ЕЛ: Илиевски против Антиќ во топ16

3 копии

Во Барселона денеска беа извлечени групите по кои ќе продолжи годинешната Евролига во кошарка во топ 16 фазата. Жребот сакаше во "Е" групата да се најдат Анадолу Ефес и Олимпијакос, па нашите репрезентативци Илиевски и Антиќ ќе се најдат еден против друг во желбата за обезбедување четвртфинале и настап на фајнал фор турнирот. Покрај Анадолу и Олимпијакос во групата се најдоа уште единствената непоразена во првиот дел ЦСКА Москва и Галатасарај. Исклучително тежок пат ќе имаат двајцата репрезентативци за да обезбедат продолжување на натпреварувањето сезонава. МекКејлеб пак со својот Монтепаски се најде во "Ф" групата во друштво со Реал Мадрид, Уникаха и Билбао. Се чини дека Бо ќе има за нијанса полесна задача од Антиќ и Илиевски. Во останатите две групи се најдоа: во "Г" групата Фенербахче, Панатинаикос, Уникс и Армани, додека во последната "Х" група се Барселона, Макаби, Канту и Жалгирис. Натпреварите започнуваат на 16 јануари и ќе траат до 1 март. Најдобрите две екипи од секоја група продолжуваат понатаму во ...
| | веќе видена | слични

Во фазата топ 16 од Евролигата во кошарка, ждрепката сакаше во групата Е да се сретнат двајца македонски кошаркари и еден тренер, и тоа Олимпијакос на Перо Антиќ, Ефес на Владо Илиевски и Галатасарај, чиј тренер е Октај Махмути, родум од Скопје Илиевски (Ефес, десно) ќе игра против Антиќ од Олимпијакос Во таа група е и ЦСКА Москва. Третиот македонски кошаркар во ова фаза од Евролигата, Лестер Бо Мекејлеб со Монтепаски се најде во групата Ф и ќе игра против три шпански екипи - Реал, Уникаха и Билбао. Во групата Г ќе играат Фенербахче, Панатинаикос, Уникс и Армани и во групата Х, носителот Барселона за противници ги доби Макаби, Канту и Жалгирис. - Задоволен сум од групата во која се најде мојот клуб, но сигурно нема да ни биде лесно да избориме пласман на фајналфор-турнирот, кој ќе се одржи во Истанбул - ни изјави Илиевски. - Противниците ни се добро познати, со Олимпијакос годинава одигравме два пријателски натпревари, на кои победивме. Годинава тие и немаат преголеми амбиции, поради помалиот буџет од ...
| | веќе видена | слични

Ждрепката за топ 16 фазата од Евролигата сакаше во иста група да играат Олимпијакос и Анадолу Ефес за кои настапуваат двајцата македонски репрезентативци Перо Антиќ и Владо Илиевски. Во истата група Е се наоѓа и Галатасарај, кој го води македонскиот стручњак Октај Махмути. Четвртиот тим е ЦСКА Москва. Група Е : ЦСКА Москва, Олимпијакос, Ефес, Галатасарај Група Ф : Реал М., Монтепаски, Уникаха, Билбао Група Г : Фенербахче, Панатинаикос, Уникс Казан, Армани Група Х : Барселона, Макаби, Канту, Жалгирис
| | веќе видена | слични

Кошаркарската Евро лига од следната сезона, 2012/2013, ќе се игра во нов формат, ова во Барселона го најави првиот човек на елитното натпреварување, Жорди Бартомеу. Промени ќе има во Топ 16 фазата, каде наместо досегашните четири групи со по четири тима, ќе бидат две групи, во кои ќе партиципираат по осум екипи, што значи дека во оваа фаза ќе има повеќе натпревари. Првиот дел од Евро лигата нема ќе остане ист, во него ќе бидат формирани четири групи со по шест екипи, а во Топ 16 ќе продолжат по четири екипи од секоја група. Промени ќе има и во термините, во кои ќе се играат натпреварите. Бартомеу најави дека наместо во вторник и среда, за да нема поклопување со натпреварите во фудбалската Лига на шампиони, Евро лигата ќе се игра во четврток и петок. Инаку, вчера, во Барселона беа извлечени групите за Топ 16 фазата за сезоната 2011/2012. Група Е: ЦСКА Москва, Олимпијакос, Анадолу Ефес, Галатасарај Група Ф: Реал Мадрид, Монтепаски, Уникаха, Билбао Група Г: Фенербахче Улкер, Панатинаикос, Уникс, Армани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во Барселона беа извлечени групите за „Топ 16” фазата во кошаркарската Евролига. Во групата „Е“, ќе се сретнат Олимпијакос во чии редови настапува Перо Антиќ и турскиот Анадолу Ефес за кој игра Владо Илиевски. Покрај овие две екипи во групата „Е“ се и Галатасарај и ЦСКА Москва. Во групата „Ф“ ќе играат Реал Мадрид, Уникаха, Билбао, а единствен тим кој не е од Шпанија во оваа група е Монтепаски Сиена каде игра натурилизираниот македонец Лестер Бо Мекејлеб. Во групата „Г“ силите ќе ги одмерат Фенербахче, Панатинаикос,Казан и Армани Џинс од Милано. Групата „Х“ ја сочинуваат Барселона, Макаби Тел Авив, Канту и Жалгирис. Пласман во четвртфиналето ќе обезбедат само првите две екипи од секоја група, а „фајнал форот“ оваа натпреварувачка сезона ќе се одржи во Истанбул од 11 до 13 мај. (Крај)
| | веќе видена | слични

Македонските репрезентативци Перо Антиќ и Перо Антиќ (Олимпијакос) и Владо Илиевски (Анадолу Ефес) како и тренерот Октај Махмути (Галатасарај) ќе играат во иста група во ТОП 16 фазата од кошаркарската Евролига. Бо Мекејлеб, со Монтепаски Сиена, ќе игра во група со три шпански екипи, додека Мајк Вилкинсон со Уникс има реални шанси за пласман во четвртфиналето. Состави на групите во Топ 16 фазата: Група Е: ЦСКА Москва, Олимпијакос, Анадолу Ефес, Галатасарај Група Ф: Реал Мадрид, Монтепаски, Уникаха, Билбао Група Г: Фенербахче Улкер, Панатинаикос, Уникс, Армани Група Х: Барселона, Макаби, Канту, Жалгирискрај.
| | веќе видена | слични

Бо Мекејлеб и Монтепаски Сиена се во групата Ф каде ќе ги одмерат силите со шпанските екипи Реал Мадрид, Уникаха и Билбао Баскет. Топ 16 фазата завршува на први март. Две најдобри екипи од секоја група ќе се пласираат во четвртфиналето, кое е на програмата од 21 март до 5 април, а на фајналфор ќе се пласира тимот кој прв ќе оствари три победи. Завршниот турнир ќе се одигра од 11 до 13 мај во Истанбул. Група Е: ЦСКА Москва, Олимпијакос, Анадолу Ефес, Галатасарај Група Ф: Реал Мадрид, Монтепаски Сиена, Уникаха, Билбао Баскет Група Г: Фенербахче Улкер, Панатинаикос, Уникс Казан, Емпорио Армани Група Х: Барселона, Макаби Електра, Канту, Жалгирис
| | веќе видена | слични

Во Барселона денеска беа одредени групите за ТОП 16 фазата од Евролигата во кошарка, каде ќе играат 16-те екипи поделени во четири групи по четири екипи. Двете првопласирани од секоја група ќе изборат пласман во четвртфиналето. Во „Е“ групата ќе има пресметка на екипите на македонските репрезентативци Перо Антиќ (Олимпијакос) и Владо Илиевски (Анадолу Ефес). Покрај екипите на Олимпијакос и на Анадолу Ефес групата ја сочинуваат уште: ЦСКА Москва и Галатасарај. Во „Ф“ групата македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб со својата екипа Монтепаски Сиена се најде во „шпанската“ група, бидејќи ривали им се: Реал Мадрид, Уникаха и Билбао. Групата „Г“ ја сочинуваат: Фенербахче, Панатинаикос, Уникс и Армани, додека во „Х“ групата ќе играат: Барселона, Макаби, Канту и Жалгирис. Натпреварите од оваа фаза се играат од 18 јануари до 1 март 2012 година. Четвртфиналето се игра во серија подобар од пет натпревари (до три победи) од 21 март до 5 април, додека завршниот турнир „Ф4“ ќе се одигра во Истанбул во „Синан ...
| | веќе видена | слични

Интересни судири претстојат во кошаркарската Евролига. Извлечени беа четирите групи од втората фаза на турнирот. Натпреварите ќе се играат во среда и четврток од 18 јануари и 1 март. Најдобрите две екипи од секоја група ќе се квалификуваат за четвртфиналните плеј-оф натпртевари во кои ќе се игра до 3 победи од 5 натпревари. Четвртфиналето се игра од 21 март до 5 април. Победниците продолжуваат во Топ 4 (Final four), кој ќе се одржи од 11 до 13 мај во салата "Синан Ердем Доум" во Истанбул, каде ќе биде одреден шампионот. Најзастапени во Топ 16 се претставниците на Шпанија - 4. Следат по три тима од Турција и Италија, по два од Грција и Русија и по еден од Литванија и Израел. Група "Е" 1.ЦСКА Москва 2.Олимпијакос 3.Анадолу Ефес 4.Галатасарај Група "F" 1.Реал Мадрид 2.Монтепаски 3.Уникаха 4.Гескрап Група "G" 1.Фенербахче 2.Панатинаикос 3.УНИКС Казан 4.Емпорио Армани Милано Група "Н" 1.Барселона 2.Макаби Тел Авив 3.Канту Билбао 4.Жалгирис
| | веќе видена | слични

Соиграчот на Перо Антиќ во Олимпијакос, српскиот репрезентативец Марко Кешељ, не е задоволен од денешната жрепка за Топ 16 фазата, во кошаркарската Евро лига. Кешељ, Антиќ и соиграчите ќе се натпреваруваат во Е групата, заедно со ЦСКА Москва, единствена екипа со максимален ефект по првата фаза, потоа Анадолу Ефес за кој игра Владо Илиевски, Галатасарај на тренерот Октај Махмути. „Во групата недостигаат уште Бостон Селтикс и тогаш се би било комплетно“, порачал Кешељ преку својот Твитер профил. По завршувањето на натпреварите во Топ 16 фазата, по две најдобри екипи од секоја група ќе продолжат во четвртфиналето. Олимпијакос во првата фаза забележа шест победи (сите пет на домашен терен и една гостинска против Нанси) и четири порази. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕЛ: Илиевски против Антиќ во топ16

Од:
До кого (е-маил):
Порака: