Најдобрите филмови на сите времиња


Можеа да избираат меѓу 301 филм, а титулата за најдобар ја понесе Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот („Star Wars: The Empire Strikes Back“). Емпајр ваква анкета последен пат спроведе во 2008 година. Тогаш на прво место заврши „Кум“ на Френсис Форд Копола, кој оваа година заврши на второто место. Ова се топ 10 најдобри филмови на сите времиња, а на кое место се најдоа другите филмски класици видете овде. 1.„Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот“ 2. „Кум“ 3. „Темниот витез“ 4. „Бегството од Шошенк“ 5. „Евтини приказни“ 6. „Војна на ѕвездите: Нова надеж“ 7. „Господар на прстените: Дружината на прстенот“ 8. „Ајкула“ 9. „Крадците на изгубениот ковчег“ 10. „Почеток“ (Inception).
| | веќе видена | слични

Филмот „Империјата го возвраќа ударот“, петтата епизода од серијалот „Војна на ѕвездите“, е прогласен за најдобар филм на сите времиња, пишува британското списание „Емпајр“. Според податоците на анкетата на „Емпајр“ спроведена на 250.000 читатели, на второ место е култниот „Kум“ (1972) на Френсис Форд Kопола. Следуваат „Црниот витез“ (2008) на Kристофер Нолан, „Бегство од Шошенк“ (1994) на Френк Дарабонт и „Евтини приказни“ (1994) на Kвентин Тарантино. Читателите можеле да избираат меѓу 301 филм. Меѓу првите десет најдобри се најдоа и „Војна на ѕвездите: Нова надеж“, „Господар на прстените: Дружината на прстенот“, „Ајкула“, „Kрадците на изгубениот ковчег“ и „Почеток“ на Нолан. Филмот „Империјата го возвраќа ударот“ е снимен во 1980 година во режија на Ирвин Kешнер, а сценариото го работеше Џорџ Лукас. Филмот заработил 538 милиони долари, пишува списанието. Серијалот „Војна на ѕвездите“ стана феномен на поп-културата лансирајќи нови филмови со таа тематика, компјутерски игри, книги и телевизиски серии. Овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оскаровката Лупита Нјонго и Гвендолин Кристи од серијата Game Of Thrones се најновите актери во екипа на Џеј Џеј Абрамс за најновиот филмски проект Star Wars Episode 7. Покрај добро-познатите Марк Хамил, Кери Фишер и Харисон Форд од оригиналната трилогија, како нови актери до сега беа додадени и Џон Бојега, Адам Драјвер, Оскар Ајсак, Домнал Глисон, Енди Серкис и единствената нова дама во ова друштво Дејзи Ридли. Според пишувањето на американските медиуми, Лупита Нјонго пред неколку месеце беше на аудиции за овој филм, но дури сега беше објавена одлуката таа да биде дел од филмот. Кристи пак својот пробив во славните го имаше со серијата Game Of Thrones во која ја глуми бестрашната воинка Бриен, а оваа актерка е позната и по необичниот изглед, но и по невообичаената височина од 190 сантиметри. Гвендолин Кристи ќе биде дел и од двете последни продолженија на блокбастерот Hunger Games-Mockinjay. Пријатно изненадување е кастингот на Енди Серкис, кој до сега беше познат по соработката со Питер Џексон на Lord Of ...
| | веќе видена | слични

Филмот „The Empire Strikes Back“, петтата епизода од серијалот „Star wars“ е прогласен за најдобар филм на сите времиња според објавата на британскиот магазин „Empire“. Oва остварување е снимено во 1980 година во режија на Ирвин Кершнер, а сценариото е на Џорџ Лукас. Филмот има заработено околу 538 милиони долари. На второ место е „Тhe Godfather“ (1972) на Френсис Форд Копола, а на трето е „Тhe dark knight“ (2008) на Кристофер Нолан.
| | веќе видена | слични

Добитничката на Оскар Лупита Нуонг’о ќе глуми во продолжението на филмскиот серијал „Војна на ѕвездите”, чиешто прикажување треба да започне во 2015 година, соопштија продуцентите. Ангажманот на Лупита Нионго’о во прославениот научнофантастичен серијал претставува продолжување на нејзиниот метеорски успех на 31-годишната актерка којашто беше непозната до нејзината ролја во филмот „Дванаесет години ропство” за која годинава го доби Оскарот за најдобра женска споредна улога. Филмот „Star Wars: Episode VII” во режија на Џеј Цеј Абрамс ќе ја собере легендарната актерска екипа од трите први филма од серијалот, Харисон Форд, Кери Фишер и Марк амил, како и Нионг’о, Гвендолајн Кристи, Едни Серкис и Макс дон Сидов. Во октомви 2013 година Џеј Џеј Абрамс и Лоренс Касдан ја преземаа задачата за пишување на сценариото за новото продолжение од авторот на сторијата „Приказна за играчките 3″ (Toy Story 3) Мајл Арнд, откако оваа задача им ја довери претседателката на продуцентската куќа „Lucasfilm”, Кетлин Кенеди. Едната ...
| | веќе видена | слични

Ангажманот на Лупита Нионго'о во прославениот научнофантастичен серијал претставува продолжување на нејзиниот метеорски успех на 31-годишната актерка којашто беше непозната до нејзината ролја во филмот „Дванаесет години ропство" за која годинава го доби Оскарот за најдобра женска споредна улога. Филмот „Star Wars: Episode VII" во режија на Џеј Цеј Абрамс ќе ја собере легендарната актерска екипа од трите први филма од серијалот, Харисон Форд, Кери Фишер и Марк амил, како и Нионг'о, Гвендолајн Кристи, Едни Серкис и Макс дон Сидов. Во октомви 2013 година Џеј Џеј Абрамс и Лоренс Касдан ја преземаа задачата за пишување на сценариото за новото продолжение од авторот на сторијата „Приказна за играчките 3" (Toy Story 3) Мајл Арнд, откако оваа задача им ја довери претседателката на продуцентската куќа „Lucasfilm", Кетлин Кенеди. Едната половина од сценаристичкиот тандем, Лоренс Касдан веќе работеше како советник на филмот и имаше долга врска со продуцентската куќа „Lucasfilm". Го напиша, имено, сценариото за филмот ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Списанието Empire спроведе анкета, во рамките на која повеќе од 250 илјади луѓе гласаа за најдобар филм на сите времиња. Можеше да се бира помеѓу 301 филм, а титулата за најдобар ја понесе Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот („Star Wars: The Empire Strikes Back“). Empire ваква анкета последен пат спроведе во 2008 година. Тогаш на прво место заврши „Кум“ на Френсис Форд Копола , кој оваа година заврши на второто место. Ова се топ 10 најдобри филмови на сите времиња, а на кое место се најдоа другите филмски класици видете овде. 1.„Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот “ 2. „Кум“ 3. „Темниот витез“ 4. „Бегството од Шошенк“ 5. „Евтини приказни“ 6. „Војна на ѕвездите: Нова надеж“ 7. „Господар на прстените: Дружината на прстенот“ 8. „Ајкула“ 9. „Крадците на изгубениот ковчег“ 10. „Почеток“
| | веќе видена | слични

Спрема анкетата на магазинот “Empire”, во која учествуваа 250.000 фанови, за најдобро остварување е прогласен филмот “Империјата го возвраќа ударот” од серијалот “Војна на ѕвездите”. Ремек дело на Џорџ Лукас, погледнете кои се останатите. 1. “Војна на ѕвездите, епизода 5” – “Империјата го возвраќа ударот” 2. “Кум” 3. “Бетмен – Темниот витез” 4. “Бегство од Шошенк” 5. “Евтини приказни” 6. “Војна на ѕвездите 4” – “Нова надеж” 7. “Господар на прстените – Дружината на прстенот” 8. “Ајкула” 9. “Индијана Џонс” – “Крадци на изгубениот ковчег” 10. “Почеток”
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 181 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 244 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 352 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдобрите филмови на сите времиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: