In memoriam: Д-р Никола Крлески 1937- 2012

In memoriam: Д-р Никола Крлески 1937- 2012 Денеска во Скопје почина д- р Никола Крлески, судија на Уставниот суд и секретар во експертската влада на Никола Кљусев. Крлески е роден во охридското село Велгошти, дипломирал на правниот факултет во Скопје , а докторирал во Белград. Работел како судија во Охридскиот суд и како професор на Факултетот за туризам. Во 1991 – вата и 1992 – рата бил секретар на владата. Од 1994- тата до 2003 – тата бил судија на Уставниот суд. Добитник е на голем број награди а бил прогласен и за почесен градоначалник на градот Диарборн во Мичиген, САД. Ќе биде погребан утре на градските гробишта во Охрид. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

Со предлог Буџетот за 2019 година, изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедуваме повеќе пари за граѓаните, социјална праведност, поголеми плати, поголем ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

In memoriam: Д-р Никола Крлески 1937- 2012

Од:
До кого (е-маил):
Порака: