ОН: Интернет е човеково право

2 копии

Обединетите нации(ОН) во најновиот извештај констатираат дека интернетот е човеково право, поради што на земјите им препорачале да не се донесуваат закони со кои поради кршење на авторските права на корисниците им се ускратува пристапот до интернет Специјалниот известувач на Обединети нации заклучи дека со укинувањето на пристап до интернет без оглед на причините (вклучувајќи ги и законите за заштита на интелектуална сопственост) е во спротивност со член 19 и став 3 од Меѓународната конвенција за човекови и политички права. Овој извештај на државите им налага да ги променат постојните закони за интелектуална сопственост доколку тие го подразбираат укинувањето на интернет за прекршителите, како и да се воздржат од донесувањето на таков закон. Меѓу земјите кои веќе имаат вакви закони се Франција, Велика Британија и Нов Зеланд, кои го донесоа законот за авторски права со кој на прекршителите им се одредува парична казна од 15 илјади долари и можно укинување на интернет профилот. Донесувањето на овој ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации (ОН) во најновиот извештај констатираат дека интернетот е човеково право, поради што на земјите им препорачале да не се донесуваат закони со кои поради кршење на авторските права на корисниците им се скратува пристапот до интернет . Во ОН заклучиле дека со укинувањето на пристапот до интернет, без оглед на причините (вклучувајќи ги и законите за заштита на интелектуална сопственост) е во спротивност со член 19 и став 3 од Меѓународната конвенција за човекови и политички права. Овој извештај на државите им налага да ги променат постојните закони за интелектуална сопственост доколку тие подразбираат укинување на интернет за прекршителите, како и да се воздржат од носење таков закон. Меѓу земјите што веќе имаат вакви закони се Франција, Велика Британија и Нов Зеланд, кои го донесоа законот за авторски права со кој на прекршителите им се одредува парична казна од 15 илјади долари и можно укинување на интернет-профилот. Донесувањето на овој закон предизвика силни реакции кај организациите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 260 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Интернет е човеково право

Од:
До кого (е-маил):
Порака: