Матеа Матевски лауреат на Струшките вечери

По триесет години Златниот венец ќе го добие македонски поет, откако во 1981 година тој му припадна на Блаже Конески. Годинашен лауреат на јубилејната педесетта манифестација на Струшките вечери на поезијата, ќе биде академикот и поет Матеа Матевски, дознаваме неофицијално. Дознаваме и дека во најтесен круг покрај него, биле и поети од Мексико, Романија, Италија и Полска. Од Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата се оградија тврдејќи дека конечната одлука се уште не е донесена и дека подетални информации околу овогодишниот лауреат ќе бидат соопштени на прес- конференција која ќе се одржи следната недела. Досега единствен македонски лауреат на манифестацијата беше Блаже Конески, кој оваа престижна награда ја доби во 1981 година. Матевски е прв добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ во 1963 година за поетската книга „Рамнодневница“. Истото високо признание го добива и во 1981 година за книгата „Липа“. Тој е и еден од основачите на Струшките вечери на поезијата, а од 1974 до 1977 ...
| | веќе видена | слични

Утре, во Скопје, во Македонската акедемија на науките и уметностите се очекува да биде соопштено името на годинешниот лауреат на 50-то, јубилејно издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“. На прес-конференцијата, која ќе се одржи по тој повод, ќе бидат присутни министерот за култура Елизабета Канческа- Милеска, директорот на манифестацијата, Данило Коцевски и членови на Управниот одбор на манифестацијата. OhridNews
| | веќе видена | слични

Годинашниот лауреат на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ ќе биде познат неделава, порачуваат од Управниот одбор на оваа манифестација по неофицијалните информации дека добитник на ова високо признание е македонскиот поет - академикот Матеја Матевски Се шпекулира дека пред 50-тото издание на „Струшките вечери“ во најтесен круг, покрај него, биле и поети од Мексико, Романија, Италија и од Полска. Доколку оваа информација биде официјализирана, ова ќе биде вториот македонски лауреат, по Блаже Конески, кој пред точно 30 години - во 1981 година го доби „Златниот венец“. Академикот Матеја Матевски е прв добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ во 1963 година за поетската книга „Рамнодневница“. Истото високо признание го доби и во 1981 година за книгата „Липа“. Тој е и еден од основачите на „Струшките вечери на поезијата“, а од 1974 до 1977 година е претседател на Советот на манифестацијата. Во 2005 година тој го добива високото признание за литература „Премиор медитерано пер литературе 2005“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Матеа Матевски лауреат на Струшките вечери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: