Министерството за култура вработува стоматолог

На оглас за вработување на државен службеник за соработка со меѓународни организации услов е завршен стоматолошки факултет и две години работно искуство во струката. Завршен филолошки или стоматолошки факултет е еден од условите што треба да ги исполнува кандидатот кој ќе биде вработен како државен службеник во Министерството за култура. Според огласот тој ќе биде ангажиран како службеник за соработка со меѓународни организации, а во него нагласено е дека кандидатот треба да има работно искуство во струката најмалку две години. Од Министерството за култура до затворањето на весникот не добивме информација зошто им е потребен вработен со завршен стоматолошки факултет. Ова Министерство беше цел на јавноста и кога во ноември минатата година таму беше вработена сопругата на пратеникот Зоран Ѓуровски од ВМРО, Весна Ѓуровска, професорка по латински јазик. Таа тогаш го доби работното место советник во одделението за култура и издавачка дејност. Оттаму тогаш изјавија дека Ѓуровска е најсоодветен избор за ...
| | веќе видена | слични

Откако ова министерство распиша оглас за заболекар, кој треба да ја гради соработката со меѓународните организации од областа на културата, наголемо се шират гласини за тоа кој се е вработен во овој ресор - во министерството молк, единствено шефот на манекенката Јаначковиќ, која е стоматолог, ја брани својата вработена. Јавниот оглас за вработување виш соработник за соработка со меѓународни организации во Министерството за култура, со завршен Филолошки или Стоматолошки факултет, предизвика лавина реакции во културната јавност и нагаѓања за кого, всушност, е наместен овој конкурс. - Фактот што како услов се поставува завршен Стоматолошки факултет покажува дека станува збор за очигледна местенка. Каква врска има еден заболекар со меѓународната соработка во областа на културата? - прашува нашиот извор. Првиот сомнеж во кулоарите падна на нашата позната манекенка Викторија Јаначковиќ. Таа е поранешна манекенка и втора придружничка на изборот за мис на Македонија во 1999 година. Манекенката е ...
| | веќе видена | слични

Конкурсот во култура за службеник за соработка за меѓународни организации што треба да има завршено стоматологија е за Викторија Јаначковиќ – шефица на кабинетот на заменик министерот Недељковиќ – тврдат извори од министерството. Јаначковиќ веќе две години работи во министерството во кое дошла како помлад соработник во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, но сега се отвора нова позиција за која наменски е распишан и конкурс. Нејзиниот шеф Недељковиќ не сакаше да објасни како стоматолог ќе врши соработка со меѓународни организации, со оправдување дека е презафатен со состаноци. Од Агенцијата за администрација за небулозниот конкурс велат дека министерот си има дискреционо право да процени дека службеничката со стоматологија ќе одговара на работно место виш соработник со странство и дека немаат законска можност да реагираат. Во култура деновиве интензивно се вработува – петнаесет службеници со последниот бран. Во време на министерувањето на Милевска се вработени педесетина службеници – од ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 131 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за култура вработува стоматолог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: