По средбата Заев-Ципрас се зголемија надежите за решение за името


Автопатот од Табановце до Гевгелија повеќе нема да се вика Александар Македонски. Ова синоќа оддекна можеби најгласно по првата средба на премиерите на Македонија и Грција. 8 годишниот “пост” на разговори во ваков формат со сигурност дополнително ги подгра надежите дека до договор или подобро до компромис со соседна Грција сепак може да се дојде. Автопатот во иднина ќе се вика “Пријателство”, секако симболизирајќи дека тој ќе треба да не прврзува, а не разделува со соседите. Заев најави и дека аеродромот ќе добие ново име. Кога тоа ќе се случи и кое име ќе биде одбрано засега е непознато. Со овие гестови, според премерот, земјава конкретно и со дела докажува дека е подготвена да отвори нова страница во односите со Грција, имејќи в предвид дека токму овие имињата официјална Атина ги сметаше за своевиден иредентизам и барање екслузивитет врз “Александар Македонски”. Овој гест на добра воља доби своевиден политички реципроцитет од грчка страна. Имено, Ципрас вети дека Грција нема да ја блокира земјава во ...
| | веќе видена | слични

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара. Решение на спорот за името, според посредникот на ОН Метју Нимиц, би можело да се постигне набрзо. „Зборуваме за недели, месеци. Не повеќе. Верувам дека е дојдено време за одлука“, изјави Нимиц во Скопје на прес-конференцијата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. „Не сакам да ги потценам разликите во гледиштата, се надевам, ќе се решат, но се создава еден позитивен момент и треба да се искористи. Ова е вистинско време да се обидеме да постигнеме напредок, конечно да го решиме и регионот да тргне напред со двете земји, а пријателството меѓу двете земји да продолжи“, додаде Нимиц. Тој не сака да шпекулира што ќе се случи доколку македонско-грчките преговори за името не успеат. „Стигнати сме до точка кога двете страни напорно работат да се постигне решение. Не сум чул ништо од грчка страна што би ...
| | веќе видена | слични

Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со лидерите во Скопје. Ова вчера го изјави посредникот на ОН во спорот со Грција за името Метју Нимиц, веднаш по пристигнувањето во земјава, само неколку мига откако Владата на прес-конференција во пресрет на доаѓањето на посредникот соопшти дека наскоро ќе излезе со одлука за преименување на аеродромот и автопатот во државата. Претходно, дента пред заминувањето од Атина по средбата со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Атина, Нимиц истакна дека е време двете страни конечно да постигнат согласност за спорот за името. - Мислам дека постои момент тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука - рече Нимиц без да даде конкретен временски рок, притоа истакнувајќи дека во следните седмици ќе има поинтензивни разговори со двете ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Наскоро со одлука на Владата ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот, Зоран Заев со својот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. „Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, набргу“ – рече владиниот портпарол, Миле Бошњаковски. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат, кој ќе се именува „Пријателство“. Од Владата велат дека сега е вистинското време да се најде решение за разликата за името, поради политичката волја од двете страни. Медијаторот Метју Нимиц стигна во Македонија, и утре за таа цел ќе има средби со државниот врв. Претходно истото го направи во Грција.
| | веќе видена | слични

„Сега е вистинското време да се изнајде решение за спорот што Грција го има со уставното име на Република Македонија“, став на Владата. Оттаму, пред официјалните средби со медијаторот Нимиц, велат дека постои политичка волја и од двете страни да се постигне заемно прифатливо решение што ќе ги почитува интересите, достоинството и идентитетот на двата народа. Според портпаролот Бошњаковски, за тоа се потребни волја и компромис од двете страни. Информираше дека наскоро ќе биде донесена одлука со која автопатот и аеродромот ќе бидат преименувани, како што најави премиерот Заев од Давос. Од Владата велат и дека референдум за името нема да се случи без да бидат избрани членови на Државната изборна комисија, а доколку разговорите дојдат до таму, државата има капацитет да одговори соодветно, објасни Бошњаковски. За најавената нацрт- спогодба од Атина, Бошњаковски рече дека македонското и грчкото МНР работат заедно на сите аспекти од преговорите кои се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамките на Обединетите ...
| | веќе видена | слични

Има ли Македонија потенцијал да спроведе референдум, ако ДИК е во оставка? Работиме на конечно решение на проблемот што Грција го има со уставното име на Македонија, рече владиниот портпарол Бошњаковски одговарајќи на новинарски прашања. Владиниот портпарол Бошњаковски рече дека кога и да има значителен исчекор кој ќе води кон референдум, државата има доволно капацитет да одговори соодветно и дека сите институции ќе го дадат максимумот во рамки на законската регулатива. Од Владата велат дека сега е вистинското време да се изнајде решение за разликата за името, оти постои политичка волја од двете страни. Владиниот порпарол соопшто и дека наскоро Владата ќе донесе одлука за промена на името на автопатот и на аеродромот „Александар Велики“.
| | веќе видена | слични

- Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство". Прашан за очекувањата од средбата со медијаторот Метју Нимиц, кој по посетата на Атина, од денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв, владиниот портпарол повтори дека сега е вистинското време да се изнајде решение и оти постои и политичка волја и градење  на односи со Грција кои се на едно повисоко ниво од се што било досега во  претходните години. Дополнителни информации, како што рече, ќе бидат објавени по средбата со Нимиц, кој исто така ќе даде изјава. На новинарско прашање дали македонската Влада била известена за планот на Грција, Бошњаковски наведе дека заемно течат сите работи. - Разговорите се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамки на ООН. Во таа рамка се водат ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот пратеник на ОН ги повика Македонија и Грција да ја искористат шансата во разговорите за спорот за името, оценувајќи дека обете страни делуваат „полни со енергија“ да изнајдат компромис „Сите знаат кои се проблемите. Постои време за носење одлуки, и мислам дека сме стигнати дотаму“, рече Метју Нимиц во Атина, каде денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. „Знам дека грчката влада е многу искрена и полна енергија за да се изнајде решение за проблемот... Мислам дека има волја тука, и исто така во Скопје, да се најде решение“, изјави Нимиц. Тој дополни дека чекањето, и забавувањето на нештата во моментов нема никаква логика, како во Грција, така и во Македонија. Нимиц се сретна и со Јоргос Кумуцакос, кој е одговорен за надворешна политика во опозициската Нова демократија. Шефот на грчката дипломатија Коѕијас синоќа во интервју за државната телевизија изјави дека целта на неговата влада е да се разговара „за име на јазикот или јазиците на соседната држава кое нема да може да ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на овие посети Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, оцени дека средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас била позитивна и од историско значење. „Постои динамика за да дојдеме до решение на проблемот“, рече тој, забележувајќи дека во соработка со меѓународната заедница, а особено со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. „Двете земји имаат историска можност конечно да го надминат проблемот и таа треба да се искористи“, вели Нимиц.
| | веќе видена | слични

По последната рунда преговори за спорот со името која се одржа неодамна во Њујорк, медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. Тој денеска и утре ќе биде во Атина, а на последниот ден од месецов и првиот ден од февруари ќе биде во Скопје. Неодамна Нимиц за грчкиот Катимерини оцени дека средбата на Заев и Ципрас која неколку часа траеше во Давос, била од историско значење и дека има напредок околу прашањето за името. Инаку, по средбата со премирот Ципрас, Заев најави дека ќе се преименува автопатот Александар македонски и дека ќе го носи името „Пријателство". Заев најави и менување на името на Аеродромот. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По средбата Заев-Ципрас се зголемија надежите за решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: