Утре на плоштад Македонија мирен собир за солидарност со бегалците

Утре во 12 часот, на плоштадот Македонија, ќе се одржи мирен собир за солидарност со бегалците. Настанот, кој е креиран на социјалната мрежа „Фејсбук“, го организира левичарското движење „Солидарност“. „Ние, македонските граѓани и прогресивни сили, ќе излеземе на 12 септември, Европски ден за акција, во солидарност со бегалците и сите што бегаат од различни форми на терор и на насилство, војна, окупација и експлоатација. Ги повикуваме сите прогресивни граѓани на мировен собир да ни се придружат и да повикаме против соучество на нашите влади во свет во кој границите стануваат ѕидови, во кој расте милитаризмот и нееднаквоста, во кој разликите меѓу етникуми, националности, бегалци и мигранти како категории нè расчовечуваат, во кои бегството од насилство, експлоатација и од војна претставува криминал, против свет во кој ни продаваат лажен сон дека обезбедени граници значи обезбеден живот“, пишува во поканата.
| | веќе видена | слични

Во организација на левичарското здружение Солидарност, во саботата напладне, на плоштадот Македонија во Скопје се одржа собир за поддршка на бегалците низ светот. На собирот говореа активисти што се директно вклучени во помагање на бегалците кои доаѓаат во Македонија. Целта на собирот беше да се испрати порака дека бегалците се добредојдени во Македонија.
| | веќе видена | слични

По повод Европскиот ден за солидарност на бегалците денеска во Скопје во организација на повеќе граѓански асоцијации се одржа мирен собир на кој Македонија ја прати пораката дека останува светла точка на хуманоста и солидарноста со судбината на луѓето кои транзитираат низ земјата.Македонија е добродојдена за бегалците. Луѓето се тие кои треба да се заштитат, а не границите, порачаа активистите реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Попоски за можна изградба на ѕид на границата со Грција за да се спречи бранот бегалци.Од собирот беше упатен апел до граѓаните да донираат пари, храна, вода и топла облека и чадори кои ќе им бидат потребни на бегалците во наредните месеци.
| | веќе видена | слични
3 копии

Десетици граѓани и активисти денеска се собраа на плоштад „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив. „ Бегалците се добредојдени во оваа земја и сакаме да испратиме порака против ксенофобијата. Второ сакаме да кажеме дека сме против поставување граница за забрана за влез на бегалците, така испраќаме порака дека луѓето треба да се заштитуваат. Како трето сакаме да пратиме порака до владата да се вклучи повеќе во помагањето на бегалците“, порача Здравко Савевски од „Солидарност“. Настанот беше во склоп на глобалниот настан „Европски ден за поддршка на бегалците“, а во Македонија организатор беше Левичарското движење „Солидарност“. Свои обраќања имаа неколку активисти кои им посакаа добредојде на бегалците во Македонија и апелираа владите ширум светот да престанат да градат ѕидови, напротив, да ги отворат. FILE MANAGER „Ги повикуваме сите прогресивни граѓани на мирен собир против соучеството на нашите ...
| | веќе видена | слични

Со собирање донации во храна и облека за бегалците кои преку Македонија од Сирија, Еритреја, Авганистан, но и други земји, сакаат да стасаат во ЕУ, како и со изработка на големо платно со порака „Бегалците се добредојдени“, денеска граѓани и активисти на скопскиот централен плоштад „Македонија“ уште еднаш ја докажуваа хуманоста. На настанот кој почна во 12 часот имаше и обраќање на активисти, а платното кое беше изработено, потоа беше привремено закачено на Камен Мост. Фото: Елена Героска
| | веќе видена | слични

Повеќе хуманитарни организациии им посакаа добредојде на бегалците од воените жаришта на Блискиот исток и повикаа на собирање на добротворни средства како храна и облека. Илјадници мигранти досега транзитираа преку Македонија во надеж дека ќе стигнат до европските земји каде ќе бараат азил или статус на бегалци. Од левичарското движење „Солидарност“ порачаа дека луѓето треба слободно да се движат преку границите, да не бидат спречувани од властите и се заложија против најавите за изградба на ограда на границата. На овој начин тие се придружија на европската иницијатива за подршка на бегалците.
| | веќе видена | слични

Македонија да остане светла точка на хуманоста и солидарноста со судбината на луѓето кои транзитираат низ земјата, апелираа активистите на денешниот мирен собир, изразувајќи поддршка по повод Европскиот ден за солидарност на бегалците. Македонија е добродојдена за бегалците, луѓето се тие кои треба да се заштитат, а не границите, порачаа граѓанските активисти, револтирани од изјавата на министерот за надворешни работи Никола Поповски за можна изградба на ѕид помеѓу Македонија и Грција, со што ќе се забрани нивен влез во државата. -Бегалците се благослов за Македонија и успеаја да го направат тоа што ниту еден проект финансиран од толку пари не успеа да го направи во минатото а тоа е да не обедини околу една кауза да им помогнеме на бегалците, изјави Мерсиха Селимовиќ. Активистите раскажаа дел од нивните искуства изминатите неколку месеци, при средбите со бегалците на железничките пруги и границите, помагајќи им да преживеат, во услови кога Законот за азил се уште не беше донесен, а беше забрането и да им се ...
| | веќе видена | слични

Изминативе неколку месеци сме сведоци на огромна солидарност и хуманост која ја покажаа македонските граѓани кон бегалците кои ги напуштиле своите домови. Навистина е тешко она што се случува на граничните премини, но Македонија е многу повеќе од бруталноста на полицијата. Ова го изјави активистката Мерсиха Смаиловиќ на денешниот собир за солидарност со бегалците, извор мета – Според мене бегалците се благослов, затоа што успеаја да направат нешто што ниту еден друг проект не направи. Не сплотија заедно, не обединија во иста цел да помогнеме и да бидеме хумани. Живееме на трусно подрачје и никогаш не можеме да бидеме сигурни дека сме безбедни, затоа и треба да помагаме затоа што било кој од нас може да се најде во слична или полоша ситуација од овие луѓе кои секојдневно минуваат низ нашата држава. Морам да кажам дека во текот на оваа година како им помагам на бегалците запознав многу прекрасни и инспиративни луѓе. Можам да кажам дека велешанката Ленче Здравкин ни го обели образот на сите. Верувам дека секој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку десетици граѓани денеска се собраа на плоштадот во Скопје во знак на поддршка на бегалците од Блискиот исток кои секојдневно транзитираат низ земјава и ги повикаа граѓаните да покажат солидарност кон овие луѓе кои бегаат од војна и терор.
| | веќе видена | слични

Само стотина граѓани се појавија денеска напладне на плоштадот Македонија на собирот за поддршка за мигрантите во рамки на европската недела на солидарност. Денешниот настан беше организиран од страна на левичарското движење „Солидарност“. (Фото: Телеграф.мк/ Радован Вујовиќ) Оттаму велат дека земјата од каде што доаѓа Мајка Тереза мора да биде пример за хуманост. (Фото: Телеграф.мк/ Радован Вујовиќ) Но, иако организаторите постојано повикуваат дека на бегалците им се потребни храна, облека ,вода ,чадори, беа собрани само неколку кеси со гардероба за мигрантите. (Фото: Телеграф.мк/ Радован Вујовиќ) Низ плоштадот постојано кружеа активисти кои собираа парични донации ретко кој оставаше пари. (Фото: Телеграф.мк/ Радован Вујовиќ) Организаторите на настанот испишаа и транспарент во кој стоеше дека бегалците се добредојдени и ќе биде поставен на видно место на влезот во Македонија. (Фото: Телеграф.мк/ Радован Вујовиќ) Мерсиха Смаиловиќ, еден од најистакнатите хуманитарци вели дека бегалската криза ги обединила ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 681 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 210 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 213 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре на плоштад Македонија мирен собир за солидарност со бегалците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: