Дурловски пуштен во куќен притвор


13 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска го прифати барањата на Обвинителството и на пратеничката Жаклина Пешевска и го укина куќниот притвор и и определи мерки за претпазливост, додека на Игор Дуловски и Елена Доцевска-Божиновска, вработена во Собранието на Република Македонија притворот им го замени со куќен притвор, соопштија од Судот. – Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал за продолжување на мерки за обезбедување присуство против 35 лица поврзани со настаните од 27 април 2017 година кои се случија во Собранието на Р.М. за кривичното дело од член 313 од КЗ, донесе решенија со кои го прифати предлогот на обвинителството и на :К.М., С.В.,Љ.А.,М.Ч.,Д.Л.,Г.Ѓ.,О.П.,О.Р.,М.П.,А.А.,И.Ц.,Б.Д.,Б.И.,В.Ј.,М.П.,З.С.,Ј.Ч.,И.С.,Г.А.,В.Т., и В.М., им ја продолжи мерката притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Со кратка порака на Фејсбук се јави Игор Дурловски откако беше пуштен во куќен притвор по барање на Обвинителството, а по одлука на судот. Тој претходно повеќе од 45 дена беше во притвор како еден од осомничените за настаните од 27 април и крвавиот упад во Собранието. „Дома“, напиша ноќеска Дурловски на својот профил на кој сподели класична нумера со насловот „At home“. Попладнево, тој пак се обрати преку социјалната мрежа каде напиша „Благодарам на сите кои ме поддржувавте во тешки времиња за мене и моите најблиски!“
| | веќе видена | слични

Оперскиот пејач Игор Дурловски кој е ослободен од притвор по повеќе од 45 дена минати таму како осомничен за настаните од 27 април преку социјалните мрежи им се заблагодари на сите кои го поддржувале во изминатиот период. -Благодарам на сите кои ме поддржувавте во тешки времиња за мене и моите најблиски!, пишува Дурловски на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со кратка порака на Фејсбук се јави ослободениот од притвор Игор Дурловски кој повеќе од 45 дена беше во притвор како осомничен за настаните од 27 април. Оперскиот пејач заедно со 35 други граѓани беше во притвор како осомничен за терористички дела против државата а беше ослободен откако јавното обвинителство под притисок на јавноста се премисли и побара тој да биде пуштен во домашен притвор. “Дома” напиша ноќеска Дурловски на својот профил на кој сподели истоимена класична нумера.
| | веќе видена | слични

Мерката притвор пред време е продолжена за Абдулфета Алими, осомничен за “терористичко загрозување на уставниот поредок“ за настаните на 27 април. Абдулфета е обвинет за недејствување, односно дека не ги спречил пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ги отворат вратите во Собрание. Одбраната на Алими смета дека продолжувањето на притворот е политичка одлука која ќе ја обжалат пред Кривичниот совет. „Одлуката за продолжување на притворот 16 дена пред истекот на сегашниот притвор, остава простор за сомневање дека одлуката е тенденциозна и со политичка позадина. Секако дека со предвидениот рок од 48 часа ќе се жалиме на одлуката, ќе бараме јавна седница и ќе бараме осомничениот Абдулфета Алими веднаш да биде ослободен.“ – изјави Артене Адеми, адвокат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесе одлука во вторникот мерката притвор за оперскиот првенец Игор Дурловски и службеничката во македонското Собрание, Елена Доцевска-Божиновска, да биде заменета со домашен притвор. Решенијата за оваа одлука од денеска се правосилни и треба да бидат доставени до затворот во Шутка, по што тие ќе бидат пуштени дома. Пратеничката Жаклина Пешевска доби мерка претпазливост и сѐ уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Сите тие се обвинети за случувањата во Собранието на 27-ми април.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Сопје 1 донесе одлука мерката притвор за Игор Дурловски и Елена Доцевска-Божиновска да биде заменета со куќен пртвор. Решенијата за оваа одлука од денеска се правосилни и треба да бидат доставени до затворот во Шутка, по што тие ќе бидат пуштени дома. Пратеничката Жаклина Пешевска доби мерка претпазливост и сѐ уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Сите тие се обвинети за случувањата во Собранието на 27. април.
| | веќе видена | слични

По четири дена откако Кривичен го замени притворот со куќен притвор на оперскиот пејач Игор Дурловски и на собраниската службеничка Елена Доцевска Божиновска, решенијата станаа правосилни. Од судот треба да ги достават до затворската управа за тие од Шутка да заминат дома. Во телефонски разговор за Телевизија 24 директорот на затворот Ѓоко Котевски вели дека се подготвени веднаш да ја спроведат одуката на Кривичен, штом ги добијат решенијата. Но, пратеничката Жаклина Пешевска се уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Во меѓувреме, адвокатите на останатите осомничени за настаните во Собранието од 27 април ги примаат новите решенија за продолжување на притворот и веќе најавија дека истите ќе ги обжалат пред Апелациониот суд. Според дел од бранителите, решенијата за нови 30 дена притвор делуваат како да се препишани едно од друго. Додека се подготвуваат жалби на новите решенија, на јавна седница адвокатите и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеникот Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, кому судот му го продолжи куќниот притвор, преку неговиот адвокат денеска на јавна седница на Апелациониот суд ќе побара да му биде укината оваа мерка. Тој е еден од тројцата пратеници кои добија куќен притвор за настаните од крвавиот четврток. Минатата недела кривичниот суд одлучи на пратеничката Жаклина Пешевски да ѝго укине куќниот притвор и наместо тоа, ѝ го одзеде пасошот и ѝ наложи редовно да се јавува кај шалтерски службеник во судот. На оперскиот певец Игор Дурловски, еден од иницијаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ и на вработената во Собранието, Елена Доцевска – Божиновска мерката притвор им беше заменета со куќен притвор. Барањата за поблагите мерки за обезбедување присуство беа по барање на Обвинителството. Пешевска, Дурловски и Доцевска – Божиновска се осомничени за упадот и насилствата во Собранието на 27 април, минатата година. Советот минатата недела постапуваше по барање на Обвинителството и на други 21 осомничени за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Кривичниот суд вчера почна судењето за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година. Обвинителството, пак, побара, а судот ја замени мерката притвор со куќен притвор за оперскиот пејач Игор Дурловски и за Елена Доцевска-Божиновска, вработена во Собранието на Република Македонија, а куќниот притвор на пратеничката Жаклина Пешевска со мерки на претпазливост. На првото рочиште за случајот за претепувањето на пратеникот Села, сите десетмина обвинети се изјаснија како невини, а лидерот на Алијансата на Албанците не се појави. Тие пред судот кажаа дека го разбираат обвинението, но оти не се чувствуваат виновни и дека тоа ќе го докажат во натамошната постапка. Според обвинителството, пак, единствена околност што го спасила Села е тоа што тој веќе не давал знаци на живот. За настаните во Собранието од 27 април минатата година веќе се изречени судски пресуди за два предмета. Во првиот, девет лица учесници во насилства добија условни казни, а во вториот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дурловски пуштен во куќен притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: