Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов

Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов Никола Атанасов, најпознатиот македонски флејтист, почина вчера по долгогодишно боледување. Имаше 74 години. Проф. Никола Атанасов е вонреден уметник флејтист, еминентен педагог, професор по флејта познат на целиот Балкан, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија... личност која е именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просeчани, во 1964 година завршува Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојува на Академијата Санта Чичилија во Рим на специјализација. Потоа се враќа во Македонија и се вработува како прв флејтист во оперскиот оркестар на МНТ каде останува до крајот на својот работен век. Атанасов беше постојан солист на македонска филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика Св. Софија, солист на камерниот оркестар на Радио Скопје. Голем број на солистички концерти, како и концерти со Трио Скопје, освен во ...
| | веќе видена | слични

По долгогодишно боледување, познатиот флејтист Никола Атанасов, вчера почина на 74 годишна возраст. Проф. Никола Атанасов е вонреден уметник флејтист, еминентен педагог, професор по флејта познат на целиот Балкан, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија… личност која е именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просeчани, во 1964 година завршува Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојува на Академијата Санта Чичилија во Рим на специјализација. Потоа се враќа во Р. Македонија и се вработува како прв флејтист во оперскиот оркестар на МНТ каде останува до крајот на својот работен век. Постојан солист беше на македонска филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика Св. Софија, солист на камерниот оркестар на радио Скопје. Голем број на солистички концерти, како и концерти со Трио Скопје, освен во Република Македонија има одржано во сите поголеми градови во бившите југословенски ...
| | веќе видена | слични

По долгогодишно боледување, флејтистот Никола Атанасов почина завчера на 74-годишна возраст. Kомеморацијата во негова чест ќе се одржи денеска во 10.30 часот во Македонска опера и балет, а два часа подоцна ќе биде погребан на Градските гробишта во Бутел. Атанасов е вонреден уметник, еминентен педагог, професор по флејта познат на Балканот, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија, личност именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просечани, во околината на Драма. Во 1964 година завршил Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојувал на академијата „Санта Чичилија“ во Рим. Тој бил прв флејтист во оперскиот оркестар на тогашен МНТ каде што останал до крајот на својот работен век. Постојан солист беше на Македонската филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика „Св. Софија“, солист на камерниот оркестар на Радио Скопје. Атанасов има добиено многубројни стручни награди, државни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 336 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 76 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: