Импланти во мозокот ќе им овозможат на парализираните луѓе своите мисли да ги претвораат во текст

BrainGate2 имплантот е систем на електроди кои што во суштина, мислите ги претвораат во текст. Со помош на овој имплант, овозможено им е на три парализирани ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Лекарска комисија ќе оценува дали Александар Трајковски е болен или го злоупотребил здравствениот систем за да замине во Будимпешта. Матичниот лекар му отворил ...
сите 149 | | | веќе видена

Вработените од Клиничкиот центар половина час ја блокираа наплатната каса. Освен поништување на одлуката за покачување на паркингот, побараа и рамномерно ...
сите 186 | | | веќе видена

„Кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов е единствената институција од која екипата на 1ТВ доби потврда и одговори за сторијата која откри за присуството и ...
сите 155 | | | веќе видена

Снег вечерва ги прекри повисоките места на југозападна Македонија. Ова видео е направено на магистралниот пат Битола-Охрид, на влезот на Ресен, вечерва околу ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Импланти во мозокот ќе им овозможат на парализираните луѓе своите мисли да ги претвораат во текст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: