во сите балкански медиуми преку порно скандалот предизвикан од преписките и порно фотографиите кои што ...
сите 169 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илиевски: И на дожд и на ветер сме на улиците за да не дозволиме некој од надвор да ни ја растури државата, да ни подметне платформа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: