Им зела 100 евра и златен накит за да им гледа на кафе

Измамничка од Албанија прелажала стружанка од која зела 100 евра и златен накит за да ~ ја гледа судбината на кафе, информира МВР. Станува збор за Ф.М. (49) од Албанија, против која е поднесена кривична пријава за измама. Kривична пријава добила и И.В. (43) од Прилеп, која е осомничена дека ~и помогнала на измамничката. Според полицијата, Албанката и прилепчанката на почетокот на минатиот месец пристигнале во струшкото село Јабланица и отишле во домот на Н.Д. каде што Ф.М. побарала да ~ гледа на кафе на домаќинката и на нејзината снаа. За да може да ~ гледа во филџанот измамничката побарала од снаата и свекрвата да ~ дадат златен накит и 100 евра. Откако истите ~ го дале, Ф.М. им кажала дека треба да го земе златото за да ја тргне магијата и дека ќе им го врати во 15 часот истиот ден. Таа си заминала, им оставила телефонски број за контакт, но повеќе не се појавила, а на телефонскиот број не била достапна. Двете жени откако сфатиле дека се измамени случајот го пријавиле во полиција. Бајачките и гатачките ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 377 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 814 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Им зела 100 евра и златен накит за да им гледа на кафе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: