Започнува „Вино-фест 2018“

Фузија на добро вино, вкусна храна и одлична музика ќе бидат на менито на новото издание на фестивалот „ Вино Фест 2018“ , кој годинава ќе се одржува од 12-15 септември на паркингот во „Веро центар“ . Во рамките на четиридневната програма посетителите ќе имаат можност да уживаат со едни од најдобрите македонски музичари, меѓу кои: Влатко Стефановски, „Љубојна“, „Фолтин“, Игор Џамбазов, „Куку леле“ и други. Програмата секоја вечер ќе започне во 19.00 часот, а редоследот на настапи е следниот: СРЕДА 12.09.2018 19:00 – 21:00 диџеј Чваре 21:00 – 22:30 Фолтин 22:30 – 00:00 Љубојна ЧЕТВРТОК 13.09.2018 19:00 – 21:00 диџеј Флудер 21:00 – 22:30 Јаков Дренковски 22:30 – 00:00 Игор Џамбазов ПЕТОК 14.9.2018 20:00 – 22:00 диџеј Маци 22:00 – 23:30 Тони Китановски и Черкези 23:30 – 01:00 Влатко Стефановски САБОТА 15.9.2018 20:00 – 22:00 диџеј Дарко Марковски 22:00 – 23:30 Миле Кузмановски 23:30 – 01:00 Куку леле
| | веќе видена | слични
2 копии

И оваа година традиционалната манифестација “Самун ем татлија” – туристичкиот бренд преку кој со гастрономска презентација на локалните специјалитети во изминатите години во Радовиш престојуваа повеќе од 80.000 илјади посетители, годинава ќе се одржи во периодот од 12-ти до 14-ти октомври. Манифестацијата помогната од Градоначалникот и Советот на Општина Радовиш, а која во 2016-та година, по повод Светскиот ден на туризмот ја понесе титулата Златна плакета за најуспешна манифестација доделена од Министерството за економија на РМ, годинава на сите посетители ќе им понуди збогатена програма, па оттука сосема заслужено и се очекуваат рекорден број посетители. “Самун ем татлија 2018” ќе стартува со почеток во 17:00 часот во петок (12-ти октомври) со промоција на најголемиот сомун (5 метри), најголемата татлија (2 метри), а секако, присутните ќе имаат можност да уживаат и во кусата сторија за овие радовишки деликатеси. По ова, во 18:00 часот ќе следува свеченото отворање на манифестацијата и поздравниот говор на ...
| | веќе видена | слични

Фолк пејачот Миле Кузмановски ги заспа скопјани на затворањето на фестивалот „Вино фест“ кој вечерва се одржува во Скопје. Неговата популарна “Не каниме“, која е главен хит по кафеани, не се погоди како добар избор вечерва, каде на отворениот паркинг пред Веро центар се собрани љубителите на виното и музиката. Кој зева, кој гледа во телефонот, додека популарнит фолк пејач се обидува со „Јовано , Јованке“ да ја разбие монитонијата. По настапот на Миле, треба да пеат „Куку леле“. Публиката коментира дека тие ќе направат штимунг, вечерва пред Веро центар. Првиот ден на фестивалот настап имаа „Љубојна“ и „Фолтин“. Вториот ден Игор Џамбазов и Јаков Дренковски. На Вино фест настапија и Влатко Стефановски, Тони Китановски и Черкези оркестар. Фестивалот завршиува со настапите на групата „Куку леле“ и на фолк-пејачот Миле Кузмановски. Диџеј сетови во овие четири дена имаа Чваре, Флудер, Дарко Марковски и Маци. “Вино фест“ почна на 12 септември, а завршува вечерва. Текстот (Галерија) Миле Кузмановски ги заспа ...
| | веќе видена | слични

Врвни вина од најпознатите домашни винарници, комбинирани со префинети деликатеси и магични звуци на најреномираните македонски музичари, ќе бидат главниот белег на годинешното издание на манифестацијата „Вино-фест 2018“, која од 12 до 15 септември (од среда до сабота) ќе се одржува на отворениот паркинг пред „Веро центарот“ во Скопје. Оваа манифестација традиционално ја организира компанијата „Веропулос“ со цел на посетителите да им овозможи неколкудневно уживање во најдобрите вина, квалитетна храна и музика што ќе задоволи сечиј вкус. Оваа година на сцената пред „Веро центарот“ ќе се појават едни од најпознатите музички имиња од земјава чии настапи привлекуваат многубројна публика во целиот свет. Првиот ден од настанот ќе го отворат групите „Љубојна“ и „Фолтин“, кои со своите уникатни настапи го привлекуваат вниманието не само на домашната туку и на светската публика. Во следните два дена посетителите ќе уживаат во волшебните звуци на музиката на Јаков Дренковски и на легендарниот Игор Џамбазов, како и на ...
| | веќе видена | слични

Четиридневно уживање во специјално селектирани вина на домашните винарници и внимателно избрани деликатеси, дополнети со квалитетна музика на најпознатите изведувачи од Македонија, ги очекуваат посетителите на годинешната манифестација „Вино фест 2018“. Манифестацијата, која традиционално ја организира компанијата „Веропулос“, и годинава ќе се одржи на отворениот паркинг на Веро центар во Скопје. Почетокот на „Вино фест 2018“ е закажан за 12 септември (среда), а уживањето во добро вино, храна и музика ќе трае до 15 септември (сабота). Првиот ден од настанот ќе го отворат групите „Љубојна“ и „Фолтин“, кои со своите уникатни настапи го привлекуваат вниманието не само на домашната, туку и на светската публика. Во следните два дена посетителите ќе уживаат во волшебните звуци на музиката на Јаков Дренковски и на легендарниот Игор Џамбазов, како и на Тони Китановски и Черкези оркестар и на гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски. Манифестацијата ќе се затвори со настапите на групата „Куку леле“ и на фолк-ѕвездата ...
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 402 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 198 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 126 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започнува „Вино-фест 2018“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: