Македонија тапка во место во употребата на обновливата енергија

Усвојување на меѓународни конвенции, усогласување на македонската регулатива со европската, десетици промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните и државни мерки за субвенционирање на нови енергетски објекти се само дел од огромниот број на мерки што не донесоа до зголемување на користењето на обновливата енергија во македонското секојдневие. Бројчаните податоци на Државниот завод за статистика се немилосрдни и истите покажуваат дека не е создаден континуитет на национално ниво во употребата на зелените извори на енергија, вклучувајќи ги сонцето, ветерот, водата и бимасата. Статистичарите пресметале дека процентуалното учество на обновливата во вкупната потребна енергија се движи горе-долу низ годините во периодот од 2000 до 2014 година. Обновливата енергија имала удел од 11% во вкупната потребна енергија на нашата земја во текот на 2014 година, што претставува речиси идентична бројка со ситуацијата од пред 15 години. Користењето на изворите на енергија што не можат да бидат исцрпени во 2000 ...
| | веќе видена | слични

Имаме многу промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните за обновливите извори на енергија и мерки за субвенционирање на нови енергетски градби. Меѓутоа, Македонците не се ангажираат многу во овој сегмент. Сонцето, ветрот, водата и бимасата се уште имаат искористеност на многу ниско ниво. Статистиката утврдува дека процентуалната искористеност на обновлива енергија имала 11% учество во вкупната потребна енергија за државата во 2014 година. Оваа процентуална искористеност е на исто ниво со онаа од пред 15 години. Употребата на електрична енергија изнесува дури 15,5% од вкупната потрошувачка на електрична енергија во 2014 година. Бројот на малите хидроелектрани, соларни централи и ветерните електрани во Македонија расте, но проблемот е што уделот на сета оваа зелена енергија е на многу ниско ниво и не се мрднува од истата точка во споредба со 15 години наназад.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија тапка во место во употребата на обновливата енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: