Yahoo Mail со подобрен начин на прикажување на линковите во пораките

Можеби повеќето корисници го користат Gmail сервисот од Google, но Yahoo сепак не се предава и продолжува со додавање на нови и корисни функции на својот редизајниран имејл сервис. Оваа недела Yahoo Mail добива поддршка за прикажување на линковите во форма на информативни карти, наместо само како обичен текст со сина боја. Можноста е наречена Link Previews и е достапна на почеток за корисниците од САД на десктоп, по што во брзо време ќе биде пуштена за останатиот дел од светот. Приказот на линковите на овој начин сигурно им е познат на многу корисници. Тие вака се прикажуваат веќе одреден период во Viber, Skype, Slack и на други можеби помалку познати сервиси. При ставање на линк во пораката, истиот собира информации од страната до којашто линкува и наместо само текст, се прикажува во форма на картичка на која има слика, наслов на статијата, но и информации како авторот на статијата, цена доколку има производ, наслов на филм и слично. Корисниците дури ќе имаат можност да ја изберат големината на картичката и ...
| | веќе видена | слични

Фејсбук оваа опција ја користи од почеток, а Твитер од оваа недела и корисниците не се воопшто воодушевени. Сега истото ги чека и на Инстаграм. Како што велат од оваа социјална мрежа, просечен корисник пропушта 70 проценти од сето тоа што му се прикажува хронолошки поради големиот број на слики, па оттука веруваат дека овој начин треба да се смени со поефикасен. Решение е, како што велат тие алгоритамот кој ќе биде на врв на страната да ги поставува најважните објави, а ќе ги одредува и на основа на лајкови, меѓусебни односи со корисникот, времена објава и слично.
| | веќе видена | слични

По Твитер и Инстаграм воведува алгоритам кој објавите нема да ги покажува по хронологија, туку според важноста. Фејсбук оваа опција ја користи од почеток, а Твитер од оваа недела и корисниците не се воопшто воодушевени. Сега истото ги чека и на Инстаграм. како што велат од оваа социјална мрежа, просечен корисник пропушта 70 проценти од сето тоа што му се прикажува хронолошки поради големиот број на слики, па оттука веруваат дека овој начин треба да се смени со поефикасен. Решение е, како што велат тие алгоритамот кој ќе биде на врв на страната да ги поставува најважните објави, а ќе ги одредува и на основа на лајкови, меѓусебни односи со корисникот, времена објава и слично.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 351 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Yahoo Mail со подобрен начин на прикажување на линковите во пораките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: