Компромис со горчлив вкус

Пронајденото решение не е без замки. Ако има Северна Македонија, каде се наоѓа тогаш Јужна Македонија, прашува денеска „Ноје цирхер цајтунг“ и оценува дека дел од грчките аргументи во спорот беа смешни. Во коментарот за договорот за спорот околу името, весникот „Ноје цирхер цајтунг“ денеска констатира дека во спорот никогаш не стануваше збор само за името. Еве го коментарот на Андреас Ернст: „Еден човек сигурно се радува на завршувањето на 27-годишниот спор: посредникот на ОН Метју Нимиц две децении патуваше наваму-натаму со цел да пронајде за сите прифатливо име за малата република. Неодамна го прашаа - зошто си го прави тоа себеси. За да може да замине во пензија, одговори 78-годишникот. Решението сега гласи „северна Македонија“. Крајот на спорот е доба вест не само за преговарачот. Грција сега ќе престане да го блокира членството на малиот сосед во НАТО, што трае веќе 10 години. И, се зголемуваат шансите Скопје да почне преговори за приклучување во ЕУ. За Македонија е важно да стане членка на НАТО. Тоа е ...
| | веќе видена | слични

Даниел Вачков, директор на Институтот за историски истражувања при Бугарската академија на науките и член на бугарскиот дел од Комисијата која треба да ги усогласува заедничката историја на Македонија и Бугарија во учебниците, вели дека името „Северна Македонија“ крие опасности од извесни претензии. Во емисија на БТВ, Вачков вели дека „Македонија никогаш не била поделена на Северна и на Јужна, туку на Вардарска, Пиринска и Егејска” . Тој затоа смета дека „извесно дека Пиринска Македонија географски се вклучува во идејата за Северна Македонија“. Но доцент Вачков вели дека името и не е толку опасно колку што се некои други аспекти. „Одамна во нивните (македонски) учебници е застапена една апсурдна теза, апсолутно неточна, со која растат поколенија. Во нив пишува дека Македонија била поделена меѓу балканските држави после балканските војни и дека Македонците во Пиринска Македонија биле потчинети и врз нив била извршена денационализација. Децата учат дека нивните браќа во Пиринска Македонија се репресирани од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Националистите во Скопје и Атина сѐ уште можат да го торпедираат договорот. Ова е историска шанса, ништо повеќе, но и ништо помалку од тоа, коментира весникот „Стандард“. Австрискиот весник „Стандард“ по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, го објавува коментарот на Паул Лендваи, под наслов „Македонија: Последна шанса“. Во него се вели: „Буре барут, јаболко на раздорот, осарник – Македонија во сите крвави конфликти на Балканот имала централна улога. ‘Македонското прашање’ долго било симбол за ‘нерешливоста’ на националните тензии меѓу Србија, Бугарија и Грција. Поделбата на македонскиот простор на три дела по Балканските војни во 1912/13 на грчка Егејска Македонија (50 проценти), српска Вардарска Македонија (37 проценти) и мала бугарска Пиринска Македонија (13 проценти) – предизвика стремежи за србизација и бугаризација во две светски војни. Признавањето на македонска нација со статус на република како дел од југословенската повеќенационална држава, со свој ...
| | веќе видена | слични

Економистот Јоаким Каламарис од Бугарија смета дека со името „Северна Македонија“ се цели на дестабилизација на Балканот и на постојани тензии меѓу христијанските држави во регионот. „Името ќе продолжи да се користи како ‘Македонија’, а ‘Северна’ ќе остане во историјата. Имајќи предвид дека во тој договор официјалниот јазик се опишува како македонски, а идентитетот како Македонец, тоа го одзема правото на останатите страни, дури и историски, т.е. нема да има право некој да вели ‘Јас сум од Македонија’ или граѓанин на Серес да каже ‘Јас сум од Макдонија’, бидејќи веќе со ратификацијата и со признавањето од грчка страна му се одзема тоа право. Така што, официјалното ратификување од грчка страна создава повеќе конфликт, а не помалку. Во ситуација кога тие ќе имаат право да се наречат Македонци и секој може да спори дури и во кафуле со нив, тоа ќе има криминален аспект во меѓународното и во локалното право. Проблемот е сериозен“, вели за бугарското радио Фокус грчкиот бизнисмен што се занимава со управување со ...
| | веќе видена | слични

Не дадовме ништо за да добиеме нешто во замена, направивме најдобар договор, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервју за грчка Антена откако беше обвинет дека во замена за договорот овозможил економски олеснувања за земјата. Смета дека со договореот се земени предвид интересите на двете страни и дека со ваков договор може да се живее во мир. Во однос на реакциите за употртебата на македонски за јазикот и државјанството Коѕијас вели дека тоа било неизбежно. Во однос на прашањето Македонија и Македонци, тоа е она што тие во преговорите, го поставија како главна тема за која не преговараат, да го задржат нивното самоопределување. Ако не им го дадеш, го негираш највисокото право признаено од ОН и меѓународното право за самоопределување, односно правото да се именуваат онака како што тие сакаат. Ако го сторевме тоа, немаше да има договор. Шефот на грчката дипломатија изрази надеж дека договорот ќе биде ратификуван во грчкиот парламент и покрај несогласувањата од коалициониот партнер во владата, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Склучивме меѓународен договор и ги земавме предвид нашите и нивните интереси, треба да живееме во мир, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, коментирајќи го договорот меѓу Македонија и Грција, во интервју за грчката телевизија „Антена“. Во однос на информациите и тврдењата на поранешниот пратеник од Независни грци, Димитрис Каменос дека со договорот Грција во замена добила економски олеснувања, Никос Коѕијас категорично демантира. По објавувањето на договорот, во Грција, не стивнуваат негативните реакции, во однос на вклучувањето на терминот „македонски“ за јазикот и државјанството. Никос Коѕијас, во однос на јазикот повтори дека тој е уште од 1977 признат во ОН, додека пак за самоопределувањето, рече дека тоа е право кое што никој на никого не може да му го одземе.
| | веќе видена | слични

 Шефот на грчката дипломатија во интервју за грчката телевизија Антена, ги отфрли ваквите тврдењата, кои ги изрече и пратеникот Димитрис Каменос, кој беше единствениот од владината коалција, кој гласаше за недоверба на владата на Ципрас.  -Не дадовме ништо за да добиеме нешто во замена, направивме најдобар договор, во кој ги зедовме во предвид нашите и нивните интереси. Треба да живееме во мир, изјави Никос Коѕијас, министер за надворешни работи на Грција. Шпекулациите дека договорот со Македонија ќе ја награди Атина, чиј долг изнесува 318 милијарди евра, пораснаа во пресрет на состанокот на Еврогрупата за два дена во Брисел, на кој Грција се надева дека ќе почне да испливува од антикризните мерки, во кои е заглавена осма година. Грчките медиуми наголемо пишуваа и за наводниот дил меѓу Атина и Берлин дека ригорозната мерка за кратење на пензиите би се одложила за шест месеци, како германски подарок за Грција за решението со земјава.  Прашан зошто Грција нема да одржи референдум за договорот, Коѕијас вели ...
| | веќе видена | слични

Во однос на информациите и тврдењата на поранешниот пратеник од Независни Грци, Димитрис Каменос дека со договорот Грција во замена добила економски олеснувања, Никос Коѕијас во интервју за грчката телевизија „Антена“. категорично демантира. - Не дадовме ништо за да добиеме нешто во замена, направивме најдобар договор, вели министерот за надворешни работи на Грција. Како што јави дописничката на МИА од Атина, по објавувањето на договорот, во Грција, не стивнуваат негативните реакции, во однос на вклучувањето на терминот „македонски“ за јазикот и државјанството. Никос Коѕијас, во однос на јазикот повтори дека тој е уште од 1977 признат во ОН, додека пак за самоопределувањето рече дека тоа е право кое што никој на никого не може да му го одземе. - Во однос на прашањето Македонија и Македонци, тоа е она што тие во преговорите, го поставија како главна тема за која не преговараат, да го задржат нивното самоопределување. А главното и најтешко прашање во преговорите, е да не им го дадеш. Затоа што, ако не им го ...
| | веќе видена | слични

Благоја Мирчевски, политолог и член на Советот на македонското национално малцинство на Град Загреб, за хрватскиот портал „Дневно.хр“ објаснува што ќе значи во пракса за Македонија и за Македонците спроведувањето на договорот Заев-Ципрас. „Според договорот, испаѓа дека единствената ‘вистинска’ Македонија е во Грција и оти денешната Република Македонија нема право да се вика така. Долгорочно, тоа може да биде погубно за македонскиот идентитет. Прво е лансиран спинот околу Илинденска Македонија, кој го одбија и двете страни, а потоа токму во вторник на 12 јуние објавена вестса за постигнатиот договор со кој Република Македонија си го менува името во Република Северна Македонија. Секако, тој ден не е одбран случајно бидејќи токму тој ден во Сингапур се сретнаа Ким Јонг-ун и Трамп“, вели Мирчевски. „Иако Грција го присвојува терминот, не може да го игнорира фактот дека од него произлегува цела една историско-културолошка рамка врз која Македонците го изградија својот идентитет, а сега тоа наследство политички и ...
| | веќе видена | слични

Северна Македонија значи Пиринска Македонија, а тоа не остава впечаток на бугарските институции, на Народното собрание. Северна Македонија е потенцијална територијална претензија кон нас. Ова е мислењето на лидерот на АБВ, Румен Петков, кое го искажал во емисија на „Здраво Бугарија”, пренесува сајтот „Бугарски вести“. Петков смета дека е несериозно да се остават преговорите за името на државата само на Грција и Македонија, ако дојде до потпишување на договорот, по последните скандали по прашањето, бидејќи со тоа Бугарија се става во деликатна позиција, пренесува „Фактор“. -Ние сме првата држава што ја призна Македонија (15 јануари 1992 година). Ова не значи дека треба да демонстрираме бескрајна форма, рекол политичарот, осврнувајќи се на отсуството на реакција од Бугарија за одлуката Македонија да се преименува како „Република Северна Македонија”. Во дводневната посета на соседна Бугарија, претседателот Ѓорѓе Иванов не успеа да се сретне со бугарскиот премиер и министерката за надворешни работи, кои како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 86 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Компромис со горчлив вкус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: