Две жени убиени во напад со нож во ресторан во Белгија


Две жени се убиени, а неколку лица се повредени во напад со нож во Белгија. Непознато лице со нож ги нападнало гостите во ресторанот „Ле Рамиер“ во белгискиот град Мореснет. Британски „Мирор“ пренесува дека починале две жени, како и дека во квартот во кој се случил нападот околу 17 часот, се распоредени специјални полициски сили, а местото го надлетува и хеликоптер. Градоначалникот на округот, Тјери Вимер, изјавил дека дошло до трагедија, но дека не станува збор за терористички чин. Тој рекол дека нападот бил предизвикан од приватни причини и дека нема опаснст за нацијата.
| | веќе видена | слични

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за вчерашниот инцидент во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а едно беше посериозно рането. Француската полиција соопшти дека џихадистот, чиј идентитет не е соопштен, со нож ги убил својата мајка и сестра. Инцидентот се случил во париското предградие Трап.
| | веќе видена | слични

Две лица се убиени а едно е повредени при напад со нож во предградие на Париз.Француската полиција соопшти дека напаѓачот кој е ликвидиран си ја убил својата мајка и сестра. Додека ги бодел а извикувал Алах Акбар. Одоговорноста за нападот ја презеде ИД. Групата синока објави аудо порака прва по речиси една година за која вели дека доага од нивниот лидер Абу Бакр ал Багдади. Во пропагандната порака, поставена на апликацијата Телеграф , човекот претсавен како Багади ги повикува своите следбеници да продолжат со џихадот. Засега не е потврдено дали гласот на снимката е на шефот на ИД.
| | веќе видена | слични

Исламската држава, сепак, презеде одговорност за нападот Две лица се убиени, а едно е сериозно повредено при напад со нож, кој се случи денес во предградие западно од Париз. Полицијата го убила напаѓачот, јави официјален претставник на локалната власт. Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот, во изјава дадена за новинската агенција Амак. Во изјавата се вели дека напаѓачот одговорил на повикот за напад врз цивили во земји, кои се во војна со оваа терористичка организација. Но, извори во француската Влада велат дека убиените лица биле мајка и сестра на напаѓачот.
| | веќе видена | слични

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за нападот со нож денеска во предградие на Париз. Во соопштение објавено од новинската агенција на терористичката група, Амак, е наведено дека напаѓачот е „борец на ИД”. Две лица загинаа во нападот во предградието Трап, а еден е сериозно повреден, соопшти париската полиција. Двајцата загинати во нападот се мајката и сестрата на напаѓачот, информира полициски претставник во изјава за локални медиуми. Првично беше соопштено дека во нападот загина едно лице, а двајца се потешко повредени, но подоцна од полицијата беше соопштено за двајца загинати и еден ранет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Напаѓачот од предградието во Париз со нож прво ја убил својата мајка и сестра, а потоа ранил еден човек, велат неименувани извори блиски до истрагата. Веднаш по нападот полицијата го убила напаѓачот. Исламска држава на својата страница „Амак“ соопшти дека ја презема одговорност за нападот. Според агенцијата АП, човекот се затворил во куќа откако ги нападнал минувачите, а потоа бил убиен од страна на полицијата. Нападот се случил во Трапе, сиромашно предградие на Париз. Претходно водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, ги повика терористите и исламистичките радикали да го продолжат џихадот, во аудиопорака која во средата беше објавена на апликацијата „Телеграм“.
| | веќе видена | слични

Организацијата „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за нападот со нож во предградие на Париз, каде маж уби две лица, а едно е сериозно повредено. Иако беше објавено дека едно лице е убиено, а двајца се ранети, потоа француски официјален претставник изјави дека две лица загинале и дека третото е потешко рането. Двајцата загинати во нападот се мајката и сестрата на напаѓачот, информира полициски претставник во изјава за локални медиуми. Локалните медиуми објавија дека напаѓачот викал „Алах акбар“ и ги нападнал минувачите. Човекот потоа се затворил во куќа, по што полицијата го убила. Во соопштение објавено од новинската агенција на терористичката група, Амак, е наведено дека напаѓачот е „борец на ИД”. Напаѓачот од претходно им е познат на безбедносните служби и е запишан на списокот со поединци што се закана за националната безбедност, познат како „Карта С“, за поттикнување тероризам, според локалните медиуми. Нападот се случи во Трап, сиромашно предградие на Париз.
| | веќе видена | слични

Првично беше објавено дека едно лице е убиено, а двајца се ранети, но француски официјален претставник потоа објави дека две лица загинале и дека третото е потешко рането. Локалните медиуми објавија дека напаѓачот викал „алах акбар“ и ги нападнал минувачите. Според АП, човекот потоа се затворил во куќа, по што бил убиен од полицијата. Во соопштение објавено од новинската агенција на терористичката група, Амак, е наведено дека напаѓачот е „борец на ИД”. Двајцата загинати во нападот се мајката и сестрата на напаѓачот, информира полициски претставник во изјава за локални медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вооружен маж со нож усмрти еден човек и рани две други лица денеска во предградие на Париз. Полициски извори наведуваат дека „напаѓачот е неутрализиран“. Двете повреени лица се хоспитализирани. Детали за нападот засега нема, а според написите на локални медиуми, напаѓачот извикувал „Алаху акбар“.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот кој денеска со нож ги усмрти својата мајка и сестра во предградието Трап во Париз, убиен е од страна на полицијата, објави извор од тамошното министерство за внатрешни работи. Човекот откако ги уби двете жртви се сокри во својот дом, а нешто подоцна е убиен, откако излезе надвор и започна да им се заканува на полициските сили, откри извор од полицијата во Париз. „Полициската акција е готова. Лицето е неутрализирано и мртво“, објави на Twitter извор од локалната полиција. Претходно Исламската Држава ја презема одговорноста за нападот, но не понуди докази за тоа тврдења. Соопштението од ИД е објавено уште пред да биде потврдено дека жртвите се во крвно сродство со напаѓачот. Телевизијата BFM објави дека напаѓачот извикал „Алаху Акбар“, но полицијата ова се уште не го потврди. „Причината за нападот и профилот на напаѓачот се уште не се целосно познати, односно истрагата за тоа и понатаму е во тек“, откри извор од полицијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 374 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две жени убиени во напад со нож во ресторан во Белгија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: