Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов

Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов Никола Атанасов, најпознатиот македонски флејтист, почина вчера по долгогодишно боледување. Имаше 74 години. Проф. Никола Атанасов е вонреден уметник флејтист, еминентен педагог, професор по флејта познат на целиот Балкан, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија... личност која е именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просeчани, во 1964 година завршува Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојува на Академијата Санта Чичилија во Рим на специјализација. Потоа се враќа во Македонија и се вработува како прв флејтист во оперскиот оркестар на МНТ каде останува до крајот на својот работен век. Атанасов беше постојан солист на македонска филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика Св. Софија, солист на камерниот оркестар на Радио Скопје. Голем број на солистички концерти, како и концерти со Трио Скопје, освен во ...
| | веќе видена | слични

По долгогодишно боледување, познатиот флејтист Никола Атанасов, вчера почина на 74 годишна возраст. Проф. Никола Атанасов е вонреден уметник флејтист, еминентен педагог, професор по флејта познат на целиот Балкан, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија… личност која е именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просeчани, во 1964 година завршува Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојува на Академијата Санта Чичилија во Рим на специјализација. Потоа се враќа во Р. Македонија и се вработува како прв флејтист во оперскиот оркестар на МНТ каде останува до крајот на својот работен век. Постојан солист беше на македонска филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика Св. Софија, солист на камерниот оркестар на радио Скопје. Голем број на солистички концерти, како и концерти со Трио Скопје, освен во Република Македонија има одржано во сите поголеми градови во бившите југословенски ...
| | веќе видена | слични

По долгогодишно боледување, флејтистот Никола Атанасов почина завчера на 74-годишна возраст. Kомеморацијата во негова чест ќе се одржи денеска во 10.30 часот во Македонска опера и балет, а два часа подоцна ќе биде погребан на Градските гробишта во Бутел. Атанасов е вонреден уметник, еминентен педагог, професор по флејта познат на Балканот, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија, личност именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просечани, во околината на Драма. Во 1964 година завршил Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојувал на академијата „Санта Чичилија“ во Рим. Тој бил прв флејтист во оперскиот оркестар на тогашен МНТ каде што останал до крајот на својот работен век. Постојан солист беше на Македонската филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика „Св. Софија“, солист на камерниот оркестар на Радио Скопје. Атанасов има добиено многубројни стручни награди, државни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: