Министерството за култура вработува стоматолог

На оглас за вработување на државен службеник за соработка со меѓународни организации услов е завршен стоматолошки факултет и две години работно искуство во струката. Завршен филолошки или стоматолошки факултет е еден од условите што треба да ги исполнува кандидатот кој ќе биде вработен како државен службеник во Министерството за култура. Според огласот тој ќе биде ангажиран како службеник за соработка со меѓународни организации, а во него нагласено е дека кандидатот треба да има работно искуство во струката најмалку две години. Од Министерството за култура до затворањето на весникот не добивме информација зошто им е потребен вработен со завршен стоматолошки факултет. Ова Министерство беше цел на јавноста и кога во ноември минатата година таму беше вработена сопругата на пратеникот Зоран Ѓуровски од ВМРО, Весна Ѓуровска, професорка по латински јазик. Таа тогаш го доби работното место советник во одделението за култура и издавачка дејност. Оттаму тогаш изјавија дека Ѓуровска е најсоодветен избор за ...
| | веќе видена | слични

Откако ова министерство распиша оглас за заболекар, кој треба да ја гради соработката со меѓународните организации од областа на културата, наголемо се шират гласини за тоа кој се е вработен во овој ресор - во министерството молк, единствено шефот на манекенката Јаначковиќ, која е стоматолог, ја брани својата вработена. Јавниот оглас за вработување виш соработник за соработка со меѓународни организации во Министерството за култура, со завршен Филолошки или Стоматолошки факултет, предизвика лавина реакции во културната јавност и нагаѓања за кого, всушност, е наместен овој конкурс. - Фактот што како услов се поставува завршен Стоматолошки факултет покажува дека станува збор за очигледна местенка. Каква врска има еден заболекар со меѓународната соработка во областа на културата? - прашува нашиот извор. Првиот сомнеж во кулоарите падна на нашата позната манекенка Викторија Јаначковиќ. Таа е поранешна манекенка и втора придружничка на изборот за мис на Македонија во 1999 година. Манекенката е ...
| | веќе видена | слични

Конкурсот во култура за службеник за соработка за меѓународни организации што треба да има завршено стоматологија е за Викторија Јаначковиќ – шефица на кабинетот на заменик министерот Недељковиќ – тврдат извори од министерството. Јаначковиќ веќе две години работи во министерството во кое дошла како помлад соработник во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, но сега се отвора нова позиција за која наменски е распишан и конкурс. Нејзиниот шеф Недељковиќ не сакаше да објасни како стоматолог ќе врши соработка со меѓународни организации, со оправдување дека е презафатен со состаноци. Од Агенцијата за администрација за небулозниот конкурс велат дека министерот си има дискреционо право да процени дека службеничката со стоматологија ќе одговара на работно место виш соработник со странство и дека немаат законска можност да реагираат. Во култура деновиве интензивно се вработува – петнаесет службеници со последниот бран. Во време на министерувањето на Милевска се вработени педесетина службеници – од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 83 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 12 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 251 | | | веќе видена

Албански државјанин со лажна италијанска лична карта се обидел да излезе од Македонија.Како што соопшти МВР, вчера во 17:50 часот на граничниот премин „Свети ...
сите 103 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за култура вработува стоматолог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: