Инфлацијата во Венецуела го помина прагот од 200 отсто во август

2 копии

Инфлацијата во Венецуела го надминала прагот од 200 отсто во август при што цените се зголемени за период од една година за 200 илјади отсто, се вели во извештај на венецуелскиот Парламент што е под контрола на опозицијата. – Експлозија на инфлацијата во август, 223,1 отсто за еден месец и 200.005 отсто за една година, во периодот август 2017 – август 2018 година, објави на Твитер опозицискиот пратеник Хосе Гера кој е член на Комисија за финансии и поранешен заменик директор на Централната банка. Според Парламентот, цените се зголемиле за 34.680 отсто од 1 јануари. ММФ прогнозира хиперинфлација во Венецуела од милион отсто.
| | веќе видена | слични

Туризмот сочинува околу 11 отсто од шпанскиот БДП и е најголемиот работодавец во земјата, намалувањето на бројот на посетители во клучниот месец јули покажува дека трендот на пораст по неколку рекордни години можеби достигнал врв. Пополнетоста на хотелите во Барселона е незначително намалена во тој период, но нивниот приход е намален за 7 отсто што се должи на намалувањето на цените во јули и за дополнителни 19 отсто во август. Здружението Греми д ‘Хотелс де Барселона го критикува односот на градските власти кон туризмот, предупредувајќи дека имиџот на градот го нарушува влошената безбедноста, честите примери на антисоцијално однесување и недоволно чистење на јавните површини. Претседателот на групата, Жорди Клос, го истакна случајот кога еден уличен продавач нападна турист од САД, како и зачестените кривични дела, како што се кражби на часовници на влезовите на хотелите. Намалените приходи на хотелите Клос ги припишува на политичката нестабилност, очигледно алудирајќи на барањето за автономија на Каталонија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Франција не е против започнување преговори за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, но потребно е да се исполнат два услови, кои се многу важни прашања – за ...
сите 397 | | | веќе видена

Утре со почеток во 17:30 Веспрем го пречекува Вардар во петтиот натпревар од Лигата на шампионите. Во најавата за мечот на Твитер во која тимот од Унгарија ...
сите 150 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инфлацијата во Венецуела го помина прагот од 200 отсто во август

Од:
До кого (е-маил):
Порака: