Институции со пристапни рампи однадвор, а скали внатре

Што дека има пристапна рампа за инвалидизирани лица до влезот на зградата, кога внатре треба да се поминат скали за да се стигне до лифтот, кој понекогаш не работи. До секој од петте катови во зградата каде се сместени дел од подрачните министерства во Битола водат десетици скали, па подрачните одделенија за земјоделство, економија, правда се потешко достапни за инвалидизирани лица иако зградата имаат пристапна рампа однадвор. Добар дел до институциите во Битола имаат пристапни рампи, но инвалидизираните лица реагираат дека дел не се адекватно направени или објектите содржат внатрешни бариери. „ Рампата што ја има во Судот не е адекватна и треба некој да те турка ако се движиш со количка. Во Здравствениот дом треба некој да те турка за да направиш крвна анализа. Ако одиш со електрична количка сам можеш да се превртиш и да се отепаш . Треба во институциите да користат услуги на адекватно лице кое знае колкав агол треба да има косината на пристапната рампа, а не да биде колку што се стрмни скалите, толку и ...
| | веќе видена | слични

Општината Гази Баба ќе почне со реконструкција на плоштадот „Коцка“ во Автокоманда. Катчето што се наоѓа зад домот на културата „Димитар Влахов“ ќе биде наменето за граѓаните на сите возрасти. На таа локација сите граѓани од овој дел на градот ќе можат да се рекреираат. Најавено е дека проектот ќе се спроведува во три фази. Првата ќе ги опфати најкрупните зафати, кои речиси се завршени, поставено е ново економично паметно осветлување и изградени се пристапни рампи за лица со инвалидитети, кои меѓусебно се поврзани. Исто така, во фаза на изградба е и нова пристапна платформа, која ќе го поврзе овој плоштад со Домот на културата, а се работи и на поставување плочник што ќе биде обложен со ситнозрнест гранулиран бетон, а се завршуваат и скалите на плоштадот. Се очекува оваа прва фаза да биде завршена со поставување урбана опрема. Од Гази Баба соопштија дека целиот простор ќе има форма на отворена сцена, што се отвора можност за одржување на културни манифестации. Реконструираниот плоштад ќе се простира на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Човекот здушно го брани криминалот на Зоран Заев, како да се работи за сопствен интерес. Очигледно е дека зад паниката на Костадинов се крие и личен интерес и ...
сите 428 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 44 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Институции со пристапни рампи однадвор, а скали внатре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: