Или социјална помош или ќе си бараме азил

Владата да ја зголеми социјалната помош, оти во спротивно ќе протестираме, а ако и тоа нема ефект, ќе бараме азил во странство, порачаа социјалците. Два месеци ни доцни исплатата за сите видови на социјална помош, а она што го најави министерот дека најдоцна до вчера ќе ни се изврши исплата е лага. Овие два дена постојано одиме во поштите со надеж дека парите се легнати на сметката, но потоа разочарани се враќаме дома. Вака се пожалија корисниците на социјална помош на вчерашната прес- конференција, која се одржа пред Министерството за труд и социјална политика, во организација на невладината организација „Хоризонт“. Порачаа и дека изгледа немаат друго чаре, туку да бараат азил во странство. - Седумчлено семејство сме. Имам три малолетни деца за школување, а јас и мојата сопруга сме невработени. Една недела не сум ги пуштил на училиште. Немам од каде да најдам пари да им платам за храна во училиштето. За трите ми требаат 1.500 денари. Немаме ниту за храна, па морам да собирам од контејнерите. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Или социјална помош или ќе си бараме азил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: