Македонија - Спорот за името не може бесконечно да се толерира

Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, смета Гунтер Крихбаум, претседател на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. Ханс-Герт Петеринг, поранешен претседател на Европскиот парламент и моментно прв човек на Фондацијата „Конрад Аденауер“, пак, апелира на решение зашто проблемот не може бесконечно да се толерира. - Не може да остане вечно вака. Во моментов, Грција е преокупирана со други работи, затоа, можеби, малку и ќе треба да се почека. Но, не можеме решението на ова прашање, името на Македонија, да го одложуваме до бесконечност. Ни треба решение во догледно време и апелирам до обете страни да имаат добра волја за да го најдат - изјави Петеринг за „Дојче веле“. Дека проблемот е согледан и треба да се реши, подвлекува и претседателот на комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг Гунтер Крихбаум од ЦДУ. Според него, мора да се направи чекор напред и да продолжат разговорите меѓу двете страни, иако во моментов односите во Грција не се ...
| | веќе видена | слични

Ваква порака испратија претседателот на Комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг и поранешниот претседател на Европскиот парламент, анализирајќи го спорот со името како прашање што не треба да ги загрозува пристапните преговори на Македонија во ЕУ Гунтер Крихбаум, Ханс-Герт Петеринг Спорот за името не може да биде централно прашање за почеток на пристапните преговори на Македонија, зашто во Европа имаме и други проблеми, изјави Гунтер Крихбаум, претседател на Комисијата за ЕУ во германскиот Бундестаг. - Споредено со актуелната должничка криза во Грција, проблемот со името е скромен. Од друга страна, мора да се внимава и сигналот од македонска страна да не е пресилен. Тука мислам, пред сé, на ситуации што ги иритираат Грците - вели Крихбаум, оценувајќи го актуелниот миг во македонско-грчките контакти за името. Крихбаум предлага европско решение за спорот, зашто во време на обединета Европа вакви работи „не смее да стојат на патот“. - Не може спорот со името да биде централно прашање за почеток на ...
| | веќе видена | слични

Останато

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 65 | | | веќе видена

Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и културата на Република Македонија. Никој нема право да се коцка и како влог да ги става ...
сите 173 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Спорот за името не може бесконечно да се толерира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: