Спектакуларна ерупција на вулканот Локон во Индонезија

Индонезискиот вулкан Локон денеска ја доживеа својата најспектакуларна ерупција во последните неколку недели, исфрлајќи огромни облаци од пепел на 3500 метри височина, објавија властите додавајќи дека засега воздушниот сообраќај не е загрозен. „Вулканот повторно еруптираше утрово и се работи за најголемата ерупција од крајот на јуни“, изјави официјален претставник од индонезиската вулканолошка служба Кристианто. „Побаравме од аеродромот да се прогласи вонредна состојба бидејќи пепелот оди прилично високо. Но засега летовите не се загрозени“ информираше официјалниот претставник. Тој додаде дека вулканот е сè уште во фаза на ерупција и оти не може да се предвиди дали вулканските активности ќе се успорат или ќе има уште ерупции. Повеќе од 5200 лица избегаа од областите околу вулканот од ерупцијата која во четвртокот почна да исфрла камења, лава и пепел на неколку километри височина.
| | веќе видена | слични

Вулканот по повеќе години мирување кон крајот на минатата недела повторно се активираше. Вчера беше регистрирана неговата најмоќна ерупција. Огнениот пепел, кој го исфрли вулканот, достигна височина од околу 3,5 километри. „Вуланот вчера утрото повторно проработи. Ова е најсилната ерупција од крајот на јуни. Од кратерот излегуваат карпи и пепел“, изјави индонезисиот вуланолог Кристанто. Според него, ерупцијата засега не предизвикува проблеми во воздушниот сообраќај и околните аеродорми не се затворени. „Вулканот се уште е во фаза на ерупција. Не можеме да предвидиме дали во наредните денови вулканската активност ќе се намали или ќе има уште ерупции“, додаде Кристанто. Вулкан Локон, кој се наоѓа на осторвот Целебес (Сулавеси), вчера во три наврати исфрли пепел на височина до 800 метри. Засилените активности на вулканот започнаа во четвртокот, поради што од неговата околина досега се евакуирана околу 6.000 луѓе.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вулканот Локон на индонезискиот остров Сулавеси денеска повторно еруптираше исфрлајќи пепел на околу 600 метри височина. Локон еруптираше два пати во период од половина час. Вулканот по повеќе години мирување кон крајот на минатата недела повторно се активираше. Вчера беше регистрирана неговата најмоќна ерупција. Огнениот пепел, кој го исфрли вулканот, достигна височина од околу 3,5 километри.
| | веќе видена | слични

Илјадници жители во паника ги напуштија своите домови во подножјето на индонезискиот вулкан Локон, откако денеска огромен облак од прав и чад се издигна во висина од 3.500 метри. Пред спектакуларната ерупција, жителите штотуку започнаа да се враќаат во своите домови, од привремените засолништа во кои беа од четвртокот кога вулканот ја имаше првата ерупција. Засега нема информации за евентуални жртви, освен една жена која починала од срцев удар. Денешната ерупција, жителите ја опишуваат како експлозија на џиновска бомба.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спектакуларна ерупција на вулканот Локон во Индонезија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: