Послушајте патриоти, Груевски се пазарел за името!

Во писмо до генералниот секретар на ООН, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски официјално призна дека во март 2008 година македонската влада го прифатила името „Република Македонија (Скопје)“. Ќе биде ли тоа компромисот што Груевски ќе го понуди во март? На истекот од третата година од историскиот самит на НАТО во Букурешт, владата на Никола Груевски и официјално призна дека во 2008 година прифатила меѓународното име на нашата земја да биде „Република Македонија (Скопје)“. Во писмо до генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, кое, како што се нагласува, е „одговор на манипулативните дописи од Грција со кои таа сака да прикаже дека Македонија не е конструктивна во процесот на преговори“, министерот за надворешни Антонио Милошоски признава дека во март 2008 година од македонска страна биле прифатени предлози кои требало да бидат основа за новото име и ставени на референдум. Меѓу нив и името „Република Македонија (Скопје)“, што Грција го одбила. Во писмото до Бан Ки-мун, Милошоски нагласил ...
| | веќе видена | слични

ПОПАТНО Нина Нинеска-Фиданоска Дали сум јас нешто наопаку деновиве, па не можам да ја разберам поентава со името и со „епохалното“ откритие оти патриотот Никола Груевски пред три години го прифатил Република Македонија (Скопје) како можна солуција за надминување на деценискиот непродуктивен спор. И никако да ми стане јасно зошто сега се навраќаме на тие болни денови за нашата историја, само за да „расчистиме“ дали нашиот премиер ќе го ставел или немало да го стави овој предлог на референдум. Колку многу прес-конференции, партиски реакции, соопштенија, спинови, новинарски текстови, па дури и нервозни писма од вознемирената дијаспора се изнаслушавме и изначитавме деновиве, а кои одеа во прилог на тезата оти и Груевски не бил толку патриотски вдахновен како што ни се прикажува нам со години. Напротив, имал и тој нешто од оние предавничките неутрони во себе, какви што некои од нас - докажаните предавници од поодамна јавно си ги носиме и, што е уште пострашно, од нив и воопшто не се срамиме! Оти ако не беше ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Антониот Милошоски ги коментираше коментарите на СДСМ, кои го нарекоа премиерот Груевски предавник откако, според нив, конечно признал дека пред Самитот на НАТО во Букурешт прифатил промена на името.
| | веќе видена | слични

Според премиерот, изборната кампања нема да има влијание на разговорите за името, нема застој на процесот, туку тој ќе се одвива со неформални консултации Додека дискусијата за тоа кога би се одржале предвремените избори зема сé поголем замав, паралелно се зборува и за македонско-грчкиот спор. Значи, нема застој на процесот, туку тој ќе се одвива со неформални консултации. Според премиерот, изборната кампања нема да има влијание на разговорите. - Ние и во тие два месеци ќе останеме многу активни во разговорите трудејќи да постигнеме напредок или да дојдеме до решение - рече Груевски. Дека нема да има застој во процесот говорат и предлозите што сега се тема во јавноста, односно што сé прифаќале надлежните во земјава во изминатите дваесетина години, колку што трае спорот за името. Исто како и министерот Милошоски, кој во писмо до ОН говорејќи за конструктивноста на нашата страна во преговорите истакна дека земјава го прифатила предлогот Република Македонија (Скопје), и премиерот потврди дека пред самитот на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски три години манипулира со граѓаните глумејќи непопустливост во спорот за името за во јавноста да се претстави како голем патриот иако, всушност, тој е човекот што прв се откажал од уставното име во замена за членството во НАТО. Признанието за тоа дојде директно од неговиот министер за надворешни работи, во кое тој свесно или несвесно занемарува еден многу битен факт, кој беше главен адут на изборите што следуваа веднаш по самитот во Букурешт, а тоа е прашањето за референдумот. Вака стручњаците и опозициските партии го толкуваат писмото на Антонио Милошоски до првиот човек на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, во кое тој тврди дека Македонија се залага за што поскоро решавање на билатералниот спор со Грција, а како доказ за македонската конструктивност го посочува тоа што бил прифатен предлогот на посредникот Метју Нимиц, Република Македонија (Скопје). Во дописот Милошоски е дециден дека Македонија се согласила на промена на името, но во него никаде не се споменува дека предлогот на ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија му посака вчера добре дојде на премиерот Никола Груевски во таборот на предавниците, со признанието дека во Букурешт заминал со предлог за промена на уставното име на Македонија, т.е. со Република Македонија (Скопје). Според Гордан Георгиев, не е лошо што премиерот нуди предлози и размислува за решение, но несфатливо е да ги лаже пет години македонските граѓани со некакви патриотски приказни кога тајно прифатил промена на името на државата. Груевски, според Георгиев, не само што прифатил име со географска одредница, како што бара Грција, туку и го ставил на маса за преговарање, а потроши толку милиони евра за да ја одржува таа приказна за непопуштање. „Во 2008 година пред самитот на НАТО во Букурешт не прифативме да се смени името, туку прифативме предлогот на медијаторот Метју Нимиц да се стави на референдум“, реплицираше премиерот на ваквото обвинување. „Ние уште во 2008 година пред Букурешт не прифативме да се смени името, туку предлогот на Нимиц да се стави на ...
| | веќе видена | слични

Најновата легенда, што ја пласираат интелектуалци блиски до власта, вели дека Груевски на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година се согласил со името „Република Македонија (Скопје)“, а за малку ќе се согласеле и Грците, ако критичната ноќ на разговорите Бранко Црвенковски едноставно не исчезнел, за никој да не може да го најде. Верувале или не, Бранко Црвенковски на самитот на НАТО во Букурешт пред три години ни го спасил уставното име! Приказната како се случило тоа, ексклузивно за „Шпиц“, ни ја раскажа Слободан Чашуле, сегашен неформален советник на власта и поранешен министер за надворешни работи во владата на ВМРО-ДПМНЕ, а ни ја потврди уште еден познат провладин интелектуалец. Оваа неверојатна легенда се пласира откако викендов владата на Никола Груевски и официјално призна дека во 2008 година прифатила меѓународното име на нашата земја да биде „Република Македонија (Скопје)“. - Државнички е што владата во 2008 година прифатила замена на референцата БЈРМ, но лошо е тоа што Бранко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако македонскиот премиер Никола Груевски изјави дека пред три години се согласил за промена на уставното име на земјата во Република Македонија (Скопје), преку референдум за некои аналитичари е создавање заблуда во јавноста, оти до скоро власта тврдеше дека нема да профати промена на името. Владиниот коалициски партнер ДУИ оценува дека ова е основа да се затвори проблемот со Грција. За само еден месец слушнавме дијаметрално спротивни позиции од високи претставници на власта. Вицепремиерот Васко Наумовски неодамна изјави дека името на државата е Република Македонија и никое друго. Премиерот Груевски со вчерашната изјава укажа дека е прифатлива промена на името. Опозицијата во ова препознава двојна политика - една дома друга надвор. Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. - Лошо е пет години да се губи време Груевски и фамилијата да не држат заробени во нивниот лажен патриотизам, да не' делат на патриоти и предавници, за на крај како ништо да не се случило да признаат дека тајно прифатиле промена на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 28 февруари 2011 (МИА) - Нема да дозволиме било кој и поради било кои причини, да ја саботираат идејата за референдум. Беден, безобразен и низок е обидот на СДСМ да го оттргне вниманието од идејата за предвремени избори. Овој пат жално е тоа што тие го прават на сметка на државните интереси. Бараа избори, а сега бегаат, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски. Осврнувајќи се на изјавите во врска со референдумот за предлогот за името, на денешната прес-конференција Бичиклиски рече дека медиумските и партиски политички привезоци на СДСМ се обидуваат да го спасат Бранко Црвенковски од срамот кој самиот си го нанесе. Тој потенцираше дека во недостаток на храброст за предвремени избори, како што изјави, тие се обидуваат да го свртат вниманието на јавноста кон други теми. - Да потсетиме дека најмалку петстотини пати и претседателот на Владата Никола Груевски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски повторија дека секое можно предлог решение треба да оди на референдум, ...
| | веќе видена | слични

СДСМ и Бранко Црвенковски не знаат дали ќе излезат на избори, но знаат дека ќе ги изгубат. Затоа и водат кампања без никаков концепт и смисол. Од обични стари вести си прикажуваат скандали. Ако тоа значи дека Груевски со години нема вистински скандал зад себе, СДСМ од него ќе направи народен херој Пет години актуелната власт не држи заробени во нивниот лажен патриотизам, не дели на патриоти и предавници за на крај да признаат дека тајно прифатиле промена на името пред Самитот на НАТО во Букурешт, обвинија вчера од СДСМ. Експресно реагираше Груевски, појаснувајќи дека во 2008 година Владата не прифатила да се смени името, туку прифатиле предлогот Република Македонија (Скопје) да се стави на референдум пред граѓаните. - Тоа е голема разлика. Затоа што ставањето на референдум е најголемата демократска придобивка што може да ја имаат граѓаните, бидејќи им се дава можност тие да кажат да или не, да прифатат или да одбијат, рече Груевски. Според него, опозицијата се обидува да ја манипулира јавноста. Впрочем, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 369 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Локално процесите ќе бидат поинтензивни, особено во петок и за време на викендот, информираат од од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималната ...
сите 234 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 69 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 71 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Послушајте патриоти, Груевски се пазарел за името!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: