10 #ПрегледВоПеток

За момент помисливме дека оваа недела ќе имаме повеќе линкови поврзани со Google од оние со Facebook, ама по се изгледа тешко ќе ни успее тоа. Ајде одиме со ред, да видиме што @NewMediaMK колективнот издвои за вас оваа недела, па на крај ќе видиме кој преовладувал. Дали некогаш сте се запрашале како изгледаат цртежи на исти иконки од повеќе од 15 милиони луѓе ? Веројатно не, ама еден проект го направил токму тоа и сега на јавноста и ја става на располагање оваа огромна база на податоци собрана преку quickdraw.withgoogle.com . Целта може секој сам да си ја дефинира, дали ќе учи патерни, дали ќе развива нови дизајни, или ќе ја користи за развој на вештачка интелигенција… како и да е, забавно е да се разгледува како цртаме и што се е или не е предметот кој сме го замислиле. Progressive Web Apps. Кога Google вели: Why a progressive web app might be right for you , тоа меѓу редови (или директно кажано) значи дека ви вели, ова ќе има предност кај мене кога рангирам сајтови. Станува збор за решение кое ги ...
| | веќе видена | слични

Мобилната апликација на Instagram за сите платформи доби нова верзија која целосно е посветена на престојните празници низ светот. Во новата верзија Instagram нуди голем број на нови стикери, емотикони, филтри и анимации кои корисниците може да ги нанесуваат на своите слики и кратки видеа. Празничните теми исто така може корисниците да ги нанесат и на сториите кои ги објавуваат на Instagram како и на селфи фотките кои ги испраќаат преку порака. Дали ги проверивте новитети на Instagram и дали полека ве фаќа и вас празнична еуфорија пред Нова година и Божиќ?
| | веќе видена | слични
3 копии

Апликацијата за фотографии и видео споделување, Instagram објави нова функција која им овозможува на корисниците да следат хаштагови. На овој начин, тие ќе можат да ги следат темите кои ги интересираат, пишува Mashable. Повеќе нема да морате рачно да барате хаштагови во пребарувачот. Од денес, корисниците можат да додаваат хаштагови поврзани со нивните омилени работи, за да можат да ги следат додека ги следат пријателите, брендовите и познатите личности на платформата. Откако корисникот ќе го следи дадениот хаштаг, неговите главни публикации и приказни ќе се појавуваат во топ публикациите и Stories, вклучувајќи го тој хаштаг. Сето ова ќе се случува целосно автоматски. Запирањето на следење на хаштагот е исто како и при другите сметки – со копчето Unfollow. Instagram навести за новата функција во рамките на тестот минатиот месец, но опцијата беше достапна само за мал број корисници. Сега се објавува за сите корисници ширум светот, давајќи им на сите во мрежата шанса да откријат нешто ново секој пат кога ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Instagram воведе нова опција за своите корисници кои сега ќе може да следат и конкретен hashtag, односно секој збор кој се објавува заедно со знакот #. Тоа значи дека за било кој објавен hashtag ќе може да добивате резултати во пребарувањето, како и обновување на постовите кои потоа ќе бидат објавени на истата тема. Ваквата функција наликува премногу на опциите за пребарување кои ги нуди Twitter и истата е корисна кога има актуелни настани.
| | веќе видена | слични
2 копии

Instagram воведе нова функција која им дозволува на корисниците да ги следат посакуваните хаштагови… Според Instagram, следењето хаштагови ќе биде исто како следењето на вашите пријатели. За да ги пронајдете хаштаговите кои сакате да ги следите, треба само да ги побарате темите кои ви се интересни или да стиснете на хаштаг од некој ваш пријател. Заедно со препорачаните луѓе кои може да ги следите, ќе се појавуваат и препорачани хаштагови според вашите пребарувања. Доколку ви се свиѓа некој од нив, се што треба е да ја отворите страната и да стиснете "Follow". Откако ќе го направите тоа, ќе ви стигаат постови поврзани со страните кои ги следите. Нормално, доколку сакате, може да прекинете да следите некој хаштаг.
| | веќе видена | слични

Најголемата друштвена мрежа Facebook, со своите корисници сподели голема листа на музика која може да ја користат во своите видеа. Музиката на Sound Collection е достапна бесплатно , а потегот не е нов и досега го искористиле куп сервиси како YouTube или Twitch. На корисниците ова ќе им овозможи да користат музика во своите видеа без да нарушуваат авторски права. Авторските права на споделената музика се во сопственост на Facebook. Ова значи дека со оваа музика нема да има опасност од пријави за прекршени авторски права. Музиката може да се користи како на Facebook, така и на Instagram. Музиката која е објавена сега, може да биде почеток, а во иднина би можеле да бидат додавани и други песни, јави TechCrunch . Facebook е во преговори со музички издавачи од 2015 година, но досега не успеа да пронајде издавач кој би бил партнер. Најголемата друштвена мрежа работи и на зголемување на популарноста на 360 видеата. Издадена е нова страница специјално посветена на овие корисници. На Facebook 360 објавени се низа ...
| | веќе видена | слични

Директните пораки кои стигнуваат на Instagram наскоро ќе се одвојат, најавуваат од компанијата. Исто како во случајот со Messenger кој се отцепи од Facebook по зголемувањето на бројот на корисници кои ја користат друштвената мрежа за комуникација. Уште тогаш Марк Цукерберг изјави дека една апликација најдобро може да прави една работа, па издвојувањето на две функции во посебни апликации оди во правец на подобрување на тие апликации. Instagram Direct се вика новата апликација и моментално е достапна во тест фаза во ограничена бројка на земји. На овој начин се тестира како ќе биде прифатен овој новитет. Се очекува апликацијата да биде достапна за сите корисници доколку се покаже како добра. Корисниците кои ја инсталираат Direct апликацијата, веќе немаат дел за пораки во Instagram, што е очекувано и целта на новата апликација. Што се однесува до функциите, оваа апликација ги има сите досега достапни, а поради посебниот развој, доколку стане официјална, се очекува зголемување на нејзините функции значително. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

10 #ПрегледВоПеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: