Дедо од Скопје ограбен од лажен инспектор

СВР Скопје поради основано сомнение за сторен стек на кривични дела и тоа: „Лажно претставување“, „Измама“ и „Измама во обид“, поднесе кривична пријава против лицето А.Б.(1968) од Скопје. Имено, на 24.06.2011 год., околу 17.00 часот, на автобуската станица „Зелено Пазарче“, пријавениот на оштетениот М.М.(1936) од Скопје, му пришол и лажно му се претставил како инспектор Зоран од полициската станица Беко. Оштетениот бил доведен во заблуда и му поверувал на осомничениот, кој го легитимирал и му побарал пари, а бидејќи тој не носел пари со себе, сторителот го натерал да одат во неговиот дом, каде „инспекторот“ му земал 8.000 денари, наводно, за да се изврши проверка на оргиналноста на парите. Во меѓувреме, сторителот ја забележал девизната книшка на М.М и заедно со него, го натерал да одат во филијалата на Стопанска банка во нас. Автокоманда, Скопје, и од неговата девизна книшка да извади 1.499 eвра. Горепријавениот ги зел и тие пари, наводно заради проверка на оргиналноста на истите, и го натерал оштетениот ...
| | веќе видена | слични

Измамникот А.Б. (43) во домот на скопјанецот ја забележал неговата штедна книшка и веднаш му рекол дека мора да одат во банка да ги извадат еврата за да проверел дали се оригинални Измамникот е уапсен и се наоѓа во истражниот затвор во Шутка Сведоштво на измамен старец „Луѓе мои, јас не знам што стана и какви работи почнаа да се случуваат низ градот. Да ви дојде некој дома, да претресува, да бара и да зема пари, претставувајќи се како полицаец. Сé што успеав да заштедам годиниве, сега го нема, ги однесе арамијата“, ја почна својата приказна седумдесет и петгодишниот скопјанец М.М., кој беше ограбен од измамник, кој се претставил како полициски инспектор од полициската станица „Беко“. За нецел час успеал да го соголи скопјанецот и од штедната книшка да „подигне“ околу 1.500 евра. Измамникот е уапсен од полицијата и се наоѓа во истражниот затвор во Шутка. Приказната за непријатното искуство на М.М. со лажниот инспектор почнува кон крајот на минатиот месец, на автобуската станица во близина на зелениот ...
| | веќе видена | слични

Лажен инспектор ограбил 75-годишен скопјанец Анчо Б. (43) од Скопје, претставувајќи се како инспектор од полициската станица Беко, ограбил 75-годишен скопјанец, од кого одзел 1.500 евра и 8.000 денари, под изговор дека треба да ја провери нивната оригиналност. Кога следниот ден дошол пак кај старецот и барал да му ги даде парите од последната пензијата, 75-годишникот се посомневал во Анчо, и случајот го пријавил во полиција . Набрзо Анчо Б. бил уапсен, и признал дека го измамил старецот. Против Анчо е поднесена кривична пријава. Тој од поодамна $ е познат на полицијата како вешт измамник, за што му биле поднесени голем број кривични пријави. На 24 јуни годинава, околу 17 часот, на автобуската станица Зелено пазарче, Анчо лажно му се претставил како инспектор Зоран на М.М. (75) од Скопје, и му побарал пари, но бидејќи старецот не носел кај себе, го натерал да одат во неговиот дом каде што му зел 8.000 денари, наводно, за да изврши проверка на оригиналноста на парите. Притоа тој ја забележал и девизната ...
| | веќе видена | слични

Лажниот Арап, сообраќајка со странец, златен накит за смешни суми, документи за социјална помош или пензија се само дел од веќе добропознатите измами на кои редовни наседнуваат постарите лица и пензионерите кои се омилени жртви на измамниците Скопјанец начекал седумдесет и петгодишен старец кому му се претставил како полицаец и потоа без грам почит систематски го тероризирал земајќи му над 100.000 денари. Станува збор за А.Б. (43), против кого биле поднесени кривични пријави за измама, лажно претставување и за измама во обид, а истражен судија најверојатно ќе му одреди притвор. Тој го начекал старецот М.М. (76) кон крајот на минатиот месец на автобуска станица во близина на Зелениот пазар во центарот на Скопје. Измамникот му пришол и му се претставил како инспектор Зоран од полициската станица Беко", кој бил на траг на фалсификувани пари, му покажал некаква значка и го легитимирал. Старецот се стаписал што било доволно инспекторот да побара да ги извади парите што ги носел со себе. Планот му се расипал кога ...
| | веќе видена | слични

ОТКРИЕНА ИЗМАМНИЧКА ШЕМА ВО СКОПЈЕ Добар ден, господине! Моето име е инспектор Зоран од Полициската станица „Беко“. Ве молам да ми ги дадете вашите пари за да проверам дали се оригинал или, пак, се фалсификат . Со овие зборови скопјанецот Анчо Б.(41) лажно претставувајќи се како полициски инспектор измамил пензионер од кого зел над 1.500 евра, наводно да провери дали парите се вистински. Тој ги зел девизите од пензионерот и никогаш повторно не се појавил за да му ги врати. Сепак, лажниот полицаец на крајот бил уапсен и доведен пред истражните органи. Против него е поднесена пријава за лажно претставување, за измама и за измама во обид. Истражен судија му одредил 15-дневен притвор. Се проверува дали тој насамарил и други граѓани со оваа измамничка шема. Според полицијата, измамникот во изминативе две недели во неколку наврати го насамарил седумдесет и петгодишниот пензионер терајќи го да извади пари од банка. Според полицијата, тој првпат го сретнал со пензионерот на 24 јуни околу 17 часот на автобуската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Хроника Три кривични пријави за лажно претставување, измама и измама во обид се поднесени против 43-годишниот А.Б. од Скопје, кој претставувајќи се како инспектор од полициската станица "Беко", ограбил 75-годишен скопјанец. Според полицијата, непријатностите за пензионерот започнале пред петнаесетина дена кога на автобуска станица во центарот на Скопје му пришол непознат маж, претставувајќи му се како инспектор Зоран. Му побарал пари, но бидејќи скопјанецот не носел со себе, го натерал да го однесе дома и таму му зел 8.000 денари, наводно, за да изврши проверка на оригиналноста на парите. Во меѓувреме ја забележал и девизната книшка на пензионерот и го натерал да одат во банка од каде што извадиле 1.499 евра, кои, исто така, ги зел заради наводна проверка на оригиналноста. На крајот го натерал да отидат во ПС "Беко", но откако се качил на автобус, пензионерот забележал дека "инспекторот" го нема. Десетина дена подоцна, разбојникот повторно дошол во домот на скопјанецот, прашувајќи дали ја добил пензијата. ...
| | веќе видена | слични

Познат измамник со богато полициско досие успеал да измами немоќен старец и да му ги зема парите лажејќи го дека ја проверува оригиналноста на банкнотите. Упорниот измамник чекал ред во банка со пензионерот што му било грешка бидејќи го снимиле со безбедносна камера и потоа е уапсен. 43-годишниот измамник успеал да го убеди пензионерот да му даде 1.500-тини евра и 8 илјади денари. Измамникот го пресретнал 75-годишниот пензионер на 24-ти јуни на автобуската постојка кај Зеленото пазарче во центарот на Скопје. Му се претставил како инспектор Зоран од полициската станица Беко. Го убедил пензионерот дека мора да ги провери неговите пари дали се оригинални. Отишле во домот на пензионерот и зел 8 илјади денари. Но измамникот го „измеркал“ станот на пензионерот и ја видел неговата девизна штедна книшка. Му рекол дека мора и тие пари да се проверат, а старецот му поверувал и покрај тоа што парите лежеле во банка. Со книшката пензионерот и измамникот отишле во експозитурата на Стопанска во Автокоманда од ...
| | веќе видена | слични

СВР Скопје поднесе кривична пријава против четириесет и три годишен Скопјанец кој лажно се претставувал како инспектор и со измама на пензионер од Скопје, му одзел 1.499 евра, 8.000 денари и две патни исправи, информираат денеска од МВР. Имено, лажниот инспектор пред две недели му пришол на седумдесет и петгодишниот пензионер, на автобуската станица „Зелено пазарче“ , го легитимирал и му побарал пари. Откако пензионерот рекол дека нема, се упатиле кон неговиот дом каде сторителот под изговор дека треба да се провери оригиналноста на парите му одзел 8.000 денари. Во домот на старецот забележал штедна книшка и под ист изговор го убедил да појдат во банка, каде оштетениот подигнал 1.499 евра и му ги дал на „инспекторот“. Недела дена подоцна лажниот инспектор повторно дошол во домот на жртвата и по претрес на неговиот дом, му одзел два пасоши и му побарал да му ја даде пензијата која старецот се уште ја немал добиено. Сторителот му се заканил на пензионерот доколку утредента не дојде со пензијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дедо од Скопје ограбен од лажен инспектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: