Инфлацијата го изеде 8 Март

Годинава ќе ја нема познатата еуфорија со женски чочеци по ресторани. Граѓаните кои ги анкетиравме дури забележуваат дека не помислиле на 8 Март, а не пак како други години во поубави времиња кога со познаничките си разменувале подароци. Дури и на базарот за рачни ракотворби минувачите само разгледуваа, никој не купуваше. Граѓаните речиси и воопшто нема да го прославуваат денешниов празник на жената 8 Март. Како што велат во анкетата на „Шпиц“, оваа година не помислиле ниту за момент на овој ден преокупирани од секојдневните проблеми со растечката инфлација, сиромаштија и секојдневните поскапувања. Компаниите, пак, имаат се помал интерес за организирање прослави, но исто така и цвеќарниците имаат помал промет годинава, споредено со претходните. Интерес за ручек во ресторан за Осми март најчесто покажуваат жените индивидуално, кои сакаат да се соберат со своите пријателки и колешки, отколку што тоа го прави фирмата за вработените, а според угостителите свој удел во тоа има и стапувањето на сила на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инфлацијата го изеде 8 Март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: