Многу турбуленции на редовното Собрание на МКФ

Вчерашното собрание на МКФ помина со многу турбиленции во напната атмосфера, а заврши со предвремено заминување на претседателот Петар Наумовски. Претставниците на Куманово и Работнички повикувајќи се на член 44 од деловникот за работа на Собранието, побараа да се вметне точка за гласање на доверба на претседателот. Иако во точката 44 јасно стои дека предложениот дневен ред може да се менува на предлог на претставниците на Собранието, Пеце Наумовски не сакаше да слушне за вметнување на таа точка знаејќи дека го нема мнозинството гласови на негова страна. Тензичното собрание беше прекинато за да се доделат признанијата за најдобрите во македонската кошарка. Откако заврши паузата, сите очекуваат дека расправата ќе продолжи, но наместо тоа Наумовски и ченовите на претседателството си заминаа велејќи дека не сакаат да бидат дел од едно црно сценарио за македонската кошарка. Пеце Наумовски ја загуби довербата на клубовите, кои во наредниот период се очекува да ги соберат потребните потписи и да ги достават во ...
| | веќе видена | слични

Според повеќе извори поранешниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Даниел Димевски се повлекува од трката за враќање на позицијата и за наследник на Петар Наумовски, а се со цел „опозицијата“ во овој спорт да не се потроши во меѓусебната битка, и да не успее да го смени сегашниот лидер. Оваа информација ја лиферуваат неколку домашни медиуми кои јавуваат дека Димевски најверојатно увидел дека сам нема да може да ги обезбеди 15 гласа, тоа е минимумот, за свикување вонредно собрание, а во исто време тоа веќе му пошло од рака на другиот кандидат Влатко Илиевски. Поранешниот репрезенативец има доволно потписи на членови и делегати на највисокиот форум, но иницијативата нема да може да ја поднесе во следните десет дена затоа што МКФ ги спои новогодишните и божикните празници, и канцеларијата е затворена. Ова е веројатно последниот обид на Наумовски да купи време, евентуално нешто во последен миг да смени иако уште на редовниот собир одржан пред седум дена во Скопје јасно се виде дека нема поддршка ...
| | веќе видена | слични

Владо Илиевски ќе остане единствен кандидат што ќе се обиде да го симне Петар Наумоски од функцијата претседател на МКФ откако Даниел Димевски донел одлука да се повлече од оваа трка. Димевски беше најактивен во работата „на терен“ за смена на Наумоски од куќата на кошарката, поранешниот претседател дури и беше присутен на Собранието на кое сепак таа цел не се реализираше, а се очекуваше тој да ја продолжи трката со Илиевски за собирање потписи и кандидатура за повторно владеење со мак-баскетот. Сепак, ЕКИПА дознава дека Даниел Димевски во последните неколку дена го променил својот став на оваа тема, па тој повеќе не е во комбинација за прв човек на Македонската Кошаркарска Федерација. Причините засега не се обелоденуваат во јавноста, како ни тоа дали гласовите што Димевски ги собираше во изминатиот период ќе му ги „подари“ на Илиевски, за остварување на заедничката цел – пад на Петар Наумоски. Од друга страна, Владо Илиевски веќе ги собра потписите кои му се доволни за да поднесе барање за свикување на ...
| | веќе видена | слични

Уште еден "дриблинг " направи претседателот Петар Наумоски, си даде празнични денови за подготовка на Вонредно Собрание за кое барателите ќе мора да почекаат уште некој ден повеќе... Иницијатива за свикување на Вонредно Собрание на кое би се гласало за недоверба на претседателот на МКФ Петар Наумоски нема да биде поднесена пред 9. јануари. Пред се затоа што Наумоски направи упште еден познат „дриблинг", односно одлучи канцеларијата на федерацијата да биде на празничен одмор се до 9. јануари. Така барем стои во одјавата на оваа 2017 година, односно „честитката" која ја испрати водството на федерацијата до сите заљубеници во кошарката. „ Поради новогодишните и Божиќните празници, канцеларијата при Македонската кошаркарска федерација нема да работи до 9. јануари. Македонската кошаркарска федерација, воедно, сака да им ги честита новогодишните и Божиќните празници на сите оние кои ги празнуваат. Повеќе успеси во наредната 2018 година!" Нели, би било греота и кога вработените во Македонската кошаркарска ...
| | веќе видена | слични

Драган Василов, во македонската кошарка могу попознат како „Цефка", повеќе не е дел од кошаркарскиот тренерски состав на Спортската академија. Еден од најдобрите тренери кај нас за работа со млади категории на кошаркари не ја добил довербата на тричлената комисија која ја формирал МКФ и која требало да ги одбере најдобрите кандидати за прием во оваа спортска институција. Изненадувачки оваа одлука на комисијата во која влегле потпреседателот на МФК, Сашо Дракулевски, генералниот секретар Моника Гаврилоска и еден надворешен член, коинцидира со одлуката на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија, чиј претседател е токму Василов, пред 48 часа да му изгласа недоверба на актуелниот предводник на федерацијата, Петар Наумоски пред евентуално гласање на таа тема до кое не дојде токму поради скандалозниот потег на Наумоски да ја прекине седницата на Собранието и да ја напушти без никакво дополнително објаснување. Очигледно е дека Наумоски и неговите соработнички ја почнаа пресметката со своите ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот претседател на МКФ не ја ужива довербата кај Здружението на кошаркарските тренери на Македонија, и тоа е една од најголемите причини да ги прогласи за неквалитетни! На состанокот на кој присуствувале десет членови со право на глас, мнозинството, односно седуммина од нив гласале за недоверба кон актуелниот предводник на МКФ, Петар Наумоски. А како основна причина за една таква одлука, според записникот од седницата, се споменува одземањето на ингеренциите на Здружението од страна на федерацијата, но и нерасполагање со средствата за функционирање на Здружението. „ Од минатата година ингеренциите за издавање на тренерска лиценца се одземени од страна на МКФ и истите се префрлени на посебно тело (тричлена тренерска комисија) формирано од страна на МКФ без известување на ЗКТМ. Исто така средствата по основ на тренерски лиценци кои до минатата година се уплаќаа на сметката на ЗКТМ во изминатите година МКФ донела одлука истите да се уплаќаат на посебна подсметка на МКФ каде потписот ке биде врзан на два ...
| | веќе видена | слични

Она што се случуваше на годишното редовно собрание на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и нејзиниот неславен крај проследен со конфузија и нејаснотии, само укажа дека македонската кошарка имаше бурна година и иста таква завршница на годината, а сигурно ја очекува и бурен почеток на следната.Мноштвото прашања што лебдеа пред почетокот на собранието останаа во истата положба и по неговото завршување.Меѓу нив и најважното за повеќе присутни делегати - дали првиот човек на МКФ Петар Наумоски, ќе остане на истата позиција, или во неговата фотелја ќе седне нов предводник, кој ќе настојува да ја надмине сегашнава состојба во македонската кошарка, која според резултатите на репрезентативен и на клупски меѓународен план падна на ниски гранки.Собранието во понеделникот беше прекинато, а незадоволните страни најавија свикување вонредно собрание. Тоа е можно само ако се соберат доволно потписи од делегатите за свикување вонредно собрание, потоа, најдоцна 14 дена од поднесеното барање актуелниот претседател да го ...
| | веќе видена | слични

Има нешто многу интересно во тоа кога одредени настани од политиката се пресликуваат и во работењето на спортските организации. Се сеќаваме сите на драматичните настани од 27 април и линчот на пратениците од мнозинството, кои беа претепани од маскираните полицајци и хулигани, кои тврдеа дека влегле насилно во парламентот за да го заштитат правниот поредок на државата од пучистите. Иако во тој момент тие беа легитимно избрани пратеници што успеале да договорат мнозинство, чие право е да свикаат седница на која ќе се избере претседателот на Собранието, сепак тие од претходната влада и нивните „одреди на смртта“ беа прогласени за пучисти. Слично беше и на последното собрание на Кошаркарската федерација на Македонија (МКФ). Делегати побараа на дневниот ред на седницата да биде вметната уште една точка, со која на испит ќе се стави довербата на претседателот Петар Наумовски. Според статутот на МКФ, делегатите имаат право да предлагаат нови точки во дневниот ред на собранието, но интересното е тоа што тие веднаш ...
| | веќе видена | слични

Расположението на најголем дел од клубовите е да се смени претседателот на МКФ, но Петар Наумоски не им го дозволи тоа. Ако работите одат како што посакуваат неговите противници, Наумоски нема да остане на функцијата до крајот на јануари. Затоа што клубовите кои сакаат да има изборно собрание, имаат рок од 15 дена да соберат потписи и печати, а потоа претседателот има уште 15 дена во кои е обврзан да свика Вонредно собрание на кое и тој може да се кандидира ако собере доволно потписи. Ова значи дека за најмногу еден месец, ќе има нова седница на Собранието. Ако се земе в предвид дека Собранието на МКФ има 43 делегати, од кои 29 се со право на глас. Ова значи дека 15 клуба (една третина од членките) и членки на собранието се доволни и за свикување на Вонредно собрание, и за гласање недоверба кон Наумоски. На седницата во „Сквер 21", Наумоски се жалеше дека иницијативата за негова смена требало да биде поднесена пред 15 дена, кога се правел дневниот ред, а не на самото собрание, кое не е вонредно, туку ...
| | веќе видена | слични

Асоцијацијата „3на 3", најновата во серијата на отворање на нови од страна на актуелниот претседател на МКФ, предизвика и најголеми проблеми на редовната седница на Собранието која доцна синоќа не го дочека својот крај. Или подобро закочи на самиот почеток откако скандалозно Претседателот на МКФ, Петар Наумоски одлучи да ја прекине и да се повлече. Делегатите беа јасни, откако Верификациската комисија дури еден час расправаше и ги разгледуваше полномоштвата, и кога конечно се вратија во салата, рекоа дека е спорна, предложија мнозинството на собранието да реши дали на таа асоцијација ќе и се даде право на глас. Наумоски инсистираше дека како претседател, има дискрециско право да дозволи таа асоцијација да гласа. Тука почна кочењето на целиот процес, состанокот се претвори во дуел на Пеце и правникот на МКФ против речиси сите делегати. Наумоски објасни дека претходното раководство на „3х3" не било активно и не му е продолжен договорот, а новото функционирало од септември, но договорот со нив бил потпишан на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Многу турбуленции на редовното Собрание на МКФ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: