Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија објави проглас: Дојде време за Четвртиот Илинден


4 копии

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија денеска ги повика граѓаните на мирен протест пред Владата во 17-часот. Тие денеска на прес конференција објавија и проглас. -Македонија има три ИЛИНДЕНИ, 1903, 1944 и 1991 година. Дојде време да го обзнаниме Четвртиот Илинден. Во сите три претходни, Македонците јасно и недвосмислено ја искажаа почитта кон сите оние кои живеат под ова небо. Дојде ред и на нас да ја покажеме таа взаемна почит. Ние, современиците на овој миг имаме должност да ги споиме тие вредности од минатото за доблесно, сите заедно, да се насочиме кон иднината. Ниту еден патриот не е против националните права, култура и традиционални вредности на својот сограѓанин, изјавија од иницијативата. Тие нангласија дека Македонија е модерна граѓанска република. Македонците Албанците, Србите, Ромите, Бошњаците, Турците, Власите и другите живеат во единствената матична држава на македонскиот народ, кој слично како и други народи од регионот и се уште во 21 век е соочен со негирање и дискриминација. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Доста ни е од Европското „Имате перспектива“ во идно несвршено време. Бараме од Могерини да објави дека Македонија веднаш ги почнува преговорите за членство во Европската Унија, бидејќи нашите граѓани се европјани, порача на денешниот протест еден од основачите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, Богдан Илиевски. Тој во говорот посочи дека Македонија има право да биде рамноправен дел од Обединета Европа, бидејќи како што вели, Македонија е европска цивилизација, лулка на писменоста и бидејќи македонската младина сака и пее Европска музика. Илиевски ги поздрави барањата на ЕУ и НАТО и целата меѓународна заедница за владеење на правото во Република Македонија и побара владеење на правото од сите и кон сите.
| | веќе видена | слични

Доста ни е од Европското „Имате перспектива“ во идно несвршено време. - изјави Богдан Илиевски - За Заедничка Македонија Татнежот на тапаните вечерва го означи почетокот на граѓанскиот марш „За заедничка Македонија“, во Скопје. Река од луѓе маршираа од Илинденска бб, до Собранието. 4 барања до шефицата на европската дипломатија, ЕУ и НАТО, испорача вечерва граѓанската инцијатива „За Заедничка Македонија“ - ЕУ без одлагање да ја прифати одлуката на правната бадентерова комисија од 1992. година која утврди дека признавањето на државата под името Република Македонија не претставува никаков терет и реална закана и е согласно меѓународното право и европските вредности. Без одлагање да ја почитува препораката од 2009. година на Европската Комисија за отпочнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ. НАТО, без одлагање да ја применат пресуда на меѓународниот суд на правдата и да упатат покана за членство на државата во НАТО. Земјите-членки на ЕУ да го осудат мешањето на Премиер од соседството во ...
| | веќе видена | слични

За демонстрантите од иницијативата за заедничка Mакедонија, Mогерини не е добредојдена во земјава, но од неа, сепак, бараат решение за кризата. Бараат и да ја осуди платформата на албанските партии и враќање на Македонија на евроинтеграцискиот пат. „Бараме од Могерини веднаш да објави дека Македонија веднаш ги почнува преговорите за членство во ЕУ. Нашите граѓани се европјани, Македонија е европска цивилизација и лулка на писменоста“. Протестите ќе траат се додека партиите на албанците не се откажат од барањата наведени во платформата. „Со наместнување на ваквата постизборна платформа во основа е погазено непишаното правило на политичката фер плеј игра“ - изјави Дарко Мијалковски. Протестите се најавени како непартиски, но во први редови може да се забележат членови и активисти на ВМРО- ДПМНЕ, а дел од демонстрантите носат маИци со ликот на Никола Груевски. За разлика од претходните протести, кога голем број новинари беа физички или вербално нападнати, вечерва помина без инциденти.
| | веќе видена | слични

Тој во говорот посочи дека Македонија има право да биде рамноправен дел од Обединета Европа, бидејќи како што вели, Македонија е европска цивилизација, лулка на писменоста и бидејќи македонската младина сака и пее Европска музика. Илиевски ги поздрави барањата на ЕУ и НАТО и целата меѓународна заедница за владеење на правото во Република Македонија и побара владеење на правото од сите и кон сите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Многу пријатно сме изненадени од реакцијата на граѓаните, од огромната масовност со која тие излегоа овие два дена на улица. Вчера не само во Скопје, туку и во други градови во Македонија. За денес се најавени уште пет-шест нови. Ќе трае додека треба да трае вели, вели во разговор за ТВ Нова Богдан Илиевски кој е дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Вчера упативме и неколку барања. Побаравме сите политички партии заедно со граѓаните да изготват платформа за заедничка Македонија и да ги отфрлат Платформите пишувани во други држави, а се однесуваат на Македонија. побаравме од политичките партии, во преговорите да не помислуваат да усвојат владина програма која не била изгласана со мнозинство поддршка од граѓаните на Република Македонија. Бараме од политичките партии, особено од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да не допуштаат да се гласа во Собрание законот за двојазична Македонија, затоа што тоа ќе биде вовед во редефинирање на нашата држава. Последно, бараме од претседателот на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Протестите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија продолжуваат и денеска, трет ден по ред. Од вчерашните протести упатија неколку барања со цел да се зачува унитарноста на државата. Еден од иницијаторите, Богдан Илиевски познат под псевдонимот Бетмен Велит утринава беше гостин во вестите на ТВ Нова.
| | веќе видена | слични
5 копии

– Воодушевен сум од одзивот на денешниот марш. Мислев дека ќе бидеме неколку пати помалку. Многу позитивно сме изненадени од одзивот на луѓе. Голем дел од нив кажаа дека не биле никогаш на протест, но дека сега почувствувале потреба да излезат и да ја споделат емоцијата, истакна во вечерашните вести на Сител, Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој посочи дека има две цели за маршот, заедничка Македонија и четврт Илинден, односно повторување на вредностите. – Решивме дека сега е нашето време, нашата должност, дека сакаме да живееме во оваа земја, заеднички со сите народи, како што сме живееле и досега. Нема да фрламе со бои по фасади и да уништуваме споменици. На мирен, достоинствен начин сакаме да го покажеме она што го чувствуваме и повикуваме и апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива, на ова движење. Со огромна радост можам да ви кажам дека не е само сликата на улица која што ја видовте, туку и поддршката која што ја добиваме од страна. Има премногу ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Мирниот протест пред зградата на Владата, синоќа, на кој учествуваа над илјада граѓани, заврши мирно, а учесниците порачаа дека се случува „Четвртиот Илинден“, пренесува „Макфакс“. „Македонија има три Илиндени, 1903, 1944 и 1991 година. Дојде време да го обзнаниме Четвртиот Илинден. Во сите три претходни, Македонците јасно и недвосмислено ја искажаа почитта кон сите оние кои живеат под ова небо. Дојде ред и на нас да ја покажеме таа взаемна почит. Ние, современиците на овој миг имаме должност да ги споиме тие вредности од минатото за доблесно, сите заедно, да се насочиме кон иднината. Ниту еден патриот не е против националните права, култура и традиционални вредности на својот сограѓанин“, порачаа учесниците во протестот. Маршот кој почна од пред Владата, преку канцеларијата на претседателот, заврши пред Собранието, а протестантите најавуваат дека ќе се собираат секое попладне од 17 часот. извор: „Мкфакс“
| | веќе видена | слични

Тој посочи дека има две цели за маршот, заедничка Македонија и четврт Илинден, односно повторување на вредностите. -Решивме дека сега е нашето време, нашата должност, дека сакаме да живееме во оваа земја, заеднички со сите народи, како што сме живееле и досега. Нема да фрламе со бои по фасади и да уништуваме споменици. На мирен, достоинствен начин сакаме да го покажеме она што го чувствуваме и повикуваме и апелираме што повеќе луѓе да се вклучат на оваа иницијатива, на ова движење. Со огромна радост можам да ви кажам дека не е само сликата на улица која што ја видовте, туку и поддршката која што ја добиваме од страна. Има премногу луѓе кои се заинтересирани да се вклучат во ова, рече Илиевски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија објави проглас: Дојде време за Четвртиот Илинден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: