Игор Митровиќ на фестивалот во Чешме

Чешме, Турција Деновиве во елитното туско одморалиште Чешме се одржува меѓународниот музички фестивал, на кој годинава учествува и Македонија Екслузивно за Форум од Турција, Игор Војновски На вечерашното полуфинале се напреваруваат четиринаесет пејачи, меѓу нив и Игор Митровиќ , кој ќе ја испее „ Сам без тебе “. Најдобрите четворица ќе се борат за Гран-прито во сабота, кога специјални гости во програмата ќе бидат и Бони Тајлер , Ертаб Еренер (турската победничка на Евровизија 2004) и азербејџанската ѕвезда Сафура . Поопширно за фестивалот во следниот број на магазинот Форум .
| | веќе видена | слични

Младиот македонски пејач Игор Митровиќ учествува на турскиот интернационален музички фестивал „Чешме“. Овој фестивал се одржува по 21. пат на амфитеатарот во Чешме и сите изведувачи пеат во живо. На овој фестивал Игор не претставува со песната „Сам без тебе“ која е дело на Бобан Апостолов-Џани. Во вчерашното полуфинале тој настапи седми по ред, од вкупно 14 изведувачи. На овој фестивал учествуваат претставници од повеќе земји од Европа и од светот, меѓу кои се Латвија, Италија, Малта, Русија, Германија, Холандија, Шведска, Турција, Шри Ланка, Романија, Нигерија, Казахстан и Шпанија. Во финалето ќе влезат само претставници од четири земји, а за победникот на овој фестивал ќе одлучуваат гласовите на стручното жири. Специјални гости на овој фестивал ќе бидат Сертаб Еренер, турската победничка на „Евровизија“ во 2003 година, како и светските ѕвезди Бони Тајлер и Сафура. Досега на овој фестивал настапиле повеќе светски музички имиња како Џенет Џексон, Катрин Денев, Ерос Рамацоти, Бригит Нилсен, „Модерн токинг“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 283 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не може да се иззема од политичка одговорност за исчезнувањето на Груевски. Ова е ставот на поранешниот ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Игор Митровиќ на фестивалот во Чешме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: