Македонија тапка во место во употребата на обновливата енергија

Усвојување на меѓународни конвенции, усогласување на македонската регулатива со европската, десетици промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните и државни мерки за субвенционирање на нови енергетски објекти се само дел од огромниот број на мерки што не донесоа до зголемување на користењето на обновливата енергија во македонското секојдневие. Бројчаните податоци на Државниот завод за статистика се немилосрдни и истите покажуваат дека не е создаден континуитет на национално ниво во употребата на зелените извори на енергија, вклучувајќи ги сонцето, ветерот, водата и бимасата. Статистичарите пресметале дека процентуалното учество на обновливата во вкупната потребна енергија се движи горе-долу низ годините во периодот од 2000 до 2014 година. Обновливата енергија имала удел од 11% во вкупната потребна енергија на нашата земја во текот на 2014 година, што претставува речиси идентична бројка со ситуацијата од пред 15 години. Користењето на изворите на енергија што не можат да бидат исцрпени во 2000 ...
| | веќе видена | слични

Имаме многу промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните за обновливите извори на енергија и мерки за субвенционирање на нови енергетски градби. Меѓутоа, Македонците не се ангажираат многу во овој сегмент. Сонцето, ветрот, водата и бимасата се уште имаат искористеност на многу ниско ниво. Статистиката утврдува дека процентуалната искористеност на обновлива енергија имала 11% учество во вкупната потребна енергија за државата во 2014 година. Оваа процентуална искористеност е на исто ниво со онаа од пред 15 години. Употребата на електрична енергија изнесува дури 15,5% од вкупната потрошувачка на електрична енергија во 2014 година. Бројот на малите хидроелектрани, соларни централи и ветерните електрани во Македонија расте, но проблемот е што уделот на сета оваа зелена енергија е на многу ниско ниво и не се мрднува од истата точка во споредба со 15 години наназад.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 201 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 194 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија тапка во место во употребата на обновливата енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: