Молдавскиот претседател одбива да го распушти парламентот

2 копии

Молдавскиот претседател Игор Додон, разрешен од Уставниот суд, ја поништи одлуката за распуштање на Парламентот. Додон им изјави на новинарите дека потпишал ...
| | веќе видена | слични
9 копии
2 копии
2 копии

Романскиот претседател Клаус Јоханис силно апелираше на сите политички сили во Молдавија да се придржуваат до демократските начела и владеењето на правото, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Привремениот претседател на Молдавија, Павел Филип, денеска објави дека потпишал декрет за одржување предвремени избори на 6 септември. Филип беше назначен за ...
| | веќе видена | слични

Судот објаснува дека претседателот не го сменија пратениците во парламентот  , што мораше да го направи за да ја почитува претходната одлука на Уставниот суд. ...
| | веќе видена | слични

Молдавскиот суд го разреши од должноста претседателот Игор Додон, а за преоден претседател го постави поранешниот премиер Павел Филип, се наведува во ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Молдавија на седница во неделата привремено го отстрани претседателот Игор Додон од функцијата. Премиерот наземјата е привремено назначен, кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 167 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 310 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 80 | | | веќе видена

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон.-Одобрив префрлање на ...
сите 122 | | | веќе видена

Земјите членки на ЕУ вчера изразија несогласување околу почетокот на преговорите за влез во Унијата со Северна Македонија и Албанија, а според нивниот ...
сите 116 | | | веќе видена

Годинава фестивалот, кој се одржуваше под мотото „Ова е наше време, време за театар“, понуди и придружна програма, како и промоции на театарска и театролошка ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Молдавскиот претседател одбива да го распушти парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: