Oбвинителството со барање Дурловски да излезе од притвор


6 копии

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави барање за продолжување на мерките за обезбедување на присуство и за непречено водење на кривичната постапка за триесет и петмината осомничени за настаните што се случија на 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија. Надлежниот обвинител побара од судот за лицето Жаклина Пешевска да биде укината мерката куќен притвор и истата да биде заменета со мерки на претпазливост. Надлежниот обвинител бара за Игор Дурловски мерката притвор да биде заменета со мерка – куќен притвор. За останатите осомничени лица обвинителството останува на барањето за продолжување на претходно изречените мерки за обезбедување на присуство и за непречено водење на кривичната постапка.
| | веќе видена | слични

Со кратка порака на Фејсбук се јави Игор Дурловски откако беше пуштен во куќен притвор по барање на Обвинителството, а по одлука на судот. Тој претходно повеќе од 45 дена беше во притвор како еден од осомничените за настаните од 27 април и крвавиот упад во Собранието. „Дома“, напиша ноќеска Дурловски на својот профил на кој сподели класична нумера со насловот „At home“. Попладнево, тој пак се обрати преку социјалната мрежа каде напиша „Благодарам на сите кои ме поддржувавте во тешки времиња за мене и моите најблиски!“
| | веќе видена | слични

Оперскиот пејач Игор Дурловски кој е ослободен од притвор по повеќе од 45 дена минати таму како осомничен за настаните од 27 април преку социјалните мрежи им се заблагодари на сите кои го поддржувале во изминатиот период. -Благодарам на сите кои ме поддржувавте во тешки времиња за мене и моите најблиски!, пишува Дурловски на Фејсбук.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со кратка порака на Фејсбук се јави ослободениот од притвор Игор Дурловски кој повеќе од 45 дена беше во притвор како осомничен за настаните од 27 април. Оперскиот пејач заедно со 35 други граѓани беше во притвор како осомничен за терористички дела против државата а беше ослободен откако јавното обвинителство под притисок на јавноста се премисли и побара тој да биде пуштен во домашен притвор. “Дома” напиша ноќеска Дурловски на својот профил на кој сподели истоимена класична нумера.
| | веќе видена | слични

Мерката притвор пред време е продолжена за Абдулфета Алими, осомничен за “терористичко загрозување на уставниот поредок“ за настаните на 27 април. Абдулфета е обвинет за недејствување, односно дека не ги спречил пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ги отворат вратите во Собрание. Одбраната на Алими смета дека продолжувањето на притворот е политичка одлука која ќе ја обжалат пред Кривичниот совет. „Одлуката за продолжување на притворот 16 дена пред истекот на сегашниот притвор, остава простор за сомневање дека одлуката е тенденциозна и со политичка позадина. Секако дека со предвидениот рок од 48 часа ќе се жалиме на одлуката, ќе бараме јавна седница и ќе бараме осомничениот Абдулфета Алими веднаш да биде ослободен.“ – изјави Артене Адеми, адвокат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесе одлука во вторникот мерката притвор за оперскиот првенец Игор Дурловски и службеничката во македонското Собрание, Елена Доцевска-Божиновска, да биде заменета со домашен притвор. Решенијата за оваа одлука од денеска се правосилни и треба да бидат доставени до затворот во Шутка, по што тие ќе бидат пуштени дома. Пратеничката Жаклина Пешевска доби мерка претпазливост и сѐ уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Сите тие се обвинети за случувањата во Собранието на 27-ми април.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кривичниот совет на Основниот суд Сопје 1 донесе одлука мерката притвор за Игор Дурловски и Елена Доцевска-Божиновска да биде заменета со куќен пртвор. Решенијата за оваа одлука од денеска се правосилни и треба да бидат доставени до затворот во Шутка, по што тие ќе бидат пуштени дома. Пратеничката Жаклина Пешевска доби мерка претпазливост и сѐ уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Сите тие се обвинети за случувањата во Собранието на 27. април.
| | веќе видена | слични

По четири дена откако Кривичен го замени притворот со куќен притвор на оперскиот пејач Игор Дурловски и на собраниската службеничка Елена Доцевска Божиновска, решенијата станаа правосилни. Од судот треба да ги достават до затворската управа за тие од Шутка да заминат дома. Во телефонски разговор за Телевизија 24 директорот на затворот Ѓоко Котевски вели дека се подготвени веднаш да ја спроведат одуката на Кривичен, штом ги добијат решенијата. Но, пратеничката Жаклина Пешевска се уште чека правосилно решение за да го остави пасошот во Кривичен и после два месеци куќен притвор да може да го напушта домот. Во меѓувреме, адвокатите на останатите осомничени за настаните во Собранието од 27 април ги примаат новите решенија за продолжување на притворот и веќе најавија дека истите ќе ги обжалат пред Апелациониот суд. Според дел од бранителите, решенијата за нови 30 дена притвор делуваат како да се препишани едно од друго. Додека се подготвуваат жалби на новите решенија, на јавна седница адвокатите и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеникот Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, кому судот му го продолжи куќниот притвор, преку неговиот адвокат денеска на јавна седница на Апелациониот суд ќе побара да му биде укината оваа мерка. Тој е еден од тројцата пратеници кои добија куќен притвор за настаните од крвавиот четврток. Минатата недела кривичниот суд одлучи на пратеничката Жаклина Пешевски да ѝго укине куќниот притвор и наместо тоа, ѝ го одзеде пасошот и ѝ наложи редовно да се јавува кај шалтерски службеник во судот. На оперскиот певец Игор Дурловски, еден од иницијаторите на протестите за „Заедничка Македонија“ и на вработената во Собранието, Елена Доцевска – Божиновска мерката притвор им беше заменета со куќен притвор. Барањата за поблагите мерки за обезбедување присуство беа по барање на Обвинителството. Пешевска, Дурловски и Доцевска – Божиновска се осомничени за упадот и насилствата во Собранието на 27 април, минатата година. Советот минатата недела постапуваше по барање на Обвинителството и на други 21 осомничени за ...
| | веќе видена | слични

Игор Дурловски и Елена Доцевска Божиновска по голготата која ја поминаа конечно ќе може да се вратат во своите домови и да ги прегрнат најблиските. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го прифати барањата на Обвинителството и на оперскиот пејач Игор Дуловски и Елена Доцевска-Божиновска, вработена во Собранието на Република Македонија, притворот им го замени со куќен притвор. Божиновска и Дурловски беа меѓу приведените за настаните од 27. април во Собранието, кои се сомничат за тероризам. Во домот на семејството на Елена, Божиновски, до скоро било забрането да се ѕвони на врата, бидејќи нејзините деца Софија и Наум, во секој момент ја очекувале нивната мајка. Божиновска е мајка на две деца на возраст од 2 и 1 година, а го загуби трето кое беше на пат поради приведувањето. Елена е родена на 23 Јуни 1980 година во Куманово во скромно работничко семејство. Ќерка е на Владко, познат автомеханичар во градот и на Верица, домаќинка и, за жал од пред неколку години, жена со дијагностицирана напредна фаза на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oбвинителството со барање Дурловски да излезе од притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: