СДСМ: Вељаноски нема право да го окупира кабинетот


„Избран е нов претседател на Собранието на законски и легитимен начин. Собраниското мнозинство има одговорност да ја формира новата реформска влада “, порачаа од СДСМ во денешното соопштение. Според партијата на Зоран Заев, Вељаноски нема право за личните интереси на Никола Груевски да ја усложнува политичката ситуација и да го окупира противуставно и неделовнички кабинетот на претседателот на Собранието. „Тој е должен да овозможи новиот собраниски претседател да влезе во својот кабинет и да продолжат демократските процеси. Новиот легитимен претседател на Собранието ќе испрати известување до Ѓорге Иванов дека е формирано демократско легитимино мнозинство и дека Иванов е должен да го додели мандатот за формирање Влада. Избори нема да има“, стои во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Зоран Заев и Али Ахмети лично ќе решаваат околу идниот кабинет на Илинденска број 2, иако од партиите официјално велат велат дека за да почнат разговори ќе чекаат Заев да го добие мандатот. Партиски извори за тв 24 велат дека контурите на новиот владин кабинет се исцртани. Очекувањата се тој да биде и официјализиран од крајот на месецот, по можност до почетокот на рамазанските пости на 26 мај, а Заев на партискиот конгресот на 27 да се појави како премиер. Официјално од СДСМ, велат извесен е само мандатарот. за другите имиња нема никакви информации. Партиски извори од СДСМ брифираат дека Заев планира силна пратеничка група во Собрание затоа што сите реформи ќе поминуваат преку законодавниот дом и ќе му треба стегната и силна пратеничка група, особено по најавите за силна опозицијата од ВМРО-ДПМНЕ. Така според извори во СДСМ, проценката е во Собрание да останат Стево Пендаровски како потпретседател, но и партискиот врв – Манчевски, Ременски, Кирацовски, Шилегов. Според информациите она што е извесно е дека ...
| | веќе видена | слични

Според партиски извори на веќе се вртат некои имиња како нови министри во Владата на Заев и Ахмети. Официјални информации од партиите нема, но според извори на телевизијата овие имиња се споменуваат како идни министри во новата Влада. Радмила Шекернска - Вицепремиер за реформи и евроинтеграции или Министер за одбрана Оливер Спасовски - Министерство за внатрешни работи Рената Дескоска - Министерство за правда или Министерство за образование Љупчо Николовски - Министерство за земјоделство Никола Димитров - Министер за надворешни работи Драган Тевдовски - Прв финансиер Кочо Анѓушев - Се споменува како предлог на стопанските комори за вицепремиер за економски прашања Мила Царевска - Министерство за труд и социјална политика На ДУИ им остануваат образование, економија, животна средина. Според извори на телевизијата, ДУИ ја губи правда, но го добива Министерството за култура. Здравство ќе оди на контото на Алијансата за Албанците, а за прв човек се споменува Арбен Таравари. Место на Илинденска се очекува и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нова собраниска седница се уште не е закажана. По немилите настани во Собранието кои се случија на 27 април пратениците се уште не седнале во пратеничките клупи. Новоизбраниот претседател на законодавниот дом Талат Џафери на собраниските известувачи им вети фер соработка, и посочи дека ќе биде претседател на сите пратеници. Според досегашните информации, седница ќе биде закажана од страна на Џафери во оној момент кога тој ќе смета дека е време, а истата се очекува да биде за избор на новата Влада.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Иванов се врати во Македонија по неговата посета на Турција, но останува неизвесноста дали ќе го додели мандатот за формирање влада. Неколку дена откако претседателот на Собранието писмено го извести Иванов дека е формирано парламентарно мнозинство, од кабинетот на претседателот не соопштуваат нови детали, туку упатуваат на веќе објавениот став, информира АлсатМ. Кабинет на претседателот Ѓорге Иванов: „Кабинетот на претседателот потврдува дека пристигна писмо од Собранието на РМ. Претседателот Ѓорге Иванов ќе постапи во согласност со Уставот и воспоставената пракса.“ Експертите проценуваат дека наскоро ќе се формира нова влада. Тие очекуваат Иванов да му го додели мандатот на Зоран Заев. Во спротивно, како што велат, новото мнозинство само ќе избере влада. Поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, вели дека граѓаните преку изборите веќе го дале суверенитетот на парламентарното мнозинство. Сличен став има и професорот Арсим Синани, според кого, Иванов можеби е заложник на ...
| | веќе видена | слични

Законот за унапредувањето на албанскиот јазик нема да биде прв на агендата на новиот собраниски состав иако партијата на Али Ахмети го постави како услов - земи или остави за формирање на новата влада. Наместо албанскиот, Талат Џафери првата собраниска седница ќе ја свика за избор на новата влада. Според ова, наместо гаранција за влада, албанскиот јазик ќе почека да дојде на дневен ред пред новото парламентарно мнозинство. Ова лично од Брисел завчера го потврди Џафери. Тој порача дека првата собраниска седница ќе ја закаже кога ќе пристигне предлог-програмата и предлог составот за новата влада. – Тогаш настапуваат моите и обврските на Собранието, дека и во рок од 15 дена треба да свикам седница. Тоа не мора да биде крајниот рок, 15. ден, туку тоа се процедурални околности пропишани со Деловниот. Ако шефот на државата Иванов и натаму одбива да го додели мандатот за составување влада, Собранието има ексклузивни надлежности да ја формира владата - изјави Џафери. За повлекувањето од условот првин да се донесе ...
| | веќе видена | слични

Најверојатно по викендот лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе чека покана за средба од шефот на државата Ѓорге Иванов за да разговараат околу доделувањето на мандатот за состав на Влада. Откако од претседателскиот кабинет потврдија дека Иванов е на лидерски форум во Турција, можноста за средба ќе се разгледува од понеделник. Заев во гостување на ТВ 21 рече дека е подготвен да оди кај Иванов во име на потенцијалните коалициони партнери и ден поскоро да го добие мандатот со што би ги почнал разговорите околу новиот владин кабинет. Дел од политичарите во земјава препознаваат омекнување во ставот на Иванов по посетата на американскиот помошник државен секретар Брајан Хојт Ји, по која тој побара американска помош околу доделувањето на мандатот. Поранешниот претседател на Собранието Тито Петковски смета дека Иванов сега не може да има изговори за да не му го даде мандатот на Заев. И првиот човек на ДС Павле Трајанов, некогашен коалициски партнер на Груевски, вели дека Иванов неколку пати го прекршил Уставот, но сега ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев изјави дека ситуациајта околу добивањето на мандатот од претседателот Ѓорѓе Иванов се развива во добра насока. „Колку што можеме да ги прифатиме политичките сигнали од претседателот Иванов , мислам дека сме на добар пат за добивање на мандатот за формирање на Влада – рече Заев одговарајќи на новинарски прашања по средбата која заедно со другите лидери на партиите од парламeнтарното мнозинство ја имаше со политичкиот директор при министерството за надворешни работи на Обединетото кралство Карен Пирс. Заев повтори дека е подготвен да оди на средба кај Иванов, „сам или заедно со коалициските партнери“, на која ќе ја гарантира унитарноста на Република Македонија и заложбите во насока на евроинтегративниот процес. „Македонија мора да оди напред. Преку дијалог ќе ги водиме процесите. Граѓаните се уморни од кризи, потребна им е позитивна промена, малку радост“, рече Заев. Лидерот на СДСМ истакна дека за првпат се обраќа во име на сите коалициони партнери кои би требало да бидат дел од ...
| | веќе видена | слични

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека има индикации претседателот Ѓорге Иванов да го даде мандатот за состав на влада на парламентарното мнозинство, предводено од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Според него, првиот чекор е направен со изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и, како што кажа, сега е време земјата да се врати на добар пат. „Го поминавме првиот чекор и сметам дека треба да се вратиме на добар пат. Има индикации мандатот да биде предаден за формирање нова влада, тоа беше декларацијата на претседателот на државата“, изјави Тимоние по посетата на Народниот музеј во Куманово и средбата со кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски. За нападот во Собранието на 27 април, францускиот амбасадот кажа дека сега е време да се поправи лошата слика што ја остави Македонија во целиот свет. „Треба да се каже дека сликата што е дадена за Македонија во целиот свет со настаните во Собранието беше доста лоша и сега на некоја начин треба сето тоа да се поправи. Не се работи за тоа да дадеме ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ; Зоран Заев вели дека се подготвени со изјава да ја гарантираат унитарноста за да добијат мандат од претседателот, Ѓорѓе Иванов. „Ние сме подготвени преку изјава, пишана, јавно, гласно да ги потврдиме уште еднаш пред господинот Иванов, нашите конечни дефинитивни и непоколебливи конфирмации или потврди за унапредување на унитарноста на Република Македонија, заштита на територијалниот итегритет, суверенитетот на Македонија, целосно почитување на Уставот и секако, отворање перспективи за нашата интеграција во НАТО и ЕУ, сето она што е важно за сите граѓани на нашата земја без разлика на нивната политичка, етничка, социјална припадност или слично“ - вели Заев. Тој рече дека Македонија мора да оди напред и верува дека преку меѓусебно разбирање и изнаоѓање решенија преку дијалог ќе ги водат процесите од проста и едноставна причина, граѓаните се изморени од кризи, изморени се од насилства.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Вељаноски нема право да го окупира кабинетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: