УЕФА удри и по Интер

Европската фудбалска унија можеби директно ќе влијае врз шампионските амбиции на Интер со својата последна одлука. УЕФА му забрани на миланскиот клуб да ангажира фудбалери во јануарскиот преоден рок и тоа поради финансискиот фер-плеј. Според правилата, платите на фудбалерите можат да бидат до 60% од годишните приходи, а кој и да дојде на Џузепе Меаца оваа зима ќе го надмине овој лимит. Хавиер Пасторе и Хенрик Микитаријан, кои се поврзуваат со Интер, имаат преголеми примања за овие услови. Единствената опција е да се продадат дел од сегашните играчи, а прв на листата е Марцело Брозовиќ.
| | веќе видена | слични

Тимот на Интер внимателно ја следи ситуацијата околу Хенрик Мхитарјан во Манчестер јунајтед и се подготвува за понуда за ерменскиот играч од средниот ред. Жозе Мурињо уште во ноември го „острани“ Мхитарјан од својот состав и тој ретко добиваше шанса оттогаш – тој нема стартувано меч од Премиер лигата од 5 ноември против Челси, иако одигра едно полувреме при 2:2 ремито со Барнли оваа недела. Според „Скај Италија“, Мхитарјан е еден од играчите на кои сметаат Интер, покрај Жерар Деулофеу од Барселона и Хавиер Пасторе од Пари Сен-Жермен. Деулофеу, кој нема играно за Барса од ноември не е дел од плановите на Ернесто Валверде и каталонскиот тим би се согласил дури и на позајмица во јануари, додека околу Пасторе ситуацијата е нејасна. „Мораме да видиме што сакаат ПСЖ со него. Никој не може да му го оспори квалитетот, и задоволни сме што го гледа Интер како можност“, изјави директорот на Интер, Пјеро Аусилио.
| | веќе видена | слични

Директорот на Интер Пјеро Аузилио навести дека може да достават понуда во јануари за играчот од средниот ред на Пари Сен Жермен Хавиер Пасторе и кажа од што зависи дали ќе дојде до таков трансфер. Пасторе веќе подолг период е поврзуван со Интер, но и со неколку други клубови. – Мислам дека никој не може да ги негира неговите квалитети. Но, мораме прво да дознаеме што планира ПСЖ да прави со него. Тој одличен играч и задоволни сме што на Интер гледа како на една од можностите. Сепак, прерано е да се зборува за нешто конкретно. Свесни сме за ограничувањата што ги имаме и не можеме да донесеме некого само колку да донесеме. Се согласивме со тренерот како да продолжиме понатаму: да ја задржиме актуелната група на играчи и ако е можно да донесеме играчи со поинакви карактеристики од оние што ги имаме. нормално, се тоа зависи од економските услови – изјави Аузилио пред вечерашниот дуел со Милан во Копа Италија.
| | веќе видена | слични

Уефа повторно со забрани поради финански фер-плеј и тоа за Интер, екипа која е во тесната трка за Скудетото. УЕФА му забрани на миланскиот клуб да ангажира фудбалери во јануарскиот преоден рок и тоа поради финансискиот фер-плеј. Според правилата, платите на фудбалерите можат да бидат до 60% од годишните приходи, а кој и да дојде на Џузепе Меаца оваа зима ќе го надмине овој лимит. Хавиер Пасторе и Хенрик Микитаријан, кои се поврзуваат со Интер, имаат преголеми примања за овие услови. Единствената опција е да се продадат дел од сегашните играчи, а прв на листата е Марсело Брозовиќ.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЕФА удри и по Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: