Инфраструктурните проекти во Општина Тетово не се реализираат


Започнато недовршено, ветено неостварено. Речиси сите инфраструктурни проекти на Општина Тетово тапкаат во место. Градските власти најавија дека ќе започнат со градежни активности со доаѓањето на пролетта, но на терен ништо не се случува. Мостот на река Пена кај полицијата престана да се гради откако завршија изборите. Нема никакви активности и околу пробивањето на булаварите Индустриска и Благоја Тоска, голем број од улиците не се довршени, а најпрометните коловози оштетени од мразот и студот изминатата зима, не се санираат. Најзапоставена е месната заедница Борис Кидрич во Тетово, каде пешаците не можат ниту да се движат по тротоарите, кои се целосно руинирани и узурпирани од тезги и перални за коли. Од Општина Тетово и овој пат ветија дека ќе ги завршат проектите Но, реализирањето на неколку проекти го вратија неколку чекори назад. Лани најавија дека пролетва ќе се започне со реконструкција на тротоарот Борис Кидрич, но сега изјавија дека за оваа јавна површина заедно со коловозот претходно треба да се ...
| | веќе видена | слични

Јавниот транспорт, улицата Благоја Тоска, промената на имињата на училиштата, основните училишта во Мала Речица и во Селце, студентската населба, местото за селекција на отпадот и голем број други инфраструктурни проблеми се темите кои последниве години беа покренати од Алсат за градот Тетово, за чие решавање сè уште ништо не е направено. Жителите се скептични дека нешто ќе се смени и велат дека им е преку глава од ветувања. „ Т оа се гледа, самата слика покажува што направиле. Многу ветуваат, малку работат, никогаш не велат не, велат ќе го направиме тоа. “ „ Многу пати велат да, сега почнаа малку со улиците, има многу други проблеми, видете тука како е “, велат анкетираните жители. Ветувања за решавање на овие проблеми речиси секоја година даваа градоначалничката Теута Арифи и поранешниот шеф на општинскиот совет Хисен Џемаили. „ За 2014 година е предвидено овој дел од центарот во близина на болницата и ја надминува реката, значи за 2014 година овој дел “, велеше Арифи уште во 2014 година. „ Ние во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 380 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инфраструктурните проекти во Општина Тетово не се реализираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: