Нацев: Зошто ако имало санитарен лов, отстрелани биле трофејни животни? ОЈО да преземе мерки

Граѓаните се фрапирани од масакрот во ловиштето во „Јасен“ извршен врз 57 диви свињи, во ловостој и во сезона на размножување. Имено според член 12 од Законот за ловство, ловот на диви свињи е забранет во период од 1 февруари до 30 септември. Ова денеска го изјави Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека изговорите на управата оти се работи за санитарен, а не комерцијален лов се неосновани. Според него, доколку станува збор за санитарен лов, тој се изведува согласно Закон за ловство и членот 15, кој пропишува оти ловот може да биде извршен единствено со претходно одобрение на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, од страна на внатрешно вработени лица, врз претходно селектирани единки, под надзор од инспектор за ловство. Санитарниот лов, вели нацев, не се прави со надворешни ловци и во форма на масакр. -Од оваа слика се гледа дека отстрелот на дивите свињи е направен од надворешни лица. Односно дека станува збор за комерцијален лов. Со однапред договорени клиенти. Од самата фотографија ...
| | веќе видена | слични

Државниот инспекторат за ловство и директорот на резерватот Јасен со различни приказни го правдааат грозоморниот отстрел на 57 диви свињи во националниот парк. Државниот инспекторат за ловство и директорот на резерватот Јасен со различни приказни го правдааат грозоморниот отстрел на 57 диви свињи во националниот парк. Од инспекторатот тврдат дека станува збор за комерцијален лов согласно законот, за што на групата ловци, познати бизнисмени, им било наплатено соодветна сума. Директорот на паркот, Новица Зечевиќ, пак, пред два дена во изјава за медиуми, за случајот тврдеше дека тоа било санитарен отстрел во кој биле убиени болни и изнемоштени животни. Сепак, откако Алфа првично побара објаснување за случајот од инспекторатот, денеска, во телефонски разговор, Зечевиќ се огради од првичната изјава, правдајќи се дека бил изваден од контекст и дека му биле извртени зборовите. Најави соопштение, по што ја спушти слушалката не сакајќи да одговори на дополнителни прашања. За потсетување, Зечевиќ, кој е долгогодишен ...
| | веќе видена | слични
6 копии

СДСМ не знае да стопанисува со природните ресурси и подрачјата од државен интерес. Масакрот на 57 диви свињи на подрачјето на резерватот „Јасен“ во време на ловостој и размножување е пример за аздисаноста на оваа власт, изјави на прес-конференција Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. „Недозволив е масакрот на 57 диви свињи во сезона на размножување. Управата на ЈП ‘Јасен’“ и Зечевиќ не смеат да бегаат од одговорност. Управата на ЈП ‘Јасен’ и директорот Новица Зечевиќ мора да понесат одговорност за овој масакр. Недозволиво и непромислено е однесувањето на управата на ЈП ‘Јасен’ со природните ресурси и животинскиот потенцијал на ловиштето. Недозволиво е масакрот да се прикрива под превезот на санитарен лов. Скандалозна е изјавата на Зечевиќ дадена во медиумите дека се работи за санитарен лов, а од оваа слика јасно се гледа дека дивечот го ловеле комерцијални ловџии. Не може да биде санитарен лов масакр на 57 диви свињи, меѓу кои и 20-тина трофејни свињи“, порача Нацев. Додаде дека санитарен лов не се врши од страна ...
| | веќе видена | слични

Неосновани се изговорите на управата во „Јасен“ дека се работи за санитарен, а не за комерцијален лов, вели Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, доколку станува збор за санитарен лов, истиот се изведува согласно со Законот за ловство и член 15 од истиот, кој пропишува дека ловот може да биде извршен единствено со претходно одобрение на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, од страна на внатрешно вработени лица, врз претходно селектирани единки, под надзор од инспектор за ловство. Санитарниот лов, рече Нацев, не се прави со надворешни ловци и во форма на масакр. „Од сликата се гледа дека отстрелот на дивите свињи е направен од надворешни лица. Односно дека станува збор за комерцијален лов. Со однапред договорени клиенти. Од самата фотографија може да се забележи дека станува збор за над 20-тина трофејни животни, чијашто цена согласно со ценовникот на отстрел на дивеч во ЈП ‘Јасен’ се движи од 800 до 2.300 евра по единка. Односно ловџиите требале да платат од 16.000 евра до 46.000 ...
| | веќе видена | слични

Александар Наец од ВМРО-ДПМНЕ побара јавното обвинителство да го истражи случајот на отстрел на 57 диви свињи во „Јасен“ од страна на високи поранешни функционери бидејќи бил изведен во период кога ловот е забранет и не може да се отстрелуваат трофејни животни. Според него, доколку станува збор за санитарен лов, тој се изведува согласно Закон за ловство и членот 15, кој пропишува оти ловот може да биде извршен единствено со претходно одобрение на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, од страна на внатрешно вработени лица, врз претходно селектирани единки, под надзор од инспектор за ловство. Санитарниот лов, вели нацев, не се прави со надворешни ловци и во форма на масакр. - Од оваа слика се гледа дека отстрелот на дивите свињи е направен од надворешни лица. Односно дека станува збор за комерцијален лов. Со однапред договорени клиенти. Од самата фотографија може да се забележи дека станува збор за над 20-тина трофејни животни, чијашто цена согласно ценовникот на отстрел на дивеч во ЈП Јасен ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 340 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде поменливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална ...
сите 271 | | | веќе видена

Големата евровизиска еурофија која за Тамара Товевска траеше повеќе од три месеци, најпосле заврши и тоа со резултат кој ја направи особено горда. Тие денови ...
сите 111 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нацев: Зошто ако имало санитарен лов, отстрелани биле трофејни животни? ОЈО да преземе мерки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: