Најава за 39. Шарпланински куп

4 копии

Шарпланинскиот куп, најстарата скијачка манифестација во Македонија, оваа година ќе се одржи од 24 до 26 февруари. 39. традиционално натпреварување и оваа година ќе биде под покровителство на Владата на Република Македонија, а директор на натпреварот е скијачка легенда, Бојан Крижај. Учесниците на Шарпланинскиот куп ќе се натпреваруваат во две трки, односно слалом и велеслалом и тоа на патеките Орлова и Езерино. Победникот, покрај паричната награда, ќе добие и куче шарпланинец, што е дел од славеничкиот ритуал на оваа манифестација. „Се надеваме дека оваа година Шарпланинскиот куп ќе има поголем одзив и дека учество ќе земат поголем број на скијачи. Правиме се за да им обезбедиме најдобри услови за квалитетен натпревар на скијачите, токму и поради тоа ги зедовме предвид укажувањата од експертите од минатата година и направивме измени на патеката. Патеката е проширена на одделни делови, и ги задоволува ФИС критериумите за натпреварување од ваков вид. Очекуваме добар и возбудлив натпревар, кој ќе им овозможи ...
| | веќе видена | слични

Најстарата скијачка манифестација во Македонија, Шарпланинскиот куп, ќе се одржи идниот викенд, 39. пат, на Попова Шапка Традиционално, ќе се возат велеслалом (сабота) и слалом (недела), а вкупниот победник, меѓу другите награди, ќе добие и куче шарпланинец. Шара-купот и годинава е под покровителство на Владата на Република Македонија, а директор на натпреварот е скијачката легенда, Словенецот Бојан Крижај. - Се надеваме дека оваа година Шарпланинскиот куп ќе има поголем одѕив и дека ќе учествуваат поголем број скијачи. Правиме сѐ за да им обезбедиме најдобри услови за квалитетен натпревар на скијачите, токму и поради тоа ги зедовме предвид укажувањата од експертите од минатата година и направивме измени на патеката. Патеката е проширена на одделни делови и ги задоволува ФИС-критериумите за натпреварување од ваков вид. Очекуваме добар и возбудлив натпревар, кој ќе им овозможи добра забава на сите љубители на овој спорт – изјави претседателот на организацискиот одбор Димитар Танурков.
| | веќе видена | слични

Традиционалната домашна спортска манифестација „Шарпланински Куп“ оваа година како што соопштија организаторите ќе се одржи од 24. до 26. февруари. 39 -то издание, кое повторно ќе биде под п окровителство на Владата на Република Македонија, а директор на натпреварот е скијачката легенда, Бојан Крижај , традиционално ќе биде одржано на патеките „Орлова“ и „Езерино“ на Попова Шапка. „Оваа година прифаќајќи ги сугестиите на светските скијачки стручњаци направивме и измени на патеката која е проширена на одредени делови. Очекуваме помасовен натпревар во однос на претходните години, под далеку поквалитетни услови за скијање. Минатата година учествуваа 29 натпреварувачи од десет земји, а сега очекуваме и повеќе“ – велат од организацискиот одбор на Купот. А, натпреварите ќе се одвиваат во слалом и велеслалом, со тоа што покрај паричните награди, победникот на Шарпланинскиот куп традиционално ќе добие и куче – шарпланинец.
| | веќе видена | слични

Од 24 до 26 февруари ќе се одржи 39. издание на најстарата скијачка манифестација во Македонија Најстарата скијачка манифестација во Македонија Шарпланинскиот куп годинава ќе се одржи од 24 до 26 февруари. Станува збор за 39. традиционално натпреварување, кое повторно ќе биде под покровителство на Владата на Република Македонија, а директор на натпреварот е скијачката легенда Бојан Крижај. Учесниците на Шарпланинскиот куп ќе се натпреваруваат во две трки слалом и велеслалом на патеките Орлова и Езерино на Попова Шапка. Победникот, покрај паричната награда, ќе добие и куче шарпланинец, што е дел од славеничкиот ритуал на оваа манифестација. „Се надеваме дека оваа година Шарпланинскиот куп ќе има поголем одзив и дека ќе учествуваат поголем број скијачи. Правиме се' за да им обезбедиме најдобри услови за квалитетен натпревар на скијачите, токму и поради тоа ги зедовме предвид укажувањата од експертите од минатата година и направивме измени на патеката. Патеката е проширена на одделни делови, и ги задоволува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 352 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 184 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 293 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Од уставните одредби, јасно и недвосмислено произлегува дека во случај на одбивање на вакцинацијата од страна на родителите, истите не само што го загрозуваат ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најава за 39. Шарпланински куп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: