Македонија - Спорот за името не може бесконечно да се толерира

Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, смета Гунтер Крихбаум, претседател на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. Ханс-Герт Петеринг, поранешен претседател на Европскиот парламент и моментно прв човек на Фондацијата „Конрад Аденауер“, пак, апелира на решение зашто проблемот не може бесконечно да се толерира. - Не може да остане вечно вака. Во моментов, Грција е преокупирана со други работи, затоа, можеби, малку и ќе треба да се почека. Но, не можеме решението на ова прашање, името на Македонија, да го одложуваме до бесконечност. Ни треба решение во догледно време и апелирам до обете страни да имаат добра волја за да го најдат - изјави Петеринг за „Дојче веле“. Дека проблемот е согледан и треба да се реши, подвлекува и претседателот на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг Гунтер Крихбаум од ЦДУ. Според него, мора да се направи чекор напред и да продолжат разговорите меѓу двете страни, иако во моментов односите во Грција не се ...
| | веќе видена | слични

Ваква порака испратија претседателот на Комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг и поранешниот претседател на Европскиот парламент, анализирајќи го спорот со името како прашање што не треба да ги загрозува пристапните преговори на Македонија во ЕУ Гунтер Крихбаум, Ханс-Герт Петеринг Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, зашто во Европа имаме и други проблеми, изјави Гунтер Крихбаум, претседател на Комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. - Споредено со актуелната должничка криза во Грција, проблемот со името е скромен. Од друга страна, мора да се внимава и сигналот од македонска страна да не е пресилен. Тука мислам, пред сé, на ситуации што ги иритираат Грците - вели Крихбаум, оценувајќи го актуелниот миг во македонско-грчките контакти за името. Крихбаум предлага европско решение за спорот, зашто во време на обединета Европа вакви работи „не смее да стојат на патот“. - Не може спорот со името да биде централно прашање за почеток на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Спорот за името не може бесконечно да се толерира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: