Стружанец заработи кривична пријава за тешка кражба

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба”, СВР Охрид до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против З.К.(57) од Струга. Во периодот јануари-март оваа година, пријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист, со употреба на подесен алат и физичка сила влегол во куќа на улицата „Стив Наумов“ во Струга. По извршеното пребарување по собите, одзел еден телевизор, повеќе парфеми, златен накит, комплети „ Сваровски“ и други предмети. Извор: СВР Охрид Strugaonline
| | веќе видена | слични

Инцидент се случил во тетовското село Мала Речица, тројца тетовчани при расправија почнале да ги вадат пиштолите и да пукаат. Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе кривична пријава против Б.М. (27) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“ и против Д.М.(35) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “насилство”. - На 06.06.2018 година околу 13,10 часот во село Мала Речица-тетовско првопријавениот, поради претходна вербална расправија со К.Р. (35) од село Нераште, вперил пиштол кон истиот, при што испукал еден куршум во близина на неговите нозе. Потоа, пријавените физички го нападнале оштетениот, по што од страна на лице присутно на местото на настанот била повикана полиција, а сторителите избегале. К.Р. бил пренесен во Клиничката Болница во Тетово, стои во соопштението на МВР. Од страна на увидна екипа од СВР Тетово бил извршен увид и на местото на настанот била пронајдена една чаура од пиштолска муниција и ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Љ.Д. (27) од Охрид за сторено кривично дело “изнуда“. Во текот на декември 2016 година пријавениот му позајмил 400 евра на Н.А.(40) од Охрид, кој како залог му дал ловна пушка и хармоника. По околу два месеци, Н.А. му вратил 400 евра на пријавениот, како и дополнителни 10.000 денари, но пријавениот на истиот, му побарал дополнителни 400 евра за да му го врати залогот.
| | веќе видена | слични

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против 30-годишниот З.Ј. од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. На 11.05.2018 година во 10,55 часот во Кавадарци на улицата “Илинденска” од банкомат пријавениот, од дебитната картичка на Д.Ѓ. која истата ја заборавила во банкоматот, подигнал 11.100 денари.
| | веќе видена | слични

Тепачка на улиците во Куманово. Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Љ.(61) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “насилство“. На 09.07.2018 година околу 16,10 часот во Куманово на улицата “Тоде Мендол” пријавениот со употреба на тврд предмет физички го нападнал М.М. од Куманово, при што пристигнале уште две непознати лица кои се приклучиле во физичкиот напад.
| | веќе видена | слични
2 копии

Стружанец украл бакарен кабел со што заработил 400.000 денари. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.Н.(33) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “кражба“. Во текот на јуни 2018 година во Струга на улицата “Муртеза Татар“ во зграда која била во фаза на изградба, пријавениот одзел 500 метри бакарен кабел во вредност од 400.000 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 31-годишно лице од струшкото село Радолишта поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „изнуда“. На 02.07.2018 година околу 03,45 часот кај селото Франгово пријавениот се понудил да му помогне на 4-годишно лице од Крушево, во отстранување на дефект на минибус, со кое крушевчанецот управувал. Потоа двајцата се упатиле на бензинска пумпа во близина на населбата Теферич, и пријавениот му побарал на пари на лицето од Крушево за тоа што му помогнал, по што физички го нападнал и му одзел 2.500 денари. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава и против 33-годишен стружанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “кражба“. Во текот на јуни 2018 година во Струга на улицата „Муртеза Татар“ во зграда која била во фаза на изградба, пријавениот одзел 500 метри бакарен кабел во вредност од 400.000 денари. Извор: OhridNews
| | веќе видена | слични

Крушевчанец добил помош од жител на Радолишта а потоа добил и ќотек. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.М.(31) од село Радолишта-струшко поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “изнуда“. На 02.07.2018 година околу 03,45 часот кај селото Франгово пријавениот се понудил да му помогне на Ѓ.А.(48) од Крушево, при отстранување на дефект на минибус кој го управувал истиот. Потоа двајцата се упатиле на бензинска пумпа во близина на населбата Теферич, и пријавениот му побарал пари на Ѓ.А. затоа што му помогнал, по што физички го нападнал и му одзел 2.500 денари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Триесет и седум годишен жител на кумановското село Черкези со иницијали М.А. без лиценца приредувал забавни и игри на среќа во објект во село Оризаре во општина Липково. Со неплатениот надомест по тој основ го оштетил Буџетот на РМ за 6.457.500 денари. Против М.А. полицијата поднесе кривична пријава поради основи на сомнение за сторено кривично „даночно затајување“и „приредување игри на среќа без лиценца, односно дозвола од надлежен орган“, а против С.А.(27) од село Черкези за „помагање“, а во врска со „приредување на игри на среќа без лиценца односно дозвола од надлежен орган“ од Законот за игрите на среќа и забавните игри. - На 25 април годинава во село Оризаре, Липково, полициски службеници, при контрола на објект без фирма, сопственост на Ф.Д., го затекнале пријавениот М.А. како приредува забавни и игри на среќа, без да поседува соодветна лиценца, односно дозвола издадена од надлежен орган, со што одбегнал плаќање надоместок за добивање на лиценца во износ од 6.457.500 денари, и за тој износ го оштетил ...
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 18-годишниот Х.С. поради постоење на основи на сомнение дека сторил две кривични дела „насилство“ предвидено и казниво по чл.386 од КЗ на РМ и „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“ предвидено и казниво по чл.133 од КЗ на РМ. Пријавениот кривичните дела ги извршил на 15.07.2018 година околу 10:35 часот кога со нож неколку пати го прободел 32-годишниот Љ.Р. од Скопје нанесувајќи му телесни повреди и веднаш потоа го извршил и второто кривично дело заканувајќи се со нож на роднина на повредениот при што се обидел и него да го нападне.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стружанец заработи кривична пријава за тешка кражба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: