Најубавите цитати од романите на Николас Спаркс

Николас Спаркс е познат американски писател, автор на романите “Страници за нашата љубов”, “Одлука”, “Драги Џон”, “Порака во шише” и многу други популарни наслови. Тој едноставно го освои светот со неговите приказни кои се опишани на прекрасен начин. Сите имаме време да прочитаме убав пишан збор, па со вас споделуваме неколку од неговите цитати. Уживајте! “Не сум посебен, за ова сум сигурен. Јас сум обичен човек со обични мисли и со обичен живот. За мене немаат издигнато споменици и моето име набрзо ќе биде заборавено, но јас љубев со целото мое срце и душа и оваа љубов за мене од секогаш била доволна.” – Страници за нашата љубов “Љубовта е како ветрот, не можеш да ја видиш, но можеш да ја почувствуваш.” – Прошетка за сеќавање “Конечно сфатив што значи вистинската љубов… Љубовта значи да се грижиш повеќе за среќата на другиот отколку за твојата, без разлика колку и да боли изборот со кој си се соочил.” – Драги Џон “Токму кога мислиш дека не може да биде полошо, станува полошо. И токму кога мислиш дека не ...
| | веќе видена | слични

Едина Муса во моментов е една од најуспешните и најпознатите кошаркарки. Во интервјуто за Ladybook таа открива повеќе за својата спортска кариера, но зборува и за својот приватен живот. Во моментов си една од најуспешните и најпознатите кошаркарки во Македонија. Дали си свесна за овој податок и како го прифаќаш тоа? Искрено, сум свесна за своите успеси во кошарката и фитнесот и фактот дека веќе луѓето ме препознаваат вон теренот. Би излажала ако би кажала дека тоа не ми годи. Со оглед на тоа што потполно се вложувам и напорно работам на реализација на своите цели, со максимален фокус и посветеност, поддршката од другите ми претставува дополнителен мотив. Веќе знаеме дека твојот татко кој е успешен кошаркар и тренер е твојата најголема мотивација. Дали можеби се сеќаваш кога прв пат те запозна со кошарката? Да точно, мојот татко е главниот „виновник" за поттикнување на толку голема љубов кон овој спорт. Уште од мојата најрана возраст тој со себе ме носеше на своите тренинзи и натпревари, а веќе од мојата ...
| | веќе видена | слични

 Ја замотав крпата околу половината, целиот намокрен застанав пред огледалото со фенот во рацете за да ја наместам косата. На креветот стоеше моето црно струкирано одело, белата кошула која сам ја испеглав и црна, тенка вратоврска. Се надевав дека се ќе стои така добро како што замислив. Пред да се облечам, потрчав во кујната, имаше уште еден час до твоето доаѓање. Сè беше наместено. Готвена домашна храна, знаев дека сакаш да пробаш нешто од светот, а јас знаеш дека обожувам мексиканска храна - совршен спој. На масата, која патем беше во тркалезна форма, поставив црвен свилен чаршаф и него го избирав внимателно. Сè беше избрано така да запира здивот. Знаев колку не знаеш за романтика, а јас знаев и повеќе од доволно. Сакав да немаш зборови и овој ден иако обичен, да ти биде денот кога ќе се променат твоите граници за она што значи внимание. Голем свеќник на средина на масата, три црвени свеќи, спремни да ја осветлат просторијата. Црвени сијалички на ѕидот, спремни да трепкаат во ритамот на нашите срца. ...
| | веќе видена | слични

 Повторно сум завршил во нечија куќа, а не се сеќавам како. Во градите чувствувам огромна жештина, душата довикува од сите страни - вода. По шестата чаша вода сè уште не запира. Си велам во главата „Повеќе нема шанси да се напијам”. Некоја убава девојка, на која не ѝ го знам името, заспана, додека јас се обидувам тивко да се искрадам без да тропнам со каишот од фармерките, кои се расфрлани по земјата. Надвор врне снег. Типично неделно утро. Луѓето мрзливи и заспани. Излегувам од зградата, со раскинати фармерки, кошула и капут. Она што го носев синоќа. Иако, изгледам како тотален хаос одвнатре, во тоа мрзеливо утро кога сите излегле по тренерки да купат нешто од блиската продавница јас штрчам во толпата луѓе. Во џебот немам скршен денар, сум испил сè, само личната карта и „скопска”. Добро е, барем сум помислил да не го земам паричникот за да не го загинам. На лицето ми пишува мамурлак со големи букви додека се качувам во автобусот. Седнувам наспроти една бабичка. Таа ме гледа и се смее, „Дете зарем не ти е ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот ден на жената и нејзината борба за економска, политичка и социјална рамноправност се одбележува на 8 март од почетокот на 20. век. Борбата на жените за рамноправност продолжува и денес и секој ден сме сведоци на нови хероини кои на свој начин и во свое темпо ја водат оваа борба. Хероините доаѓаат во разни облици и големини, некои се ѕвезди и идоли, а други наши, приватни хероини кои го збогатиле нашиот свет со нивната храброст. Секоја од жените со кои разговаравме се истакнале во своето поле на делување и на некој начин се избориле за рушење на стереотипите, за надминување на „стаклената граница“, за излегување чекор надвор „од кутијата“, но најважно од сѐ, се инспирација за девојките и жените дека навистина може да направат сѐ, ако веруваат во себе и во своите квалитети. Ги прашавме овие прекрасни жени каков совет би ѝ дале на помладата верзија на себе, како инспирација за генерации млади девојки да изградат кариери, да ги срушат стереотипите и да ги следат своите соништа. Ружица Антиќ, главна ...
| | веќе видена | слични

Што и да правиш, кажи ми ја вистината. Играњето игри со луѓето одзема навистина премногу време и енергија. Затоа, веднаш да ти кажам дека ако не си сериозен, ако не го сакаш ова, ако не нѐ сакаш нас како пар, тогаш те молам кажи ми. Не ми давај лажна надеж. Немој да ме влечеш за нос. Ако ти се допаѓам и ако сакаш да се обидеме ова да успее и да се обидеме заедно да градиме иднина – кажи ми. Објасни ми, кажи ми зошто ти се допаѓам. Зошто сакаш да бидеш дел од мојот живот? Кажи ми зошто се грижиш за мене. И мисли го секој збор што ќе го кажеш. Покажи ми дека вредам. Покажи ми дека ме сакааш. Покажи ми зошто толку сакаш да бидеш со мене. Немој само да ми кажуваш, сакам и да ми покажеш. Те молам не се преправај. Што и да правиш – те молам не се преправај. Ако планираш да бидеш нешто што не си, ако планираш да си отидеш – тогаш не се преправај дека веруваш во „засекогаш.“ Немој да бидеш со мене само за да бидеш со мене. Биди со мене затоа што гледаш заедничка иднина за нас. Не се преправај дека ми го држиш ...
| | веќе видена | слични

 Зошто се плашевме да бидеме сами? Помеѓу неостварените соништа и непреспаните ноќи за да се остварат истите, луѓето често знаат да се најдат во период на депресија, кога ќе останат сами во таа немилосрдна борба. Дали тоа беше притисокот кој го налагаше општеството или едноставно мораше да имаме некој крај себе за да се чувствуваме сигурни? Да бидеме реални, во денешно време е многу тешко да најдеш искрен човек, а уште потешко да одржуваш врска која ќе се базира на взаемна доберба. Како времето кое што изминува да ни ги расипа душите и да нè натера да бидеме безобразни и безобзирни, за жал, како што навлегувавме во новиот свет да се избрише значењето на љубовта. Колку и да го негиравме, тоа беше жалосната вистина на нашето постоење. Луѓето беа лажливи и многу често знаеа да си поиграат со нечии чувства, онака без причина. Вечерта пиевме пиво и ги јадевме најубавите пилешки крилца со сос. Во измешаната музика со многи смеа, јас и моите пријатели се изгубивме во една незаборавна атмосфера, се забавувавме, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 152 | | | веќе видена

Во изминатите речиси три недели посетивме огромен број општини и населени места, со илјадници од вас разговаравме на повеќе теми, ги промовиравме придобивките ...
сите 303 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 137 | | | веќе видена

На 21 април и 5 мај избираме иднина. Со влезот во Европската Унија им отвораме нови врати на нашите млади и конечно создаваме услови за нив да ја бараат ...
сите 108 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најубавите цитати од романите на Николас Спаркс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: