Северна Америка и Канада заковани во снег и студ


4 копии

Рекордни снежни врнежи и бран на поларен студ ја погодија Северна Америка. Температурите на одредени места достигнаа рекордни минус 50 Целзиусови степени. Во Северна Дакота живата на термометарот падна на минус 21 степен. Властите наложија да бидат запрени сите активности кои се изведуваат на отворено и побарано е луѓето да не излегуваат од своите домови без потреба. Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, ги предупреди луѓето да бидат внимателни за време на овој поларен бран, кој се очекува да трае до 2-ри јануари. Недалеку од Нијагарините водопади и речиси до границата со Канада, во градот Ири, кој се наоѓа на најсеверната точка во Пенсилванија, само за 48 часа наврна снежна покривка од еден и пол метар. Студениот бран е уште поекстремен во Канада, каде што во северниот дел на Онтарио се очекува температури од минус 50 Целзиусови степени. Предупредувања за опасно студено време се дадени за провинциите Квебек, Онтарио, Манитоба, Саскачуан и Алберта.
| | веќе видена | слични

Поради невообичаено ниските температури на Флорида, игуаните во предградијата на Мајами се здрвуваат и паѓаат од дрвјата.Националниот метеоролошки институт во Мајами соопшти дека во делови од јужна Флорида вчера биле измерени пет степени Целзиусови, што е доволно за да ги парализира зелените игуани, навикнати на тропските области на Средна и Јужна Америка.Игуаните почнуваат да се смрзнуваат на температура под десет степени. Тоа е премногу студено за тие да се движат, нагласува Кристен Сомерс од Комисијата за заштита на рибите и дивите животни на Флорида.Од овонеделниот студен бран не се погодени само рептилите, туку и морските желки.При последниот ваков студен бран на полуостровот во 2010 година, кога температурите се спуштија под пет степени Целзиусови, угинаа голем број игуани, како и бурмански питони и други влекачи, кои живеат на суптропски климатски услови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екстремните студови и понатаму беснеат во голем дел од САД, а најмалку девет луѓе во последните недели го изгубиле животот поради исклучително ниски температури. Најновата жртва е 27-годишна жена од Висконсин, чие тело синоќа е најдено на брегот на езерото. Претходниот ден во Милвоки се пронајдени тела на двајца мажи. Полицијата верува дека студот е причина за смртта на уште еден маж од Северна Дакота чие тело е најдено во близина на реката. Властите отвориле и прифаќалишта на Југот каде би можеле да се засолнат луѓето со оглед на исклучително ниските температури во Алабама и Џорџија. Во Јужна Дакота се измерени -36 степени Целзиусови, што е најниска температура измерена за Нова година во последните 99 години. Во голем дел на САД Нова година почна со екстремни студови, некаде и рекордни кои одложиле и некои прослави. Американската метеоролошка служба издаде предупредување поради ветрот кој по такво време го зголемува чувството на студ, а кој се однесува на големи пространства на САД-од Тексас на Југ до ...
| | веќе видена | слични

Поларен студ има во САД, каде се измерени -36 степени под нулата. Последната жртва е 27-годишна девојка од Висконсин, чие тело е пронајдено синоќа на езерскиот брег. Претходниот ден во Милвоки се пронајдени две машки тела. Полицијата верува дека студот е причина за смрт на уште еден човек од Северна Дакота, чие тело било пронајдено во близина на река. Локалните власти и на југот од САД отвораат прифатилишта, каде што луѓето може да се засолнат .
| | веќе видена | слични
4 копии

Екстремно ниските температури и натаму создаваат проблеми за поголем дел од САД, а минатата недела најмалку девет луѓе загинале поради студот. Последната жртва е 27-годишна девојка од Висконсин, чие тело било пронајдено синоќа на езерскиот брег. Претходниот ден во Милвоки биле пронајдени две машки тела. Полицијата верува дека студот бил причина за смрт на уште еден човек од Северна Дакота, чие тело било пронајдено во близина на река. Како што пренесуваат светските медиуми, локалните власти и на југот од САД отвораат прифатилишта, каде што луѓето може да се засолнат и згреат, со оглед на екстремно ниските температури несвојствени за Алабама и Џорџија. Во Абердин, Јужна Дакота, измерени биле минус 36 степени Целзиусови, најниската температура измерена за Нова година во последните 99 години. Во поголемиот дел од САД новата година почна со екстремни студови, во некои случаи дури и рекордни, поради што биле одложувани и јавните прослави. Американската метеоролошка служба издаде предупредување поради ветрот што во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Екстремни студови и понатаму пустошат низ голем дел од САД, а најмалку осум луѓе во изминатите седум дена го загубија животот поради исклучително ниските температури.Најнова жртва е 27-годишна жена од Висконсин чие тело е пронајдено синоќа во близина на езеро. Претходниот ден во Молвоки се пронајдени две тела на мажи. Полицијата верува дека студениот бран е причина за смрт на еден од мажите од Северна Дакота чие тело е пронајдено во близина на река. Во Абердин, во Јужна Дакота, се измерени минус 36 степени Целзиусови што е најниска температура измерени за Нова година во изминатите 99 години.Американската метеоролошка служба издаде предупредување поради ветар кој по такво време засилува чувство на студенило, а кое се однесува на голем дел од САД – од Тексас на југ до Канада на север како и од Монтана на запад до Нова Англија на исток.Езерото Мичиген во Илиноис е под дебел слој на мраз.Опасно ниски температури зафатија уште неколку други држави од американскиот Среден запад меѓу кои и Канзас, Мисури и Небраска ...
| | веќе видена | слични

Новата година во САД започнала со екстремни студови, а неколку смртни случаи се поврзуваат со изложеноста на студот. Во Чикаго било премногу студено и за оние кои за Нова година традиционално скокаат во езерото Мичиген. Тие сега само се фотографирале во костими за капење покрај замрзнатото езеро. Опасно ниските температури зафатиле уште неколку држави на американскиот Среден запад, вклучувајќи и делови од Канзас, Мисури и Небраска, како и Ајова, Минесота, Јужна Дакота и Северна Дакота. Во Небраска температурите за новогодишната вечер се спуштиле до минус 26 степени, со што е урнат рекордот од 1884-тата година. Во градот Омаха бил одложен новогодишниот огномет, кој привлекува десетици илјади луѓе. Во Де Моин, во Ајова, било уште постудено, минус 29 степени, па затворено било лизгалиштето во центарот на градот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новата година во поголемиот дел на САД започнала со екстремни студови, некаде и рекордни, кои одложиле и некои прослави, а неколку смртни случаи се поврзуваат со изложеноста на студот. Американската метеоролошка служба издала предупредување поради ветерот кој по таквото време го зголемува чувството на студ, а кое се однесува на големи пространства во САД - од Тексас на југ до Канада на север, како и од Монтана на запад, до државата Њу Ингланд на исток. Во Чикаго било премногу студено и за оние кои за Нова година традиционално скокаат во езерото Мичиген, сега покриено со дебел мраз. Тие овој пат само се фотографирале во костими за капење покрај замрзнатото езеро. Опасно ниските температури зафатиле уште неколку држави на американскиот Среден запад, вклучувајќи и делови од Канзас, Мисури и Небраска, како и Ајова, Минесота, Јужна Дакота и Северна Дакота. Во Небраска температурите за новогодишната вечер се спуштиле до минус 26 степени, соборувајќи го рекордот од 1884-тата година. Во градот Омаха бил одложен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Екстремнo ладното време погоди голем дел од САД и, уривањето на сите рекорди на ниски температури, доведе до смрт на најмалку две лица и откажување на дочекот на Новата година.
| | веќе видена | слични
5 копии

Екстремен студ погоди голем дел од САД и собори рекорди на ниски температури поради што починаа најмалку две лица и беа откажани новогодишни прослави. Зимата погоди 180 милиони луѓе, а температурите до крајот на седмицата дополнително ќе се намалат. Во поголем дел на Америка температурите се под нулата, а некаде дури и до минусни 38 степени. Студеното време зафати голем дел од Тексас на југот, до Канада на северот и од Монтана на северозапад, до Нова Англија на североистокот. Ниските температури ги погодија и сојузните држави Канзас, Мисури и Небраска, како и Ајова, Минесота и Јужна и Северна Дакота. „Зимата е тука и најлошото допрва доаѓа. Температурите на југоистокот на САД до крајот на неделата ќе останат далеку под просекот“, велат метеоролозите на Си-ен-ен. Во сила се предупредувања за студени ветрови во неколку сојузни држави, а временските непогоди се означени како опасни. Невремето предизвика голем број сообраќајни несреќи, замрзнување водоводни цевки, испразнети акумулатори. Во државата Висконсин ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 345 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 189 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Кариерата на Огњен Врањеш, односно останувањето во клубот за кој моментно игра е доведена под знак прашалник по откривање на порно аферата со Јелена Карлеуша. ...
сите 186 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Северна Америка и Канада заковани во снег и студ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: