Штрајк на таксистите во Атина, блокиран аеродромот и пристаништето

3 копии

Таксистите во Атина изутрината започнаа штрајк во знак на протест против владините реформи, при што ги блокираа приодите кон аеродромот и главното пристаниште. Непосредниот повод за 48-часовниот штрајк беше одлуката на владата да го либерализира работењето во оваа дејност, поради што таксистите ќе добијат поголема конкуренција, а ќе загубат и одредени привилегии. Штрајкот на таксистите предизвика пореметување во сообраќајот во главниот град на Грција, особено кон аеродромот, поради што патниците се советуваат да ги користат локалните возови за да дојдат до аеродромот. Пореметување на сообраќајот има и кон главното пристаниште, што ќе им донесе големи потешкотии на туристите, кои планира да летуваат на грчките острови.
| | веќе видена | слични
6 копии

Илјадници туристи во Грција се погодени од штрајкот на таксистите, кои веќе втор ден протестираат против одлуката на Владата на премиерот Јоргос Папандреу за целосна либерализација на секторот и предупредуваат дека доколку одлуката не биде повлечена континуирано ќе штрајкуваат. На пристаништето во Патра настана вистински хаос, откако таксистите ги блокираа терминалите за излез на туристите од три бродови за крстарење. Полицијата во Солун, пак, попречи колона од над илјада таксисти да стигнат до аеродромот Македонија. Таксистите ги оставија возилата на магистралата и влегле во терминалите за полетување, каде организирале протести. За денеска е планиран протест со колона од такви возила и пред зградата на грчкиот Парламент.
| | веќе видена | слични

Илјадници туристи во Грција денеска беа блокирани од таксистите во земјата, кои втор ден штрајкуваат против одлуката на Владата за целосна либерализација на секторот. На пристаништето во Патра на полуостровот Пелопонез денеска се случи хаос, откако таксистите кои штрајкуваа ги блокираа терминалите за излез на туристи од три бродови. Штрајкувачите дозволија да се симнат на брегот само патниците од фериботите кои пристигнаа од Италија. Продолжува блокадата и на пристаништата во Катаколон и Килини на полуостровот Пелопонез. Полицијата во Солун, пак, спречи колона од над илјада таксисти да стигнат до аеродромот „Македонија“. Возачите ги оставија возилата на автопатот и влегоа во аеродромскиот дел за заминување на патници, каде одржаа протести, но без да ги спречат полетувањата. Таксистите го блокираа и патот кон аеродромот во гратчето Араксос на полуостровот Пелопонез и кон аеродромот „Никос Казанѕакис“ во Ираклион на островот Крит, каде во текот на денот се очекуваат околу 100 чартер летови. На многу места во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчките таксисти втор ден штрајкуваат низ градовите во земјата против владиниот план за целосна либерализација на овој сектор и укинување на ограничувањата за издавање лиценци. Атинските таксисти утрово се собраа пред седиштето на својот синдикат, со намера да се упатат на протест пред зградата на Парламентот. Во Солун таксистите се упатија кон аеродромот „Македонија“, кој е блокиран со околу илјада возила. Во неколку градови, таксистите се собрани на пристаништата, каде го блокираат протокот на патници од патничките бродови. Од синдикатот на таксистите не ја исклучуваат можноста за продолжување на штрајкот, кој првично беше предвидено да трае 48-часа. Врати се назад
| | веќе видена | слични
8 копии

Таксистите во Грција денеска го продолжуваат 48-часовниот штрајк, организиран во знак на протест против одлуката на Владата за целосна либерализација на тој сектор. Вчера таксистите предизвикаа застој во сообраќајот во поголемите грчки градови. Така околу 2.000 такси возила вчера го блокираа главниот пат што води од Атина кон аеродромот, оставајќи слободна само една лента, што резултираше со создавање на колона возила долга девет километри. Поради застојот 15-тина авиони полетаа од Атина со задоцнување. Таксистите го блокираа и патот кон главниот патнички терминал во пристаништето Пиреја, поради што околу 16.000 туристи не можеа да дојдат навреме до закотвените бродови со кои требаше да отпловат. Слични блокади беа поставени и на приодите кон пристаништата во Патра и Солун. Обвинителството и’ нареди на полицијата да интервенира и да ги деблокира улиците, а доколку биде неопходино да ги уапси таксистите поради „попречување на движењето во екот на туристичката сезона“.
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина – Доаѓањето во Атина за туристите е како играње лотарија, никогаш не знаат дали ќе им се погоди штрајк или не. Ако пред две недели туристите се соочија со предизвикот насилни штрајкови, центар потонат во солзавец и пламен и град без јавен транспорт, овие денови се во хаос поради штрајкот на таксистите. Таксистите вчера рано изутрина го почнаа дводневниот штрајк против одлуката на министерот за транспорт и врски веднаш да стапи во сила законот за „ослободување“ на оваа професија, односно драстично намалување на цената, која отсега ќе се плаќа за добивање дозвола за такси-возило, која сега чинела неколку илјади евра. Минатата година од истата причина речиси два месеца штрајкуваа сопствениците на камиони и цистерни. Ако минатата година тој штрајк доведе до пресушување на горивата на бензинските и парализирање на дел од автопатите во Грција, годинава штрајкот на таксистите повторно удира на главната економска гранка во државата- туризмот. Вчера во текот на целиот ден туристите што ...
| | веќе видена | слични

Маки и за граѓаните и за туристите Во знак на протест против владините реформи Атина вчераутро беше буквално во хаос поради 48-часовинот штрајк на таксистите кои ги блокираа улиците, траектните пристаништа и магистралните правци и приодите кон аеродромите. Веќе во првите часови блокадите покажаа ефект. Патницвите и туристите не можеа да се приближат до траектните пристаништа ниту да тргнат кон аеродромите, бидејќи таксистите се блокираа, што се гледа и на фотосот. Од меѓународниот аеродорм во Атина им препорачуваат на патниците да се качат на локалните возови, бидејќи само на тој начин можат да дојдат до аеродоромот. Истиот проблем го има и пристаништето во Пиреа, каде што не можат да додат илјадници туристи кои ги почуваат своите аранжмани на некој од грчките строви.
| | веќе видена | слични

Новиот штрајкот на грчките таксисти е причината поради која денеска многу туристи задоцнија на пристаништата и аеродромите, а дополнително беше отежнат и целиот патен сообраќај во земјата среде најинтензивниот туристички бран. Таксистите ги блокираа автопатите и излезните патишта од Атина и пристапите до пристаништето Пиреја. Револтирани се поради владините реформи за либерализација на такси-превозот. Штрајкот доведе и до доцнење на летовите на меѓународниот аеродром во Атина. „Имам 56 години. Таксито го купив пред 2 години. Платив 190 илјади евра за дозволата и 40 илјади за автомобилот. Продадов имот за да купам такси лиценца бидејќи немав што да работам. Сега сум спремен и животот да си го дадам за да им се спротивставам на овие хулигани кои се обидуваат да ми ги земат парите“, вели Панајотис Котелиас, таксист. Таксистите сега бараат паричен надомест поради владините планови со кои треба да се зголеми бројот на такси-возилата и да се воведе конкуренција која возачите ја сметаат за нечесна. Додека ...
| | веќе видена | слични

Сообраќаен хаос во Атина предизвикаа илјадници таксисти поради нивниот 48 часовен штрајк. Утрово го блокираа пристаништето Пиреа, а нешто подоцна и главните атински булевари. Протестираат против владината одлука за ослободување на нивната професија. Грчките таксисти коментираат дека не е во ред одлуката на министерот за транспорт,да им се одземат лиценците за кои имаат вложено огромни пари и да вадат нови. „Продадов се за да ја извадам оваа лиценца.“ – вели еден такси возач за Канал 5. Некои за да се справат со невработеноста, позајмувале пари, за да влезат во такси бизнисот. Со претходниот министер за транспорт успеаја да воспостават дијалог и да се договорат, меѓутоа со реконструкцијата на владата и со промената на министрите, се промени и ситуацијата. Сегашниот министер за транспорт е решен целосно да се спроведе владината одлук аза отворање на затворените професии, а во овој случај таксистите. 48 часовниот штрајк што започна во 5 часот утрово, повторно ќе ја оцрни туристичката слика ...
| | веќе видена | слични

Таксистите во Грција денеска почнуваат 48-часовен штрајк како знак на протест против одлуката на Владата на премиерот Јоргос Папандреу за целосна либерализација на секторот. Тие предупредија дека доколку не биде повлечено ова решение ќе почнат непрекинато да штрајкуваат. Штрајкот на таксистите пред повеќе од една недела го блокира сообраќајот во Атина во нејфреквентните часови од денот. Министерот за сообвраќај Јанис Рагусис, кој оваа функција ја презеде кон средината на минатиот месец, неодамна изјави дека целосно ќе ги измени правилата во тој сектор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Пејачката Александра Пријовиќ поради бременоста не присуствуваше на денешниот погреб на кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ. Сепак таа реши на Инстаграм ...
сите 258 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 194 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штрајк на таксистите во Атина, блокиран аеродромот и пристаништето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: