„Атлантис“ слета, заврши тридецениската шатл програма на НАСА

Вселенскиот шатл „Атлантис“ рано изутрина за последен пат слета на пистата на Вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, со што стави крај на 30-годишната историја на оваа програма на американската вселенска агенција НАСА. „Атлантис“, кој во својот работен век измина 8,4 милиони километри, го започна согорувањето на ткн. деорбитирање при влезот во атмосферата на Земјата, во текот на кое моторите ќе работат само малку над три минути со цел да ја забават огромната брзина со која шатлот влегува во атмосферата, во 10 часот и 49 минути. „Хјустон, мисијата е комплетирана“, кратко јави командантот на шатлот Крис Фергусон, на што од контролата на мисијата ја искористија приликата да му честитаат и на екипажот, но и на илјадниците професионалци и волонтери кои помогнаа во тридецениската програма „која што инспирираше милиони луѓе ширум планетата“. Слетувањето на „Атлантис“ означи и крај на ерата во која САД доминираа со вселенските истражувања со човечки екипаж, оставајќи Русија како единствена вселенска сила која ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе се собраа на базата „Елингтон" во градот Хјустон, Тексас за да го пречекаат четиричлениот екипаж на шатлот „Атлантис", кој се врати на Земјата. И покрај силните горештини од скоро 40 степени деновиве во Хјустон, огромниот хангар на Центарот на управување на летовите на НАСА едвај ги собра сите кои сакаат да им оддадат почест на „последната шатл четворка" - командантот на екипажот Кристофер Фергусон, пилотот Даглас Херли, инженерот Рекс Волкаим и специјалистот Сандра Магнес. Последниот лет на „Атлантис" траеше 13 деноноќија. Шатлот достави до Меѓународната вселенска станица околу пет тони храна, облека и опрема, што ќе им обезбеди работа и во 2012 година. Шатлот врати на Земјата над три тони отпад и расипана опрема. (Крај)
| | веќе видена | слични

Спејс-шатлот „Атлантис“ слета на Земјата, со што и' стави крај на 30-годишната вселенска програма на Америка. Леталото слета на пистата на вселенскиот центар „Кенеди“, пред локалното изгрејсонце. „Спејс-шатл го промени начинот на кој ние го гледаме светот и го промени начинот на кој ние ја гледаме вселената“, изјави командантот Крис Фергусон при слетувањето. „Денес има многу емоции, но една работа е неспорна: Америка нема да сопре со истражувањето“, и рече тој преку радиоврската на контролата на мисијата. Пензионирањето на иконската шатл флота на НАСА беше наредено од американската влада, делумно поради високите трошоци за одржување на леталата. Со спуштањето, „Атлантис“ ја заврши својата 13-дневна мисија на вселенската станица; но што е уште позначајно, тоа ја затвори и книгата за шатл-програмата на НАСА стара 30 години. „Атлантис“ како и „Дискавери“ и „Ендевор“ пред него, ќе бидат „пензионирани“. Американската вселенска агенција се врти кон приватниот сектор за идните услуги за транспорт на астронаути, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спејсшатлот Атлантис вчера ја заврши својата последна мисија, а за НАСА заврши големиот период на доминација во вселенските мисии со човечки екипаж. Од пистата Атлантис заминува во музеј и во историјата. Мисијата што ја одработи леталото заврши беспрекорно, а четворицата астронаути се вратија кај своите семејства. Инаку, американската Влада уште претходно одлучи дека вселенските летови мора комерцијално да заживеат, па НАСА наскоро своите астронаути ќе ги испраќа во вселената со "вселенско такси" за кое ќе се погрижат компаниите СпејсИкс и Орбитал Сајенсис, кои влегоа во потесен избор за изработка на новите транспортни летала за американските астронаути.
| | веќе видена | слични

Спејс шатлот „Атлантис“ успешно слета денеска на космодромот во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, со што заврши 30-годишната одисеја на НАСА и нејзината флота од спејс-шатлови. „Атлантис“ со својот четири член екипаж се врати од 13-дневната мисија за снабдување на Меѓународната вселенска станица. Во вселенскиот центар вселенскиот брод ќе биде изложен како музејски експонат. НАСА по 30 години во рамките на кои спејс-шталовите извршуваа летови во Земјината орбита, ги повлекува и ќе се насочи кон конструирање на нови вселенски бродови, кои ќе можат да патуваат подалеку во Вселената.
| | веќе видена | слични

Спејс шатлот „Атлантис“ денеска успешно се врати на земјата по 13 дена минати во вселената. Со својот четири член екипаж слета на космодромот во вселенскиот центар „Кенеди“, ставајќи и дефинитивен крај на 30-годишната програма на НАСА за патување во вселената со ваков вид летала. Возбудените астронаути пред последното слетување од звучниците ја пуштија химната на САД и потоа им се заблагодарија на сите оние кои учествувале во создавањето на овој важен дел од американската историја. ,,Ќе го ставиме Атлантис во музеј, веднаш до останатите летала од програмата, за генерациите кои ќе дојдат по нас да можат да му се восхитуваат. Би сакал да видам шестгодишно дете како во музејот гледа во „Атлантис“ и вели „тато, би сакал и јас да направам нешто вакво кога ќе пораснам“ изјави Крис Фергусон командант на последната мисија на „Атлантис“. Спејс шатл програмата на НАСА започна во 1981 година, а до денес оствари 135 мисии, носејќи во земјината орбита 355 астронаути. Следејќи ги своите амбиции вселенската агенција во ...
| | веќе видена | слични

Спејс шатлот „Атлантис“ денеска за последен пат слета во вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида и со тоа стави крај на 30 годишната кариера на Спејс шатл програмата на НАСА. Овој истражувач на вселената заслужено ќе добие место во историјата. Откако во вторникот за последен пат се одви од Меѓународната вселенска станица, Атлантис денес пристигна во базата во Флорида. Вселенската агенција се надева дека сега ќе се посветат на истражување на подлабоката вселена и дека приватните компании кои забрзано работат на комерцијални летови во вселената ќе можат да носат залихи до ISS (Меѓународната вселенска станица). До тогаш САД ќе плаќаат по 63 милиони долари за превоз на еден свој астронаут со руската ракета „Сојуз“. Пред да заминaт на последно патување назад на еден спејс шатл, четирите астронаути од Атлантис на ISS оставиле два спомени - американското знаме кое било на првата мисија на спејс шатлот Колумбија во 1981 година, како и мал модел на нивното летало. Д.П. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Атлантис и четворицата астронаути денес безбедно се вратија од мисијата на Меѓународната вселенска станица, со што заврши 30 годишната ера на шатл програмата на НАСА. СС Дискавери Вселенскиот шатл Атлантис беше пречекан од 2000 лица собрани крај пистата за слетување, како и од илјадници други во вселенскиот центар Кенеди на Флорида, но и многу повеќе крај малите екрани кои сакаа да бидат дел од историјата. Ова беше 135 мисија за шатл програмата на НАСА, а сите пет летала (Columbia, Challenger, Discovery, Endeavour и Atlantis) вкупно минаа 542 милиони милји и ја прелетаа Зејмата 21150 пати. Во вселената однесоа 355 лица од 16 држави, а вкупно минаа 1333 денови во вселената. Две летала Челенџер и Колумбија беа уништени, еден при полетувањето, вториот при враќањето дома. При тоа 14 астронаути загинаа... Лансирањето на Атлантис Во НАСА поголемо внимание ќе посветат на истражувањето на подлабоката вселена, додека патувањата до МБС ќе им биде препуштено на приватни компании. Дотогаш, САД ќе ѝ плаќа на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 201 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Атлантис“ слета, заврши тридецениската шатл програма на НАСА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: