Ликер од јајца

Потребни состојки: 5. жолчки 1. пакетче ванилин шеќер 175. грама шеќер во прав 200. грама шлаг 100. милилитри ракија Подготовка: Се матат жолчките, ванилиниот шеќер,и шеќерот во прав со миксер се додека не се добие густа кремаста смеса. Во добиениот крем се додава шлагот и се продолжува со матење и на самиот крај се додава ракијата. Ликерот се препорачува да се чува на ладно и темно место. Пред употреба е неопходно да се промеша.
| | веќе видена | слични

Питата со јаболка е еден од најомилените десерти од кои никогаш не ни е доста. Но, што велите малку да го модернизираме рецептот? Како ви звучи тарт со јаболка? Овој десерт се прави брзо и е идеален кога сме во недостаток на време, а сепак сакаме да имаме со што да ги послужиме најавените гости, или пак самите себе да си пружиме мало задоволство. Состојки: · 250 грама лиснато тесто; · 4 јаболки; · 2 кесички ванилин шеќер; · малку цимет; · 100 грама мармалад од кајсии. Подготовка Одмрзнете го лиснатото тесто и наредете го во тенок слој во тавче за печење. Излупете ги јаболките на тенки резанки и наредете ги врз лиснатото тесто, така што делумно да се покриваат една врз друга. Потоа попрскајте ги со ванилин шеќер и цимет и печете на 170 степени околу 20 минути. Извадете го тартот од рерната и премачкајте го со мармаладот од кајсии во кој сте додале една лажица вода. Вратете го во рерната и печете уште 10-тина минути. Десертот послужете го топол, во комбинација со сладолед од ванила или со шлаг.
| | веќе видена | слични

Македонските јаболка се со одличен квалитет и редовно се контролираат во надлежните институции. Сите изјави кои доаѓаат од Србија се чиста шпекулација, велат преспанските производители како одговор на обвинувањата дека „македонските јаболка полни со пестициди“ им го загрозуваат извозот во Русија?! Кој и зошто сака да го сруши угледот на македонските јаболка на меѓународна сцена? Ова прашање логично се наметнува по неодамнешните обвинувања од Стопанската комора на Србија дека драстично намалениот пад на извозот на јаболка од Србија во Русија е резултат на воздржаноста на Русите да увезуваат од Србија затоа што во извоз откриле големи количини јаболка со пестициди над дозволените граници?! Не е јасно зошто српската Стопанска комора тврди дека „спорните јаболка потекнуваат од нелегалниот увоз од Македонија“ кога во исто време српското Министерство за земјоделство официјално објави дека ниедна пратка на овошје и зеленчук, вклучително и јаболка, не се вратени во Србија. Уште наведуваат дека земените мостри од ...
| | веќе видена | слични

Вкусната торта од сирење со крцкава подлога е идеална за секоја прилика, а овој рецепт е лесен и едноставен. За подлогата: 125 g. путер 205 g. бисквити 3 лажици шеќер Крем од сирење: Половина килограм свежо сирење 6 лажици шеќер 6 лажици шеќер 2 пакетчиња ванилин шеќер Сок од половина лимон 4 јајца Крем: 400 мл. павлака 2 пакетчиња ванилин шеќер 3 лажици шеќер Подготовка: За подлогата: Загрејте ја рерната на 200 степени. Сомелете ги кексите, додадете го шеќерот и растопениот путер, промешајте сè заедно и ставете ја смесата во тавче за печење (тавче со дијаметар од 26 cm). Печете пет минути на 200 ° C. Крем од сирење Пред да започнете, одвојте ги жолчките од белките да можете да го направите кремот. Од белките направете шлаг пена па додајте шеќер и ванилин шеќер и на крај жолчките. Потоа додадете сирење, лимонов сок и повторно кратко измешајте. Извадете ја подлогата од рерната, а температурата намалета ја на 170 степени. Кремот излијте го на подлогата и вратете сè во печката уште 20 ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ликер од јајца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: