ОН: Интернет е човеково право

2 копии

Обединетите нации(ОН) во најновиот извештај констатираат дека интернетот е човеково право, поради што на земјите им препорачале да не се донесуваат закони со кои поради кршење на авторските права на корисниците им се ускратува пристапот до интернет Специјалниот известувач на Обединети нации заклучи дека со укинувањето на пристап до интернет без оглед на причините (вклучувајќи ги и законите за заштита на интелектуална сопственост) е во спротивност со член 19 и став 3 од Меѓународната конвенција за човекови и политички права. Овој извештај на државите им налага да ги променат постојните закони за интелектуална сопственост доколку тие го подразбираат укинувањето на интернет за прекршителите, како и да се воздржат од донесувањето на таков закон. Меѓу земјите кои веќе имаат вакви закони се Франција, Велика Британија и Нов Зеланд, кои го донесоа законот за авторски права со кој на прекршителите им се одредува парична казна од 15 илјади долари и можно укинување на интернет профилот. Донесувањето на овој ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации (ОН) во најновиот извештај констатираат дека интернетот е човеково право, поради што на земјите им препорачале да не се донесуваат закони со кои поради кршење на авторските права на корисниците им се скратува пристапот до интернет . Во ОН заклучиле дека со укинувањето на пристапот до интернет, без оглед на причините (вклучувајќи ги и законите за заштита на интелектуална сопственост) е во спротивност со член 19 и став 3 од Меѓународната конвенција за човекови и политички права. Овој извештај на државите им налага да ги променат постојните закони за интелектуална сопственост доколку тие подразбираат укинување на интернет за прекршителите, како и да се воздржат од носење таков закон. Меѓу земјите што веќе имаат вакви закони се Франција, Велика Британија и Нов Зеланд, кои го донесоа законот за авторски права со кој на прекршителите им се одредува парична казна од 15 илјади долари и можно укинување на интернет-профилот. Донесувањето на овој закон предизвика силни реакции кај организациите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

За две недели јавноста ќе добие одговори за бегството на екс премиерот кој веќе два дена по ред слободно се движи низ главниот град на Унгарија. Ова го вети ...
сите 125 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Пред повеќе од 6 месеци точно овдека на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија излезе масовно, ...
сите 134 | | | веќе видена

Грчки владини извори за за „Скај“ и „Катимерини“ објавија дека со клучниот член од Уставот со кој македонското малцинство се перцепира како дијаспора, Скопје ...
сите 295 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Интернет е човеково право

Од:
До кого (е-маил):
Порака: