Влатко Неделковски: Ако верувате во себе и во тоа што го правите, успехот ви е неизбежен


Млад, талентиран но и преполн со искуства – Влатко Неделковски, кошаркар кој својата кариера ја започна како играч во КК “МЗТ Скопје” а денес ја продолжи зад аут линијата како тренер на млади категории на деца кои за прв пат се запознаваат со кошарката, амбициозен тренер на млади надежи на кои несебично им ја пренесува своја љубов, енергија и знаење и ги насочува на патот кон противничкиот кош. Што беше пресудно да направиш пресврт во својата кошаркарска кариера и да станеш тренер? – Како играч во младинските категории, сретнав и работев со неколку тренери кои беа вистински репер за играчот од аспект на авторитет, стратег, мотиватор, психолог, принцип на пренесување знаење, однос со играч и тим, добар менаџер. Ќе гo издвојам Горан Андреевски (Партизан ВС). Нивната работа ме натера да се одлучам да застанам на аут линијата и почнам да се едуцирам за таа професија. Преку Паризан ВС и Работнички како тренер со млади категории стигнав до единствениот клуб за кој навивам и живеам, тоа е МЗТ Скопје. Може ли да ни ...
| | веќе видена | слични

Во изминативе месеци нејзиниот лик беше секојдневно присутен во телевизискиот етер. Ликот, кој таа го играше во хит серијата „На терапија“ вели е потполно спротивен на нејзиниот карактер и суштина. За разлика од хектичната и импулсивна Зана, актерката Драгана Костадиновска е потполно спротивна, со смирен и кроток темперамент. Со светло сини очи од кои пробива заводлив поглед, нејзината убавина ја краси и мистичната насмевка, шармот и сензуалноста за кои е особено свесна, но не дозволува да доминираат. Со нозете таа е цврсто на земја Во своето портфолио има многу театарски проекти и габаритни главни ликови како во претставите; „Мајсторот и Маргарита“ во режија на Иван Попов, „Животот на Молиер“ на Александар Поповски, „Да тргнеме сењор“, „Свадбата на Фигаро“... И веднаш по нив следуваше и ангажманот во „На терапија“ со кој ја освои македонската публика. За овој разговор Драгана не покани во нејзиниот втор дом – театарот, откривајќи ни ги катчињата каде во тишина и спокој се одмара меѓу пробите и гримиорната ...
| | веќе видена | слични

Ивица Јаковлевски е млад и талентиран човек којшто донесе нешто сосема ново и апсолутно уникатно во сферата на македонската кошарка – можност за индивидуален тренинг со вистински мастер и професионалец којшто за прв пат смело зачекори кон иновативните и современи методи во модерната кошарка. Ивица е воедно и дипломиран професор по физичко и здравствено образование, но и магистер по економски науки. Но денес, неговото име е најпрепознатливо кога ќе се спомене дека е Pro Basketball тренер, којшто е убеден дека токму тој преку своите современи методи на работа ќе донесе револуционерни промени во светот на кошарката во нашата држава. Со тренерската работа Ивица започнал после враќањето од САД, во КК Работнички и тоа токму помеѓу младинските генерации, после што токму тој решил да се прекине со клишето во оваа сфера, воведувајќи нови вештини и методи на работа во кошарката. На прашањето зошто токму назад во Македонија се одлучил на овој чекор, тој вели дека Македонија е исклучително талентирана држава, особено ...
| | веќе видена | слични

Јана Мишо (19 8 6) е п исател, блогер, колумн ист, преведувач, хрон ичар на современо Скопје и љуб ител на добро кафе. Неодамна одржа промоц ија на својот втор роман , "Ана ис од Монмартр" кој е објавен на англ иск и и македонск и во издан ие на Арс Лам ина , што беше повод за ова кратко интервју и запознавање на наш ите ч итател и, со оваа млада и талент ирана п исателка. Ова е твој втор роман. Како си задоволна од успехот на првиот, и какви се досегашните реакции за вториот. - Првиот беше тест дали ме бива и дали сум способна да завршам една толку голема работа како што е пишување книга. Реакциите за него ги има повеќе од надвор, отколку од дома, а за вториот, секојдневно стигаат пораки и реакции од непознати, со муабет дека книгите ги оставаат без спиење и дека им е драго што читаат нешто поинакво. Сепак, до тие што ќе се фатат за оваа фина и тешка работа: Најголем успех ви се реакциите од блиските луѓе на кои безрезервно им верувате и чие што мислење го цените. Од оние што знаеш дека, колку и ...
| | веќе видена | слични

Подолг период вниманието на јавноста, пред се на љубителите на убавиот пишан збор го привлекува блогот „Белиот лебед“ кој на Фејсбук има над 17.000 следбеници и милионски преглед на содржини. Во разговор за авторката, инаку учителка и менаџер по по професија, ги открива мотивите да стане блогерка и да се посвети на пишувањето. ON: Кој е всушност Белиот лебед и што ве мотивираше да го отпочнете овој проект? Белиот лебед: Белиот Лебед е Јасмина Петковска, девојка од Охрид која и живее тука. Имам 31 година, дипломиран учител, и за себе сум најпозитивната и најхрабрата личност која ја имам запознаено. Уште од мали нозе сум љубител на пишаниот збор и пишувам од мојата шестта година. Како што растев љубовта кон пишувањето се зголемуваше, победник бев на многу натпревари во пишување уште од школски денови па до ден денес. Видов дека луѓето го сакаат она што јас го пишувам и решив да направам свој блог и страна каде што ќе пишувам. Блогот и страна постојат веќе три и пол години и досега постигнаа голем успех. Горда ...
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 201 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 194 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влатко Неделковски: Ако верувате во себе и во тоа што го правите, успехот ви е неизбежен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: